Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 172475
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1392 20:49
تعداد مشاهدات : 428

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان کردستان

نظام جمهوری اسلامی ایران در 35 سال عمر پر برکتش با مهیا کردن زیر ساختها در کردستان زمینه تعالی همه جانبه این استان را فراهم کرده است.
نظام جمهوری اسلامی ایران در 35 سال عمر پر برکتش با مهیا کردن زیر ساختها در کردستان زمینه تعالی همه جانبه این استان را فراهم کرده است. خدمات جمهوری اسلامی ایران در استان کردستان با رشد زیرساختهای توسعه ، ارتقای وضعیت رفاهی مردم وتبدیل شدن به استانی پیشرو تجلی یافته است. این دستاوردهای بزرگ در بخشهای مختلف عمرانی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و کشاورزی بر چهره وسیمای استان کردستان کاملا مشهود وملموس است.

پیشرفت استان کردستان در دولتهای مختلف با آهنگ متناسب با زمان خود پیش رفت در زمینه پیش نیاز توسعه یعنی پرورش نیروهای متخصص، قبل از سال پنجاه و هفت استان کردستان فاقد هر گونه مرکز آموزش عالی و دانشگاهی بود در حال حاضر به گفته امینی رئیس دانشگاه کردستان این استان فرهنگی با چهل واحد دانشگاهی آموزش بیش از هفتاد هزار دانشجو را در بیش از دویست و پنجاه رشته ومقطع تحصیلی بر عهده دارد که این میزان حدود چهار ونیم درصد جمعیت استان است. از طرفی استانهایی همچون کردستان که درگذشته در اوج بی سوادی، مردمانشان مورد بی حرمتی ها قرار می گرفتند حالا سواد آموزی جزء جدایی ناپذیر زندگی مردم شده است.

 عظیمی رئیس نهضت سوادآموزی کردستان از جهش نرخ باسوادی در این منطقه ورسیدن آن به هشتاد و هشت درصد خبر داد وگفت تمام تلاش ما براین است که جشن پایان بی سوادی را تا پایان برنامه های پنجم توسعه برگزار کنیم. راه به عنوان پیش نیاز توسعه وپیشرفت برای هر منطقه ای به شمار می رود در حالی که استان کردستان از این نظر در سال پنجاه و هفت جزو استانهای عقب مانده بود ودوران هشت سال دفاع مقدس و فعالیت گروهکهای ضد انقلاب خدمت رسانی در این حوزه را با مشکلات جدی روبرو کرد واز طرفی هم با توجه به اینکه احداث راه در این استان بادر نظر توپوگرافی منطقه تقریبا دوبرابر میانگین کشوری است ولی هم اکنون دارای هزار و سیصد کیلومتر راه اصلی بین شهری وصد و پنجاه کیلومتر راه دوبانده (بزرگراه) دارد، سه هزار سیصد و سی کیلومترراه روستایی آسفالته وبهسازی شده و پیشرفت مناسب در زمینه راه آهن همدان – سنندج است یکی دیگر از شاخصه های پیشرفت که استان کردستان در آن پیشرفت چشمگیری نسبت به بهمن پنجاه و هفت داشته، گازرسانی به مناطق شهری وروستایی این استان است.

مدیر عامل شرکت گاز کردستان گفت در حال حاضر ششصد و هشتاد و سه روستا وبیست و چهار شهر و ده شهرک صنعتی فعال موجود دراستان که بخش عمده ای از صادرات این استان از مرزهای رسمی منطقه از تولیدات آنها است از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده اند. هم اکنون حدود شانزده هزار نفردر بخش صنعت استان شاغل هستند و شرکت سیمان کردستان ، شرکت فولاد کردستان وتراکتور سازی کردستان از عمده ترین صنایع این استان هستند واین استان در زمینه صادرات سیمان، کاشی، تراکتور، لوله های پلی اتیلن، سازه های فلزی، فرآورده های لبنی فعالیت خوبی دارد. به گفته مدیر کل صنعت، معدن وتجارت کردستان این استان از نظر معدنی هم با داشتن پانصد میلیون تن مواد معدنی شناسایی شده وپیش بینی وجود دویست میلیون تن ذخائر کشف نشده سالانه بیش از چهار میلیون پانصد هزار تن مواد معدنی استخراج می کند.

پیشرفتهای استان کردستان در زمینه های مختلف ارمغان نظام جمهوری اسلامی بوده است ویکی دیگر از شاخصه ها، بهداشت ودرمان است که با فراهم شدن کادری مجرب ومتخصص ومراکز درمانی مجهز به جایی رسیده که در بسیاری از موارد استان را از اعزام بیمار با سایر نقاط کشور بی نیاز کرده است دکتر بیدارپور معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت:درحال حاضر ششصد و بیست و یک خانه بهداشت، هفتاد و پنج مرکز بهداشتی روستایی وشصت و شش درمانگاه شهری به مردم منطقه خدمت رسانی می کند . پیشرفت علم پزشکی ومراکز بهداشتی استان هم به جایی رسیده که بسیاری از مردم شمال عراق برای درمان مریضان خود به استان کردستان سفر می کنند. با نگاهی اجمالی به وضعیت بارندگی استان کردستان به یکی دیگر از ظرفیتهای ارزشمند استان که تاسالها مورد غفلت قرار گرفته بود پی می بریم، ظرفیتی به اندازه هفت درصد آبهای جاری کشور که عمده آن تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ،به خارج ازاستان وکشور سرازیر می شد و از آن طرف خاک وکشاورزی استان را به ورطه نابودی وخشکی می کشاند.

شاه نظری معاون امور آب منطقه ای کردستان گفت: برای مهار آبهای سطحی استان سی سد در دست مطالعه قرار گرفت که فعلا هفت سد به بهره برداری رسیده وچند سد دیگر هم به زودی وارد مدار ذخیره سازی آبهای سطحی استان می شود تا ضمن عمران وآبادانی دراستعداد اصلی استان یعنی کشاورزی، آبزی پروری و دامپروری استان رونق بیشتری ایجاد کند. حسن نژاد مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطر نشان کرد به لطف منابع آبی مهار شده استان چهل هزارهکتار از اراضی مستعد این استان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده اند و با این روند این استان با قرار گرفتن دربین پنج استان برتر کشور در زمینه تولید گندم، تولید کننده برتر در زمینه کشت وتولید توت فرنگی، توسعه بی سابقه باغات و استانی پیشرو وقطب کشوری درتولید حبوبات و صیفی جات، دامپروری، مرغداری وآبزیان تبدیل شود. با قرار گرفتن استان کردستان در زمره استانهای صنعتی وکشاورزی کشور، احساس نیازجدی به بازار مصرف برای تولید ات این استان با رونق تجارت خارجی وتوسعه بازارچه های مرزی هموارشد، شهبازی مدیر کل گمرکات استان در این باره می گوید: هم اکنون سالانه پنج میلیارد دلار کالا تنها از مرزباشماق به خارج ازکشور صادر می شود وامیدواریم با توسعه همه بازارچه های مرزی استان کردستان سهم قابل قبولی از صادرات کشور را بخود اختصاص دهیم. به هر حال روند توسعه استان کردستان یک زنجیره محکم وپیوسته است که این تنها گوشه ای از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی برای مردم این خطه از میهن اسلامی است وچشم اندازها، آینده ای درخشان برای مردم این دیار ترسیم می کند.
*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :