Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172396
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1392 19:48
تعداد بازدید : 493

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان آذربایجان شرقی

آذربایجان شرقی امروز بزرگترین کانون صنعت ، اقتصاد ، تولید و کار آفرینی در شمالغرب کشور است. شتاب توسعه و عمران و آبادانی این استان الگویی برای استان های دیگر شده است. آذربایجان شرقی امروز بزرگترین کانون صنعت ، اقتصاد ، تولید و کار آفرینی در شمالغرب کشور است. شتاب توسعه و عمران و آبادانی این استان الگویی برای استان های دیگر شده است. به عنوان مثال در غرب شهر صنعتی تبریز ، هزاران طرح کوچک و بزرگ تولیدی با صدها هزار کارگر و مهندس وجود دارد و علاوه بر استقرار بخشی از صنایع سنگین کشور همچون مجموعه های عظیم صنعتی تراکتورسازی ، موتورسازان ، کامیونت سازی ، ماشین سازی ، ایدم ، موتوژن ، چرخشگر ، پمپ ایران ، پمپ توربین ، ایران وانت در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی این منطقه صنعتی به محل استقرار صنایع نفتی تبدیل شده است و علاوه بر احداث پالایشگاه بزرگ تبریز، مجموعه عظیم پتروشیمی تبریز و اخیرا نیز مجتمع بنزین سازی تبریز بعنوان یکی از مدرنترین مجتمع های بنزین سازی خاورمیانه احداث شده است که تابستان امسال افتتاح شد .

 رئیس پالایشگاه تبریز می گوید : از این پس تبریز را فقط با صنایع سنگین نخواهند شناخت و این شهر صنعتی به یک شهر مهم نفتی کشور تبدیل شده است که حتی توان صادرات فرآورده های نفتی به کشورهای همسایه را دارد .

آقای نژاد سلیم می افزاید : پالایشگاه تبریز در زمینی به مساحت 200 هکتار احداث شده است و هم اکنون روزانه 110 هزار بشکه نفت تولید می کند و علاوه بر تامین سوخت مناطق شمالغرب کشور بخشی از تولیدات آن نیز با استفاده از صدها نفتکش در مناطق صعب العبور شمالغرب نیز توزیع روزانه می شود. وی می گوید : خوراک پالایشگاه تبریز از مناطق نفت خیز جنوب و بوسیله خطوط لوله تامین می شود و طبق طرح مدون ملی احداث دومین پالایشگاه تبریز با نام استاد شهریار در فهرست برنامه های اولویت دار وزارت نفت قرار گرفته است .

به گفته آقای نژاد سلیم ، از 6 سال پیش عملیات احداث پروژه بزرگ بنزین سازی تبریز در جوار پالایشگاه تبریز آغاز شده است که دارای سه واحد تولیدی گوگرد زدایی از نفت سفید ، سی سی آر و استحصال بنزن است که با تولید بنزن بخشی از خوراک مجتمع پتروشیمی تبریز تامین خواهد شد و علاوه بر آن تولید بنزین یورو 4 مطابق استانداردهای روز اروپا در تبریز آغاز می شود . وی می افزاید : کل هزینه احداث مجتمع بنزین سازی تبریز بیش از 250 میلیون یورو بود که خوشبختانه در طول این چند سال تامین و تزریق اعتبار شد و با افتتاح این پروژه 800 نفر جذب کار می شوند.

معاون برنامه ریزی استانداری آذربایجان شرقی هم می گوید : آذربایجان شرقی در تولیدات کشاورزی و صنعتی پیشرو است و در زمینه صادرات غیرنفتی نیز 15درصد مجموع صادرات غیرنفتی کشور از این استان صورت می گیرد و علاوه بر آن آذربایجان شرقی در همکاری های بین المللی گوی سبقت را از دیگر استانهای کشور ربوده است و این استان به عنوان استان معین در توسعه همکاری های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آسیای میانه و قفقاز و ترکیه انتخاب شده است .

 آقای مسجدی می افزاید : با توجه به توانمندی های بالقوه و بالفعل استان آذربایجان شرقی در حوزه صنعت و استقرار مراکز آموزش عالی مادر ، صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه نیز آغاز شده است و هم اکنون صدها جوان تحصیل کرده و مهندس در رشته های مختلف صنعتی عمران و ساختمان در کشورهای آسیای میانه و قفقاز ، ترکیه و حتی کشورهای آمریکای لاتین به کار و تلاش مشغول هستند .

 وی می گوید : خوشبختانه آذربایجان شرقی با داشتن 8723 واحد کوچک و بزرگ تولیدی و صنعتی از نظر تعداد واحدهای صنعتی فعال در31 استان کشور مقام اول را به خود اختصاص داده است و هم اکنون آذربایجان شرقی به قطب تولید فولاد کشور تبدیل شده و بیشترین سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنایع فولادی کشور در این استان بوده است در حالیکه قبل از انقلاب هیچ واحد فولادی در این استان راه اندازی نشده بود.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز می گوید : هم اکنون 20 درصد محصولات فولادی کشور در این استان تولید می شود و خوشبختانه در برنامه چهارم توسعه مصرف سرانه فولاد 6 درصد پیش بینی شده بود که با توسعه و شکوفایی صنعت فولاد و افزایش تولید محصولات فولادی مصرف سرانه آن به 9 درصد رسیده است . آقای عظمایی می افزاید : در سالهای اخیر این استان به مهمترین مقصد سرمایه گذاری سرمایه گذاران بخش فولاد کشور تبدیل شده است بطوریکه در تولید فولاد ، نورد گرم و تولید شمش و مقاطع آن رتبه ممتاز کشوری را بدست آورده است . به گفته وی تاکنون بیش از 70 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در بخش خصوصی در صنایع فولاد استان را شاهد بودیم که منجر به اشتغال مستقیم و غیر مستقیم حدود 10 هزار نفر شده است و با راه اندازی صنایع جدید فولادی تا پنج سال آینده ، بیش از پنج هزار نفر نیز مشغول بکار خواهند شد.

مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز می گوید : یکی از طرح های بزرگ ملی در حوزه آب رسانی در این استان ، انتقال آب زرینه رود به کلانشهر تبریز به طول 180 کیلومتر و با صرف هزینه ای یک میلیارد دلار است که بزرگترین طرح آبرسانی شهری خاورمیانه بوده و تا 50 سال آینده آب شرب و صنعتی جمعیت2 میلیون نفری تبریز و 8723 واحد صنعتی آن را تامین خواهد کرد و علاوه بر آن خط دوم آب رسانی به تبریز نیز با فاینانس خارجی به موازات خطوط قبلی آغاز شده است .

آقای هاشمی می افزاید : بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 143 سد بزرگ و کوچک در آذربایجان شرقی با بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار احداث و آذربایجان شرقی به بزرگترین استان کشورمان بعد از خوزستان در سدسازی تبدیل شد. مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان نیز می گوید:بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 42شهرک و ناحیه صنعتی در گوشه و کنار این استان با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده است و بعد از انقلاب با استقرار واحدهای بزرگ صنایع غذایی و شیرینی و شکلات در این شهرکهای صنعتی ،آذربایجان شرقی به بزرگترین تولید کننده صنایع غذایی و شیرینی و شکلات کشور تبدیل شد طوریکه هم اکنون 48 درصد شیرینی و شکلات کشور در این استان تولید می شود.

آقای عسگری می افزاید : هم اکنون احداث بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه با 10 هزار هکتار وسعت در شرق دریاچه ارومیه آغاز شده است و امیدواریم با احداث و راه اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی شاهد پویایی اقتصادی در آذربایجان شرقی باشیم. مدیرعامل منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس نیز می گوید : بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بزرگترین منطقه تجاری – صنعتی کشور موسوم به ارس با 9700هکتار در جوار کشورهای آسیای میانه و قفقاز شکل گرفت و هم اکنون سرمایه گذاری خارجی و احداث واحدهای مشترک صنعتی بین تجار ایرانی و خارجی نیز آغاز شده است .

 آقای عرب باغی می افزاید : هم اکنون علاوه بر تاسیس پردیس های بین المللی دانشگاه های مهم و مادر کشور از جمله دانشگاه تهران،تبریز و علوم پزشکی استقرار صنایع سبک و سنگین نیز در این منطقه آغاز شده است و با اتمام بزرگراه مرند –جلفا و همچنین تجهیز و فعال کردن گمرکات مرزی جلفا و نوردوز مبادله کالا و خدمات بین تجار محلی و کشورهای آسیای میانه و قفقاز دو چندان شده است.

مجری کل زیربناهای حمل و نقل کشور در استان آذربایجان شرقی نیز می گوید : یکی از مهمترین طرح های مواصلاتی جمهوری اسلامی ایران آزاد راه تهران – تبریز به طول بیش از 600 کیلومتر است که برای احداث آن بیش از هزار میلیارد تومان هزینه صرف شده است و در تلاش هستیم آزاد راه بین المللی تهران – تبریز را با اجرای بزرگراه تهران – تبریز – ارمنستان ، تبریز – باکو ، تبریز – بازرگان – ترکیه به کشورهای آسیای میانه و قفقاز و ترکیه وصل نماییم .

 آقای محمدزاده می افزاید : هفته گذشته با همکاری استانداریهای آذربایجان شرقی و غربی و سرمایه گذاری بخش خصوصی و شرکتهای چینی موافقت نامه احداث بزرگراه تبریز-بازرگان به طول 300 کیلومتر و اتصال آن به بزرگراه های ترکیه و اروپا انجام شد که با اجرای این طرح بزرگ ملی شاهد افزایش تبادلات اقتصادی و همچنین رفت و آمد گردشگران داخلی و خارجی خواهیم بود. مدیرعامل مجتمع پتروشیمی تبریز نیز می گوید : بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساخت بزرگترین مجتمع پتروشیمی شمال غرب کشور در شهر صنعتی تبریز و در جوار پالایشگاه این شهر در سال 1368آغاز و این مجتمع در 400 هکتار زمین با چند واحد بزرگ الفین ، پلی اتیلن و پلی استیلن راه اندازی شد و هم اکنون بیش از 10 هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در واحدهای مجتمع پتروشیمی تبریز مشغول هستند و دولت برای راه اندازی این مجتمع پتروشیمی تبریز یک میلیارد و 138 میلیون دلار و6 هزار و 334 میلیارد ریال هزینه کرد .

 آقای صدری می افزاید : صادرات هزار تن محصولات پتروشیمی تبریز به طور ماهانه به کشورهای جهان از دستاوردهای توسعه صنایع نفتی و پتروشیمی کشورمان است و با انتقال خط اتیلن غرب به تبریز ، توسعه این مجتمع وارد مراحل جدیدی خواهد شد . رئیس دانشگاه صنعتی سهند تبریز نیز می گوید : این دانشگاه در زمینی به وسعت 410 هکتار برای پردیس و 1100 هکتار برای ایجاد شهرک تحقیقاتی در 35 کیلومتری جنوب غربی شهر دانشگاهی تبریز احداث شده و هم اکنون با 8 دانشکده تخصصی و فنی و مهندسی و 9 مرکز تحقیقاتی و پژوهشی و مرکز نوین آموزشهای الکترونیکی در بیش از 104 رشته و گرایش بویژه در 92 مقطع تحصیلات تکمیلی به فعالیت خود ادامه می دهد و انجام تحقیقات بنیادی در حوزه های نفت ، گاز ، مواد پلیمری ، انرژی های نوع ، محیط زیست ، نانو فناوری ، مواد پیشرفته و فرآوری معدن و مرکز تحقیقات زلزله در دستور کار صدها پژوهشگر و هیئت علمی تمام وقت قرار گرفته است .

 آقای چناقلو می افزاید : دانشگاه صنعتی سهند تبریز با راه اندازی مراکز تحقیقاتی و پژوهشی شامل پژوهشگاه های مواد پلیمری ، نفت و گاز ، مهندسی محیط زیست ، آب و توسعه پایدار ، علوم و فناورهای نوین و مراکز تحقیقاتی تراکتور و کاتالیست ، انرژیهای نو ، هیدرومتئولوژی ، مواد و نانو و فناوریهای نوین تاکنون بیش از هزار طرح ملی و محلی را با استفاده از نیروهای متخصص و آموزش دیده به اجرا درآورده که آثار و برکات آن در تمامی استانهای کشور مشهود بوده است . به گفته وی هم اکنون برخی از مهندسان و مدیران مراکز مهم ، فنی و پژوهشی استانهای آذربایجان شرق ، غربی ، زنجان ، اردبیل ، کردستان و گیلان را دانش آموختگان این دانشگاه تشکیل می دهند و علاوه بر آن دانش آموختگان این دانشگاه در مراکز علمی و پژوهشی کشورهای توسعه یافته نیز مشغول بکار هستند و مراکز تکنولوژی و واحدهای تولیدی و صنعتی را تعدادی از دانش آموختگان تشکیل می دهند.

آقای حق پرست رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز می گوید : تاکنون1850 اثر تاریخی با ارزش این استان در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت ملی رسیده است و در همین راستا بازار تبریز نیز به عنوان بزرگترین سازه آجری به هم پیوسته دنیا با 7700 هزار حجره و مغازه سنگی پس از مرمت و بازسازی در فهرست جهانی یونسکو قرار گرفت و به همراه کلیساهای آذربایجان، در جذب گردشگران بین المللی به ویژه در 3 سال اخیر بسیار تاثیرگذار بوده است . در حوزه عمران روستایی نیز استان آذربایجان شرقی پیشتاز بوده است و به گفته مدیرکل سابق امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی ، با تشکیل 1073 دهیاری و تشکیل صندوق بیمه روستایی و کشاورزی صدها هزار نفر تحت پوشش آن قرار گرفته اند و علاوه بر آن تا نیمه اول امسال بیش از 92 هزار خانه روستایی در استان نوسازی و مقاوم سازی شده و هزار و 68خانه بهداشت ایجاد است و بیش از2 هزار و 480روستای استان دارای دفاتر تلفن و 74 درصد خانوادها نیز از مزایای گاز طبیعی و تمام روستاهای بزرگ نیز از دفاتر پیشخوان دولت برخوردار شدند .

 آقای اصغری می افزاید : بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ، 97 درصد جمعیت روستایی آذربایجان شرقی به آب شرب سالم مصرفی دسترسی پیدا کردند و علاوه بر آن تعداد انشعابات شهری و روستایی از یک میلیون و 160 هزار انشعاب فراتر رفته است در حالیکه قبل از انقلاب هیچ شهر و روستایی در آذربایجان شرقی انشعاب گاز نداشت. وی با اشاره به مهم ترین طرحهای روستایی می گوید : مساحت اماکن ورزشی روستاهای استان به صورت روباز و سرپوشیده از 580 متر مربع فراتر رفته و در نوع خود در کشور بسیار قابل ملاحظه است و منجر به توسعه زیرساخت های روستایی و حتی مهاجرت معکوس در روستاهای استان شده است .

آقای اصغری طول راه های روستایی احداث شده استان بعد از پیروزی انقلاب را 10 هزار و66 کیلومتر برمی شمرد و می گوید : حدود 4578کیلومتر این راه ها به صورت آسفالت ، 1696کیلومتر به صورت شوسه و 3786 کیلومتر به صورت جاده قابل دسترسی است. مدیر عامل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران نیز می گوید : فقط در سال 1391 ، 6401 دستگاه انواع تراکتور به 30 کشور جهان صادر شد و ارزش این تعداد صادرات حدود هزار و 500 میلیارد ریال بود که در مقایسه با سال 90 ، از افزایش 47 درصدی برخوردار است . آقای ابراهیمی می افزاید : از صادرات گروه تراکتورسازی ایران 3031 دستگاه از تبریز ، 2772 تراکتور از کردستان و 654 دستگاه از تراکتورسازی ارومیه به کشورهای خارج صادر شد.

وی در مورد نوع تراکتورهای صادراتی نیز می گوید : تراکتورهای 285 تک دیفرانسیل ، 240 تک دیفرانسیل ، 285 دو دیفرانسیل به ترتیب با 5 هزار دستگاه ، 654 دستگاه و 503 دستگاه بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده است . مدیر عامل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران مقصد تولیدات تراکتورسازی ایران را به 30 کشور در 5 قاره جهان اعلام می کند و می گوید : طی سال 91 بیشترین صادرات تراکتور ایران به ترتیب به کشورهای عراق ، افغانستان ، تاجیکستان ، سودان ، ونزوئلا ، بولیوی ، اوگاندا ، آذربایجان ، کنگو و شاخ آفریقا بود . آقای ابراهیمی می افزاید : علت استقبال مهندسان و کشاورزان از محصولات متنوع تراکتورسازی ایران مرغوبیت ، کیفیت و راندمان بالای تولید بوده بطوریکه هم اکنون سطح تولید و فروش تراکتورسازی ایران مطابق استانداردهای روز اروپا بوده و محصولات کارخانجات تراکتورسازی داخلی با تراکتورهای اروپایی و آمریکایی رقابت می کنند .

به گفته وی ، خودکفایی های صورت گرفته در عرصه تولید و موفقیت هایی که محققان و متخصصان در عرضه های مختلف بدست آورده اند نشان از پتانسیل بالقوه این مجموعه عظیم صنعتی کشور دارد . شهردار سابق تبریز نیز می گوید : جذب 6 هزار میلیارد تومان سرمایه برای اجرای صدها پروژه کوچک و بزرگ در تبریز به الگویی برای سایر کلانشهرهای کشور تبدیل شد بطوریکه شیوه نامه جذب سرمایه های سرمایه گذاران داخلی و خارجی تدوین شده در شهرداری تبریز ، مورد توجه همه شهرداران قرار گرفت و ما معتقدیم برای اداره کلانشهرهای ایران راهی جزجذب استفاده از سرمایه های داخلی و خارجی نداریم .

 آقای نوین می افزاید : تا پایان سال 91 ، تبریز رتبه اول را در جذب سرمایه خارجی و داخلی کلانشهرهای کشور داشت و پس از تبریز ، مشهد ، تهران ، کرمان ، ارومیه ، اصفهان ، بندرعباس ، کرج ، شیراز و رشت در رتبه های بعدی جذب سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی قرار دارد . راه اندازی کارخانه های مهمی چون ایران خودروی تبریز ، کاغذسازی مراغه و کربنات سدیم مراغه ، دانشگاه مراغه ، بناب ، مرند و اهر و صدها واحد دانشگاهی پیام نور و آزاد اسلامی ، تبدیل فرودگاه محلی تبریز به بین المللی و ایجاد امکانات و تجهیزات فرودگاهی ، راه اندازی فرودگاه مراغه ، احداث بخشی از مترو کلانشهر تبریز ، راه اندازی بزرگترین بیمارستان خصوصی کشور با 400 تخت و مجهز به آخرین تجهیزات بیمارستانی روز اروپا ، تبدیل به مرکز تخصصی قلب و عروق کشور ، احداث دومین ورزشگاه بزرگ 70 هزار نفری یادگار امام تبریز و رونق گرفتن و احداث صدها واحد صنایع غذایی و شیرینی و شکلات که 48 درصد تولید این محصول را در کشور تولید می کنند از دستاوردهای بزرگ انقلاب شکوهمند اسلامی در استان آذربایجان شرقی بوده است .


*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :