Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172429
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1392 21:29
تعداد بازدید : 478

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان ایلام

استان محروم ایلام با پیروزی انقلاب اسلامی تحولات چشمگیری در حوزه های مختلف عمرانی، اقتصادی و فرهنگی – سیاسی به خود دیده است. استان محروم ایلام با پیروزی انقلاب اسلامی تحولات چشمگیری در حوزه های مختلف عمرانی، اقتصادی و فرهنگی – سیاسی به خود دیده است. طرح های بزرگ پتروشیمی، پالایشگاه گاز، کارخانه سیمان ایلام،ساخت و توسعه فرودگاه ایلام،ساخت شهرک های صنعتیطرح های آبرسانی، گازرسانی، توسعه شبکه برق رسانی،ساخت و بهره برداری از سدهای بزرگ ایلام (چم گردلان) سد بزرگ سیمره،بدوله و پیشرفت قابل توجه سدهای هندمینی ، سازبن ، کنگیر، دویرج و مولاب که به تولید برق و تامین آب آشامیدنی کشاورزی اختصاص دارند،چرخ توسعه در این استان مرزی را به حرکت درآورده است.

ساخت پالایشگاه گاز و پتروشیمی یکی از مهمترین تحولات توسعه طرفیت های نفتی در استان ایلام است. ایلام در مجموع دارای رتبه سوم کشور از حیث تولیدات نفت و گاز است. این استان مرزی 8درصد منابع نفتی و 11 درصد ذخایر گاز کشور را داراست و وجود میادین مشترک نفتی با کشور عراق از جمله آذر و چنگوله موجب شد که برای استفاده از این ظرفیت ها پالایشگاه گاز و پتروشیمی در ایلام احداث شود. در سال 1386 پالایشگاه گاز ایلام به منظور پالایش میادین گازی تنگ بیجار و کمان کوه به بهره برداری رسید. این پالایشگاه 6/5 میلیون متر مکعب متان و 350 تن اتان، گوگرد، گاز مایع و میعانات گازی فعالیت خود را آغاز کرد. هم اکنون روزانه 8/6 میلیون متر مکعب گاز در همین پالایشگاه تولید می شود.

فاز اول مجتمع پتروشیمی ایلام به عنوان بزرگترین سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی در غرب ایران تابستان 92 به بهره برداری کامل رسید. ساخت راه های ارتباطی در مناطق شهری و روستایی و ساخت چند تونل طولانی در محورهای ارتباطی ایلام ـ مهران و ایلام ـ کرمانشاه که این مسیرها را بسیار کوتاه تر می کند.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طرحهای زیادی برای خروج این استان مرزی و کوهستانی از بن بست انجام شد و تا کنون 10 تونل با طول بیش از 5 کیلومتر ساخته شده است و طرح بزگترین تونل ترانزیتی غرب کشور یعنی تونل قلاجه به طول 2هزار و 500 متر به زودی به بهره برداری می رسد. ساخت 6هزار و 700 پل بزرگ و کوچک نیز یکی از خدمات راهسازی در این سی پنج سال به استان ایلام است.

ایجاد فرودگاه ایلام نیز یکی از مطالبات مردم بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محقق شد. هم اکنون طرح احداث راه آهن ایلام-اسلام آباد با وجود کوه های سخت گذر به همت پیمان کاران داخلی کار خود را آغاز کرده است که خود تحولی عظیم در حوزه توسعه راهسازی در استان ایلام است. ایجاد بزرگراه مهران-مرز عراق نیز نقش مهمی در توسعه این مسیر بین المللی دارد. گمرک بین الملی مهران و رونق مرز مهران از سال 1382 تا کنون یکی از دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی در استان مرزی ایلام است. از سال 82 روز به روز بر تعداد زائران و صادرات کالا از طریق این مرز بین المللی در حال افزایش است و سالانه بیش از یک میلیون زائر عتبات عالیات و هزاران کامیون حمل کالا و محصولات کشاورزی از این مرز به عراق صادر می شود. مرز مهران امسال به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل شده است.

 با پیروزی انقلاب اسلامی در بخش کشاورزی و دامپروری شاهد بهبود و افزایش چشمگیر انواع محصولات کشاورزی و باغی و دامی در استان هستیم.در زمینه دامپروری هم اکنون ایلام به قطب دامپروری سنتی و صنعتی در غرب کشور تبدیل شده است. بیش از 2 میلیون دام سبک و سنگین در کم وسعت ترین و کم جمعیت ترین استان کشور یعنی ایلام پرورش داده می شود. در زمینه تولید گوشت مرغ استان ایلام از مرز خودکفایی عبور کرده و 2و نیم برابر نیاز خود را تولید می کند به طوری که علاوه بر استانهای هم جوار تولید گوشت مرغ ایلام به کشور عراق نیز صادر می شود.

ساخت دانشگاه های ایلام و علوم پزشکی ایلام، پیام نور، علمی کاربردی، دانشگاه آزاد اسلامی، باختر، علوم قرآنی و مـرکـز تربیت معلم از دیگر خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در تمام شهرستانهای تابع نیز این دانشگاهها فعال هستند افزایش سوادآموزان استان که امروز میزان باسوادی بیش از 92 درصد را نشان می دهد مهمترین نکته کلیدی تعهد و میزان علاقه مندی مردم این خطه به نظام مقدس جمهوری اسلامی است که باید آن را ازمشارکت حداکثری مردم در انتخابات مختلف جستجو کرد. در این استان بالاترین میزان (بیش از 80 درصد) شرکت در انتخابات ثبت شده است. فعالیت مردم در سرنوشت خود از طریق شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز نمودی دیگر از رغبت مردم به نظام مقدس جمهوری اسلامی است که حرکت پرشتاب به سوی توسعه را در حوزه های شهری و روستایی نتیجه آن است. راه اندازی شبکه استانی ایلام که به واسطه آن بیش از 12 ساعت رادیو و 7 ساعت سیما به پخش برنامه مبادرت می کند و سطح پوشش برنامه های رادیو 100 درصد و تلویزیون بیش از 97 درصد استان است.

 همچنین باید به گسترش مطبوعات محلی که تعدادشان به بیش از 30 نشریه می رسد، اشاره کرد. تعدد احزاب سیاسی ، گروه های صنفی ، گروه های مردم نهاد و غیره که در چارچوب قانون اساسی فعالیت می کنندو زمینه توسعه اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی را فراهم می کنند از دیگر نـمادهای و نشانه های پویایی و پیشرفت نظام سیاسی کشورمان است که در 33 سال اخیر رشد چشمگیری داشته است. ساخت بیش از دهها ورزشگاه و سالن ورزشی در سطح استان وتشکیل و گسترش فعالیت هیئت های ورزشی که باعث جذب نوجوانان، جوانان و بزرگسالان شده است، از مهمترین خدمات 33ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی در استان بوده است. به گونه ای که برخی از هیئت های ورزشی مانند هیئت هاکی، باستانی و پهلوانی، جودو، تکواندو و بسکتبال جانبازان هر ساله مقام اول تا سوم کشوری را دارا هستند با توجه به اینکه استان ایلام بیش از 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و این خود از یک زاویه می تواند تهدیدی برای امنیت کشور باشد، اما پس از جنگ تحمیلی امن ترین مرز کشور محسوب می شود. این امر نتیجه تلاش مجموعه نیروهای نظامی و امنیتی است که با استفاده از توان نرم افزاری و سخت افزاری به تولید امنیت و آرامش در منطقه مبادرت می کنند. 
* خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :