Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 176327
تاریخ انتشار : 17 آذر 1393 21:8
تعداد مشاهدات : 493

نگاهی به قابلیت های پهپادی نیروهای مسلح ایران / مقداد کامکار

ایران اسلامی براساس دکترین دفاعی خود که همواره بر اصول آن تاکید دارد بر ضرورت تولید و استفاده از این نوع سامانه ها با هدف دفاع از حریم هوایی زمینی و دریایی خود اهتمام ورزیده است. کسب اطلاعات و درک شرایط ژئوپلتیکی و نحوه موضع گیری نیروهای دشمن در محورهای عملیاتی از دیرباز به عنوان مسئله ای تعیین کننده در منازعات منطقه ای و فرامنطقه ای مورد توجه کارشناسان مسائل نظامی استراتژیک بوده، که در گذشته این فرآیند طی عملیات های مستقیم از طریق عکس های هوایی و ماهواره ای و پروازهای که با عنوان شناسایی صورت می گرفت به مرحله اجرا می رسید.

از آنجا که این نوع اقدامات ضمن عدم شفافیت هزینه های گزافی را برای نیروهای عمل کننده بر جای می گذاشت و همچنین گاهاً با تلفات نیروی انسانی و سوخت اطلاعات همراه بود، در نتیجه برآیند این نقایص توجه کارشناسان نظامی را به ساخت و تولید پرنده های سبک تر با قابلیت های کنترل عملیاتی و شناسایی جلب کرد.

علاوه بر آنچه که گفته شد، هواپیماهای بدون سرنشین به دلیل عدم نیاز به تأسیسات و پایگاه های بزرگ و ثابت، سادگی تعمیر و نگهداری، به کارگیری آسان، نداشتن تلفات انسانی در صورت هدف قرار گرفتن، امکان استفاده از فناوری پیشرفته و قابلیت های عملیاتی منحصربه فردی که دارد امروزه به عنوان بخشی از قدرت هوایی کشورها نظر کارشناسان نظامی را به خود جلب کرده است.

سابقه استفاده جمهوری اسلامی از پرنده هدایت پذیر از دور (پهپاد) به دوران دفاع مقدس بازمی گردد؛ در آن زمان که کشور ما به لحاظ تسلیحاتی در شرایط تحریم به سر می برد و شناسایی شرایط منطقه محورهای عملیاتی و مسئله کسب اطلاعات از مواضع دشمن بعثی، طراحان عملیاتی ما را نسبت به ساخت و طراحی نوع ساده ای از هواپیمای بدون سرنشین که از پیچیدگی خاصی هم برخوردار نبود، ترغیب کرد.

به کارگیری پهپاد شناسایی با نام "مهاجر" ساخت رزمندگان اسلام سبب شد تا به رغم کاستی های آن دوران، عکس های مفیدی از عمق سه کیلومتری مواضع دشمن تهیه شود و این دستاورد به عنوان نقطه عطفی در استفاده از این نوع تکنولوژی در دوران دفاع مقدس مطرح شود تا فتح بابی جهت گسترش روند رو به رشد صنعت دفاعی کشور در این عرصه باشد.

پس از جنگ تحمیلی با توجه به تغییر در نوع منازعات، گسترش فزاینده وسعت مناطق عملیاتی و تغییر در نوع دفاع و نحوه موضع گیری نیروهای درگیر، در جنگ های نوین وضعیتی ایجاد شد که به واسطه آن باید در فواصل زمانی اندک نسبت به شناسایی و دریافت اطلاعات دقیق از طرف منازعه اقدام به رصد کرد، تا ضمن درک شرایط  صحنه نبرد تدابیر لازم جهت واکنش سریع و مؤثر اتخاذ شود.

ایران اسلامی براساس دکترین دفاعی خود که همواره بر اصول آن تاکید دارد بر ضرورت تولید و استفاده از این نوع سامانه ها با هدف دفاع از حریم هوایی زمینی و دریایی خود اهتمام ورزیده است؛ به گونه ای که هرکدام از یکان های نظامی وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح به فراخور نیاز و متناسب با نوع عملیات های اجرایی خود از پهپادهای بومی و تولید شده متخصصان داخلی استفاده می کنند.

امروز نیروی دریایی در فضای بالای یکان های شناور خود و به جهت پوشش دادن منطقه عملیاتی و عمق دادن به حوزه نظارتی و دید شناورهای خود از نوعی پهپادهای دریاپایه و ساحل پایه با مختصات ویژه خود استفاده می کند. پهپادهای مورد استفاده این نیرو به جهت گستردگی باید از مداومت عملیاتی لازم برخوردار باشند.

نیروی زمینی در راستای حفاظت، شناسایی، کنترل مرزها و مقابله با نوع تهدیدات، رصد آن لاین تحرکات دشمن در مناطق عملیاتی، شناسایی اهداف عملیاتی دشمن در دوردست ها وهمچنین متناسب با ماموریت های عملیاتی از این سامانه ها در سطح قابل توجهی استفاده می کند.

هواپیمای بدون سرنشین برای سامانه های پدافندی به عنوان یک لایه پنهانی محسوب می شوند که علاوه بر مسدودسازی تهدیدات، می توان از آن در زمینه های مختلف پدافندی نیز استفاده کرد؛ لذا ماموریت پهپادها برای سیستم های پدافند هوایی کشور، در دو حوزه آموزش هدف زنی، شناسایی و یا مقابله با هواپیماهای بدون سرنشین انجام می پذیرد.

و از جهتی دیگر استفاده از پهپادها به عنوان هدف پروازی برای تمرین و آموزش کارکنان شبکه پدافند در راستای افزایش میزان دقت در تشخیص، رهگیری و انهدام  پرنده و همچنین ارزیابی عملکرد سامانه های ضدهوایی مورد استفاده قرار می گیرد. که در خصوص ساخت این نوع پهپادها کشور مانیز به پیشرفت هایی قابل توجهی دست یافته است.

نیروی هوایی که از سیستم های مشابه و بسیار پیشرفته تر از ریزپرنده ها برخوردار است و از توانمندی هواپیماها در ارتقای سامانه های پهپادی استفاده می کند نیز به فراخور نیازهای عملیاتی خود بعنوان یک مکمل و جهت پوشش هوایی و دفاع از حریم کشور از این سامانه ها استفاده می کند.

بی تردید سرمایه گذاری در عرصه تولید هواگرد برای کشور ما که در رابطه با تجهیز یگان هوایی از بدو انقلاب تاکنون با محدودیت های تحریمی روبرو بوده است، به عنوان محصولی پربازده، کم هزینه و متمایز، با قابلیت های ویژه آفندی و پدافندی جایگاه در خور توجهی را برای خود باز کرده است.

همچنانکه امروز ایران اسلامی به کمک دانش فرزندان متخصص خود و با استفاده از تکنولوژی مدرن موفق به بومی سازی این نوع صنعت در داخل کشور شده و با تولید ده ها مدل از پهپادهای پیشرفته که هرکدام با توجه به نوع طراحی خود قابلیت های ویژه ای را در اجرای دستورات فرماندهی در سطوح مختلف دارند، توانسته خود را به عنوان یکی از چهار کشور برتر دنیا در ساخت و تولید این سامانه ها مطرح کند.

اگرچه غالب این سامانه ها در گذشته بیشتر با رویکرد تک بعدی و برای عملیات های خاص تولید شده اند، اما امروز صنایع دفاعی کشور به دلیل کسب تجربه لازم در سال های اخیر در رابطه با ساخت پرنده های هدایت پذیر بیشتر رویکردی چند منظوره را دنبال کرده که این برای متخصصان داخلی و صنعت دفاعی نقطه قوت و نشان از ارتقای توانمندی متخصصین داخلی در این عرصه دارد.

همچنین در چند سال اخیر عواملی چون استفاده از تجربیات، کم هزینه بودن تولید فرآیند ایده تا محصول، کسب موفقیت در تولید و بومی سازی این صنعت، تلفیق مهندسی معکوس با ایده ایرانی، کم هزینه کردن دفاع هوایی و شناسایی مناطق دوردست، زمینه تولید اینگونه سامانه ها را در صنعت دفاعی کشور پدید آورده است.
 
ساخت پهپاد رزمی که در شرایط خاص انتحاری عمل می کند


این نوع پهپادها ضمن دارا بودن قابلیت کشف و کسب اطلاعات و اجرای عملیات های شناسایی از توانایی اجرای عملیات های رزمی همچون پرتاب موشک و تخلیه بمب نیز برخوردار است و ضمن دارا بودن قابلیت های مذکور اگر در شرایط خاص عملیاتی قرار گیرد توانمندی اجرای عملیات انتحاری مستقیم را علیه مواضع دشمن دارند. و از حیث انعطاف پذیری، مداومت پروازی، قدرت و سرعت اجرای عملیات و رادارگریزی و پنهان کاری نیز در نوع خود کم نظیرند.

توان عملیاتی پهپادهای چند منظوره ایرانی


در ادامه به معرفی مختصات و توان عملیاتی برخی از این نوع هواگردها که در سال های اخیر تولید شده اند می پردازیم.

پهپاد یسیر با توجه به ابعاد نوع سازه، بدنه و نوع محموله ای که حمل می کند برای شناسایی هوایی طراحی شده است. یسیر بین 7 تا 10 ساعت می تواند پرواز داشته باشد و گفته می شود از قابلیت های رزمی نیز برخوردار است.  یسیر از نظر دوربین هواپیما بزرگ نمایی خوبی دارد که می تواند به صورت 360 درجه از اطراف خود تصویربرداری کند. همچنین این پهپاد به علت طراحی آیرودینامیکی پنهان کار و رادارگریز است و سقف پروازی اش بین 11 تا 15 هزار پا است.

پهپاد فطرس دارای شعاع عملیاتی تا ۲۰۰۰کیلومتر، سقف پرواز ۲۵۰۰۰پا و قابلیت ۱۶تا ۳۰ساعت پرواز مداوم است. همچنین این پهپاد قادر است علاوه بر قابلیت اجرای مأموریت های شناسایی و مراقبت، با مسلح شدن به موشک های هوا به سطح و انواع راکت ها، توان اجرای مأموریت های رزمی را از خود به نمایش بگذارد. این پهپاد ساخت وزارت دفاع و در شرکت صنایع هواپیماسازی ایران وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع تولید شده و از تمامی قابلیت های ویژه مرتبط با کلاس خود برخوردار است.

مراقبت از مرزهای دریایی و خشکی، دیده بانی از خطوط لوله های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده ها، دیده بانی مناطق حادثه دیده در زلزله، آتش سوزی و سیل، محیط بانی برای حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکس های دقیق در تمام طول مدت مأموریت از قابلیت های پهپاد فطرس است.

تست عملیاتی این هواگرد در تخصصی ترین آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور با موفقیت صورت گرفته و تست های زمینی آن طبق استاندارد بین المللی، در سرعت کم، متوسط و بالا و تست پروازی با موفقیت و فراتر از اهداف طراحی، حاصل شده است.

پهپاد کرار ۴ یکی از پروژه هایی است که در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده، نسل جدید پهپادهای جت جمهوری اسلامی ایران با مأموریت «رهگیری هوایی پرنده های متجاوز» و قابلیت عملیاتی متنوع برای «پدافند هوایی در ارتفاع بالا» و دفاع از حریم هوایی کشور است. نیروهای مسلح ایران با در اختیار داشتن پهپاد رهگیر کرار 4، قابلیت های عملیاتی مختلفی را برای پدافند هوایی در ارتفاع بالا و دفاع از حریم هوایی کشور خواهند داشت.

این پهپاد در ردۀ پهپاد شاهد-۱۲۹ که دارای مداومت پروازی ۲۴ ساعت است، قرار می گیرد و قابلیت حمل بار تا ۶۰ کیلوگرم را دارد، و همچنین امکان نصب موشک های ضد زره نیمه سنگین و یا موشک های هوا به هوا در آن تعبیه شده است.

هر چند از حماسه به عنوان یک پهپاد با قابلیت های رزمی یاد می شود اما هیچ اشاره ای به نوع تسلیحات محمول آن نشده است و از طرفی زیر هر یک از بال های آن جایگاه حمل سلاح دیده می شود که در هر یک از آنها یک راکت ۱۰۷ میلیمتری نصب شده است.

به گفته وزیر دفاع ایران این پهپاد قادر است شناسایی و مراقبت و حمله به اهداف را بطور همزمان انجام دهد. همچنین این پهپاد می تواند به انواع راکت ها و موشک ها مجهز شود و هم به لحاظ دید راداری و هم دید اپتیکی و مدت ماندگاری در هوا از توان بالایی برخوردار است.

 شاهد 129 برد پروازی ۱۷۰۰تا ۲۰۰۰کیلومتر، جرم ۱۱۰۰کیلوگرم، توانایی حمل همزمان 8 بمب یا موشک هوشمند سدید، را دارد و برای اهداف ثابت و متحرک طراحی شده است. دقت در هدف گیری با شعاع عملیاتی هزار و 700 کیلومتر و 24 ساعت مداومت پروازی با یک بار سوخت گیری از ویژگی های این هواپیمای بدون سرنشین رزمی ایرانی است و هر فرودگاهی می تواند محل نشست و برخاست شاهد 129 باشد.

 سقف پروازی این پهپاد چند منظوره بیش از 50 هزار پا معادل 18 کیلومتراعلام شده که با ایستگاه های کنترل قابل حمل زمینی در ارتباط بوده و می تواند با هزینه بسیار پایین دفاع از میهن را به دست گیرد. این پهپاد چند منظوره قابلیت مراقبت از شعاع 200 کیلومتری خود را دارد و می توان از آن در مقابله با اشرار و تروریست ها، کشف و شناسایی در مرزهای آبی و خاکی، مسائل زیست محیطی، نقشه برداری و تهیه عکس های هوایی نیز استفاده کرد.

این پهپاد که با الگوگیری از پهپاد آر کیو 170 امریکایی به غنیمت گرفته شده، توسط متخصصان توانمند ایرانی تولید شده است، در روز بیست ویکم اردیبهشت ماه سال جاری در جریان بازدید فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه توانمندی های نیروی هوافضای سپاه، مدل ایرانی پهپاد پیشرفته RQ170 برای نخستین بار به نمایش درآمد.

به گفته فرماندهان سپاه، این پهپاد پیشرفته تر از مشابه امریکایی خود بوده، و بیشتر در عرصه تهاجمی کاربرد خواهد داشت.

همچنان که پهپادهای ایرانی تاکنون در رزمایش های مختلف مورد آزمون قرار گرفته اند، به گفته برخی رسانه های خارجی، در جنگ های نیابتی نیز این پهپادها نقش مؤثری را در تغییر سرنوشت جنگ ایفا کرده و در واقع امتحان خود را در میادین واقعی جنگی پس داده اند. گذر از گنبد آهنین و نفوذ تا عمق ۶۰ کیلومتری فلسطین اشغالی حکایت از عملکرد موفقیت آمیز صنایع دفاعی کشور در تولید این نوع سامانه ها دارد.

همچنین تصویربرداری طولانی مدت و چندباره از شناورهای رزمی برخی کشورها در خلیج فارس ازجمله ناوهای هواپیمابر آمریکایی و حتی عبور از روی آن ها و سالم برگشتن به مبدأ پروازی بیانگر پیشرفت های قابل ملاحظه ایران در این عرصه است.

در همین رابطه سردار «امیرعلی حاجی زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه در هفته بسیج از ارتقای شعاع عملیاتی پهپادهای این نیرو تا 3000 کیلومتر خبر داد. همچنین به تازگی سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه نیز در همایش اساتید دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ضمن اشاره به این موضوع می گوید "صنعت هوایی کشور امروز با ساخت انواع پهپادها در تنوع ماموریتی مختلف، توانسته در این عرصه به نقطه برسد که هواگردهای تولیدی اش ضمن دارا بودن شعاع عملیاتی 3000 کیلومتری، قابلیت ارسال اطلاعات به صورت آن لاین را داشته باشد که این مساله، خودکفایی بزرگی در صنعت دفاعی کشور محسوب می شود."

احتمال دارد که پهپادهای نوین ساخته شده که از برد عملیاتی 3000 کیلومتری برخوردارند نمونه های ارتقا یافته پهپادهای شاهد و فُطرس و یا نمونه ایرانی RQ170 باشند.

تجربه نشان داده است هرگاه متخصصان توانمند کشورمان مصمم به اجرای پروژه ای شده اند شاهد پیشرفت های قابل ملاحظه ای در آن عرصه بوده ایم، که در این رابطه می توان از پیشرفت در زمینه هایی چون انرژی هسته ای و موشک های بالستیک با کلاس های مختلف یاد کرد.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :