Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172451
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1392 20:39
تعداد بازدید : 570

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان زنجان

برگ های توسعه و پیشرفت ایران اسلامی در سایه استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی هرروز افزون تر می شود. برگ های توسعه و پیشرفت ایران اسلامی در سایه استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی هرروز افزون تر می شود. پیشرفتی که پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 راه آن را هموارکرد، توسعه ای که اینک پس از 35 سال دستاوردهای آن را در جای جای ایران اسلامی به ویژه مناطق محروم می توان به خوبی مشاهده کرد. استان زنجان هم با قرارگرفتن در شمال غرب ایران اگرچه مرکز ارتباطی تهران به اروپا محسوب می شود اما در گذشته به نقش و موقعیت ترانزیتی آن توجهی نشده بود ، این استان با وسعت 21هزار و 164 کیلومترمربع با هفت استان شمال و شمال غربی غربی همسایه است که این همجواری با برنامه ریزی مسئولان موجب رشد مناطق روستایی و شهری استان شده است.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در بخش علمی فقط 3 مرکز دانشگاهی به صورت اجاره ای در استان اداره می شد این درحالیست که هم اکنون در 17 دانشگاه استان در مجموع بیش از 20 هزار نفر در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل هستند که در مقایسه با قبل از انقلاب رشد چشمگیری را شاهد بوده است. در این سال ها نرخ باسوادی استان هم از 31 درصد به 84 درصد رسیده است. انجام پروژه هایی نظیر تثبیت ژن چندقلوزایی در گوسفند نژاد افشاری دانشگاه زنجان که تنها در5 کشور دنیا درحال انجام است ، تولید جوجه های مقاوم به گرما وسرما که زمینه صرفه جویی مصرف انرژی را تا 30 درصد دارند،انجام مراحل تحقیقاتی و تولیدی 17 نانودارو در دانشکده داروسازی زنجان و همچنین انجام چند عمل فلپ پوستی و زیبایی صورت برای نخستین بارتوسط پزشکان زنجان دردانشگاه علوم پزشکی زنجان ، فعالیت 11 مرکز تحقیقاتی دردانشگاه علوم پزشکی زنجان و ارائه خدمات فوق تخصصی ، جراحی قلب ، داخلی، اطفال ونوزادان از جمله فعالیتها واقدامات علمی دانشجویان واعضای هیئت علمی دانشگاهای زنجان است. تعداد بیمارستانهای استان 3مرکزهم اکنون به11 مرکز دولتی ویک مرکز خصوصی رسیده است .

درزمینه صادرات ورونق آن هم درزمینه صنعت دستی سالانه 17 میلیون دلارفرش تولیدی ازاستان به خارج ازکشور صادرمی شود و در بخش صنعت هم سالانه کالاهای صادراتی شمش روی، ترانسفورماتور و متعلقات، کابل، شمش سرب، کشمش، نخ و ضایعات نخ و الیاف پلی پروپلین، اکسید روی و پودر کربنات کلسیم، پلی اتیلن سنگین و اتیلن گلیکول، ماست، خامه و دوغ، منسوج نبافته اسپان لس، شمش و کاتد مس و سنگ مرمر و گرانیت و کاشی به ارزش 270 میلیون دلارازاستان صادرمی شود. همچنین فعالیت 205 فقره معدن دراستان واستخراخ 29 ماده معدنی ازآن موجب ایجاد اشتغال چندهزارنفری دراین حوزه شده است. استان زنجان با تولید 70 درصد شمش روی کشور 80درصد شمش سرب کشور مقام اول را در کشور دارد ویکی ازبزرگترین معادن خاورمیانه را که معدن سرب وروی انگوران است در خود جای داده است که مزیت بزرگی برای توسعه، سرمایه گذاری واشتغال است بطوریکه درحال حاضربیش از 61درصدواحدهای صنعت روی کشوردراستان زنجان فعالیت دارند.

تعداد واحدهای روی استان اکنون 46 واحداست که در4 دهه گذشته تعدادانها تنها یک واحدبود. در کشور 13 میلیون تن فولاد تولید می شود که استان زنجان با 14 واحد صنعتی فعال در حوزه فولاد حدود یک میلیون و200هزار تن تولیدرا به خود اختصاص داده است که با افزایش طرحهای دردست اجرا این ظرفیت به 3میلیون تن هم خواهد رسید. رونق سرمایه گذاری نظیرسرمایه گذاری بیش از 300 میلیون دلاری سرمایه گذاران ترکیه ای درزنجان وایجاد دفاتر تجاری ترکیه و اوگاندا دراستان وافزایش رابطه اقتصادی درحوره صنعت ومعدن استان زنجان با کشور تونس هم شکوفایی اقتصادی استان درسایه انقلاب است .

صنایع ریلی ایران خودروایریکو درابهر هم بعد ازانقلاب فعال شده که تولید بوژی وتوانمندی صادرات این قطعات پرمصرف وکاربردی درصنعت ریلی کشوروواگن های مسافری باخلاقیت وتوانمندی جوانان بومی ازدستاوردهای ایریکوی ابهردرچندسال اخیراست. توجه به کشاورزی وتوسعه آن هم دراولویت بوده است بطوریکه تولید 52 نوع محصول باغی وزراعی دراستان ، تولید 25 درصد سیر کشور، 35 درصد زیتون وروغن زیتون کشور ورتبه پنجم تولید انگور وکشمش ازاصلی ترین محصولات تولیدی استان به شمارمی رود. از2 تا2 ونیم تن محصولات کشاورزی که دراستان تولید می شود بیش از50 درصد آن به سایراستانها وکشورهای همجوارصادرمی شود مقاوم سازی56درصد واحدهای مسکونی روستایی استان و ساخت و تحویل67 هزار واحد مسکن مهردرزنجان از کل سهمیه 78 هزارواحدی از اقدامات حوزه مسکن است .

ورزش هم ازحوزه هایی است که بعدازانقلاب دراستان رشد مناسبی داشته وزمینه پیشرفت جوانان رادررده های قهرمانی افزایش داده است استان زنجان در 50 رشته ورزشی فعال است که در23 ورزشی جوانان وورزشکاران به صورت تخصصی ودرسطح کشور حضور دارد. 120 مکان ورزشی دراستان برای استفاده عموم درنظرگرفته شده است وسرانه ورزشی هم برای هرفرد زنجانی 75 سانتی متراست و دربخش حمل و نقل هوایی هم مردم استان دردودهه گذشته توانسته اندسفرهای داخلی وخارجی ازجمله پرواز هفتگی مشهد- زنجان دردونوبت وپرواز حج تمتع وعتبات عالیات دوهفته یکبارازفرودگاه زنجان به انجام برسانند حوزه سدسازی هم باوجودمساعدبودن استان زنجان مورد بی توجهی قرارگرفته بود که با تدبیرمهندسان ایرانی سدسازی دراستان رونق فراوان گرفته وموجب رشد کشاورزی وتامین آب شرب شهری شده است سدهای تهم ، سد گلابر ،سد تالوار ، مشمپا ،مراش ، پاوه رود ،کینه ورس هم ازسدهایی هستند که بعد ازانقلاب به بهره برداری رسیده ویا درحال ساخت هستند .

بیش از150 طرح باظرفیت آب تنظیمی 400 میلیون مترمکعب و با ایجاد اشتغال 24 هزار نفرهم توسط آب منطقه ای زنجان دردست اجراست زنجان درحوزه برق وایجادنیروگاههای بزرگ وکوچک هم درسالهای اخیررشد مناسبی داشته است وقطب صنعت برق کشورشناخته می شود. وجود شرکت ایران ترانسفو در زنجان تنها تولید کننده ترانس هایی با ولتاژ بالا ، وجود شرکت پارس سوئیچ درزمینه کابل سازی ، وجود اولین کابل 230 کیلو ولت کشور در استان تنها چند مورد ازویژگیهایی است که زنجان را درصنعت برق شاخص کرده است.

نیروگاه سیکل ترکیبی زنجان3 (سلطانیه )با ظرفیت اسمی 648 مگاوات برق درساعت که به طورمستقیم به برق سراسری متصل است ونیاز منطقه راتامین می کند ازمهم ترین این دستاوردها است. درزمینه برق رسانی به مناطق محروم وروستایی هم تعداد7 روستای برق دارقبل ازانقلاب اکنون به بیش از 900 روستای برقداررسیده است که صددرصد پوشش برق رسانی انجام شده است . پوشش تلفن ثابت هم 450 هزارشماره وتلفن همراه هم 800 هزارشماره است که پوشش تلفن ثابت درده 50 تنها 6هزارشماره بود. درزمینه گازرسانی هم اکنون از19 شهراستان 16 شهربه طورکامل با 280 هزار خانوار مشترک ازنعمت گاز برخوردارهستند. این آمارها و فعالیتها تنها گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران دراستان زنجان است وتلاش مردم ومسئولان برای آبادانی ورشد وتوسعه استان همچنان درسایه انقلاب ادامه دارد.
*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :