Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172395
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1392 19:32
تعداد بازدید : 536

دستاوردهای انقلاب اسلامی در شهرستان مهاباد

انقلاب اسلامی ایران نقطه عطفی در تاریخ پر فراز و نشیب این مرز و بوم بوده کـه دستاوردهای زیادی را در حوزه های مختلف به همراه داشته است. انقلاب اسلامی ایران نقطه عطفی در تاریخ پر فراز و نشیب این مرز و بوم بوده کـه دستاوردهای زیادی را در حوزه های مختلف به همراه داشته است . مهاباد نیز از این قایده مستثنی نبوده و این شهرستان در این مدت شاهد تحولاتی شگرف در بخشهای مختلف از جمله کشاورزی بوده است . دمکری رییس جهاد کشاورزی مـهابـاد پیشرفت در زیر ساخت های بخش کشاورزی منطقه را ویژه و چشمگیر دانست و می گویـد: ضریب خودکفایی در تامین مواد غذایی هم اکنون در این منطقه به 95 درصد رسیده است . رشد فرهنگی و علمی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رغم هیاهوی زیادی که در تبلیغ رشد فرهنگی کشور و مبارزه بابی سوادی می شد درصد بسیاری از مردم ایران حتی در شهرها بی سواد بودند. پس از انقلاب اسلامی احیای فرهنگ اسلامی و ارزشهای آن مورد توجه قرار گرفت نهضت سواد آموزی یکی از پیشگامان این عرصه بود که در باسوادکردن میلیونها نفرکه از نعمت خواندن و نـوشتن محروم بودند موفقیت های چشمگیری داشت.

 پس از پایان جنگ تحمیلی نیز نهضت مدرسه سازی و فزودن فضای آموزشی رشد شتابنده ای یافت به طوری که هر سال بیش از صد هزار متر مربع به فضای آموزشی کشور اضافه می شود . تعداد دانشجویان نیز که قبل از انقلاب 160 هزار نفری بودند اکنون به بیش از چهار میلیون نفر رسیده است که این آمار نشان از رشد فرهنگی و علمی کشور و آموزش نیروهای متخصص و مورد نیاز کشور دارد در راستای همین رشد فرهنگی ، قدرت ابتکار و خلاقیت اقشار مختلف مردم به ثمر نشسته به طوری که جهان هر ساله شاهد پیروزی های نخبگان ایران در رشته های مختلف در سطوح جهانی است .

 رییس اداره سواد آموزی شهرستان مهاباد گفت. بر اساس سر شماری سال 90 در صد باسوادی در مهاباد 92 درصد است. خلیلی نماینده مراکز آموزش عالی شهرستان مهاباد نیز در خصوص گسترش علم و دانش بعد از انقلاب در مهاباد گفت که این شهرستان بیشترین سطح دانشجورا از نظر درصد نسبت به میانگین کشوری دارد . بطوری که نزدیک به 9 درصد جمعیت شهرستان دانشجو است . وی افزود در مهاباد هم اکنون 20 هزار دانشجو مشغول هستند. در حوزه مسکن نیز شاهد رشد روز افزون بوده ایم امسال چهل واحد مسکن روستایی مقاوم سازی شده در مهاباد افتتاح و دراختیار متقاضیان قرار گرفت . حوزه بهداشت: در حوزه بهداشت نیز باید گفت: شاهد شکوفایی بسیار خوبی در مقایسه با دوران قبل انقلاب بوده ایم.رییس مرکز بهداشت مهاباد گفت در مهاباد قبل انقلاب تنها 12 خانه بهداشت داشتیم در حالی که بعد از انقلاب این تعداد به 53 خانه بهداشت رسیده است.

خرمی افزود قبل از انقلاب سه مرکز روستایی بود اما در حال حاضر 11 مرکز روستایی در حال فعالیت هستندوی اضافه کرد که تعداد پایگاه های بهداشت شهری در قبل انقلاب صفر بود و هم اکنون 4 پایگاه بهداشت شهری در مهاباد دایر است. در روستاهای مهاباد 15 پزشک و 124 بهورز حضور دارند و 90 کاردان مامایی با 51 کارشناس مامایی به مردم روستاهای مهاباد خدمت رسانی می کنند. اما یکی از عمده ترین خدمات دولت مربوط به خدمات گاز رسانی است. رییس شرکت گاز مهاباد در این خصوص گفت که گاز رسانی به مهاباد از سال 79 شروع شد و هم اینک 285 کیلومتر شبکه شهری 105 کیلومتر شبکه روستایی 20 خط انتقال و 20 هزار انشعاب گاز در مهاباد ایجاد شده است.

 ایزد پناه افزود: در حدود 1000 کیلومتر لوله زیر زمینی کار گذاشته شده است و 46 هزار و 500 مشترک شهری و 65 هزار مشترک روستایی از این نعمت بهره مند هستند.همه ی اینها پروژه های بزرگی هستند که در بخش گاز رسانی به مرحله بهره برداری رسیده اند. رییس اداره مخابرات شهرستان مهاباد نیز می گوید: در پایان سال 56 در این شهرستان 3 هزار تلفن ثابت وجود داشت و هیچ کدام از روستاهای دارای ارتباط تلفنی نبود پس از پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با تکنولوژِ های جدید مخابراتی سرویسهای متنوع ارتباطی یکی پس از دیگری در اختیار مردم قرار گرفت .

رحیمی رییس اداره مخابرات مهاباد در این زمینه می گوید تمام روستاهای شهرستان دارای ارتباط هستند و این ارتباط از طریق دو سیستم جی اس ام روستایی و تلفن های مراکز روستایی انجام می شود . پوشش تلفن همراه هم در شهرستان وضعیتی مطلوب دارد و ضریب نفوذ تلفن همراه به صدردصد رسیده است رییس اداره مخابرات مهاباد گفت پوشش تلفن همراه در تمام جاده های اصلی و خیلی از جاده های روستایی تامین است و...راه اندازی شبکه های اطلاع رسانی و اتصال به بزرگراههای اطلاعاتی از جمله اینترنت از دیگر خدمات انقلاب اسلامی در بخش مخابرات کشور است شهر و روستا فرقی نداره رییس اداره مخابرات مهاباد در این زمینه می گوید علاوه بر اینکه در مراکز شهری تعداد زیادی مشترک اینترنت پر سرعت هستیم در 8 مرکز روستایی و شهرک صنعتی هم به مشترکان سرویس ارائه می شود. در پایان لازم است به بزرگترین صنعت استان که در مهاباد در حال احداث است و بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است نیز اشاره کنیم.

 مدیر برنامه ریزی پتروشیمی مهاباد گفت :با سرمایه گذاری 6 هزار میلیارد ریال پتروشیمی در حال احداث است و تا امروز 187 هزار میلیاردتومان و 230 میلیون یورو برای این طرح بزرگ هزینه شده است. جعفری همچنین افزود80 درصد پیشرفت فیزیکی این طرح 7 میلیون نفر ساعت کار برده است و تا اتمام آن5 میلیون نفر ساعت دیگر هم کار لازم است. وی ادامه داد هم اکنون در این واحد بزرگ صنعتی بیش از هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار هستند.که بعد از پایان کار و 600 نفر بطور مستقیم و 3500 نفر بطور غیر مستقیم از این طریق صاحب شغل خواهند شد. این طرح بزرگ اقتصادی به همراه دیگر اقدامات و توجهات نظام اسلامی بیانگر نگاه عادلانه حاکمیت به توسعه همه جانبه ی کشور است.*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :