Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172397
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1392 19:59
تعداد بازدید : 529

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان خراسان جنوبی

خراسان جنوبی با بیش از 150 هزار کیلومتر مربع وسعت و 732 هزار و 192 نفر جمعیت یکی از استانهای کم برخوردار کشور است که در سالهای پس از انقلاب به برکت ارمغان امام خمینی (ره) پیشرفتهای فراوانی کرده است . خراسان جنوبی با بیش از 150 هزار کیلومتر مربع وسعت و 732 هزار و 192 نفر جمعیت یکی از استانهای کم برخوردار کشور است که در سالهای پس از انقلاب به برکت ارمغان امام خمینی (ره) پیشرفتهای فراوانی کرده است . در بخش بهداشت و درمان که یکی از نیازهای اساسی مردم است پیش از انقلاب تنها یک بیمارستان آن هم در مرکز استان فعال بوده که تمامی بیماران باید در همان یک بیمارستان ویزیت و مداوا می شدند اما به برکت انقلاب و اکنون با گذشت 35 سال از انقلاب 11 بیمارستان در 11 شهرستان خراسان جنوبی و 81 خانه بهداشت در شهرها و روستاهای استان راه اندازی شده که با 4 هزار و 500 نفر پرسنل و 105 پزشک عمومی و متخصص به بیماران خدمات رسانی می کند .

همچنین اکنون به همت پزشکان متخصص بسیاری از عمل های جراحی تخصصی مانند عمل قلب باز در خود استان انجام می شود که این مهم ، بسیاری از مشکلات بیماران خراسان جنوبی در سفر به استانهای دیگر کشور برای درمان بیماری هایشان را برطرف کرده است . در بخش علمی – فرهنگی نیز خراسان جنوبی پیشرفتهای زیادی در سالهای پس از انقلاب داشته است . با توجه مسئولان نظام به این استان کم برخوردار در مدت 35 سال از عمر انقلاب ، تعداد مراکز آموزش عالی استان از یک مجتمع آموزش عالی با 3 رشته کارشناسی ریاضی ، شیمی و فیزیک اکنون به 2 دانشگاه دولتی در بیرجند و قاین ، 11 مرکز پیام نور ، 5 مرکز دانشگاه آزاد و چندین دانشگاه جامع علمی کاربردی و جهاد دانشگاهی و دانشگاه فرهنگیان افزایش یافته است که هم اکنون بیش از 45 هزار دانشجو در این مراکز تحصیل می کنند .

 در بخش مدارس نیز از پیروزی انقلاب تا کنون 2 هزار و 363 کلاس درس در قالب 819 فضای آموزش و پرورشی ، 146 خوابگاه ،سلف و سالن و 28 فضای ورزشی ساخته و به آموزش و پرورش تحویل داده شده است که بیش از 120 هزار دانش آموز در آن درس می خوانند . بخش کشاورزی هم یکی از ظرفیت های قوی خراسان جنوبی است که با وجود کویری بودن و شرایط سخت این استان ، سالانه حدود 800 هزار تن محصولات زراعی و باغی تولید می کند .

 تولید این محصولات در 141 هزار هکتار زمین با استفاده از تسهیلات و یارانه های دولتی در بخش کشاورزی میسر شده و هم اکنون 37 درصد اشتغال استان در این بخش فعال است. در بخش ارتباطات هم فراهم شدن امکانات ارتباط تلفن ثابت در هزار و 367 روستای استان با پوشش جمعیتی 98 درصدی ، نصب هزار و 530 دستگاه تلفن همگانی و شهری ، واگذاری 77 هزار و 714 خط تلفن همراه به مردم و فعالیت بیش از 100 دفتر پست بانک در شهرها و روستاهای مختلف خراسان جنوبی همگی از دستاوردهای انقلاب پر برکت اسلامی است . و اما در بخش راههای استان هم آسفالت شدن 16 هزار و 140 کیلومتر بزگراه ، راه اصلی ، فرعی و روستایی و 2 بانده شدن 445 کیلومتر از بزرگراه های خراسان جنوبی نشان از پیشرفتهای این استان در بخش راه و شهرسازی دارد . این ها تنها گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) در استان خراسان جنوبی است. *خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :