Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 176971
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1393 20:58
تعداد بازدید : 525

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری هم به برکت انقلاب اسلامی و با بهره مندی از ظرفیت هایش دراین 36 سال به استانی توسعه یافته و آباد در عرصه های مختلف عمرانی، اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده است .
همه ساله درآستانه فرارسیدن پیروزی انقلاب اسلامی مراسم های گرامیداشتی در ایران اسلامی برپا و طی آن دستاوردها و توانمندیهای این مرز و بوم به منصه ظهور گذاشته می شود. دراین میان چهارمحال و بختیاری هم به برکت انقلاب اسلامی و با بهره مندی از ظرفیت هایش دراین 36 سال به استانی توسعه یافته و آباد در عرصه های مختلف عمرانی، اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده است . اگرچه این استان با دارا بودن بیش از 320 هزار هکتار زمین کشاورزی و وجود بیش از 3 میلیون و 800 هزار واحد دامی به عنوان یکی از قطب های کشاورزی و دامپروری شناخته می شود اما وجود 27 شهرک و ناحیه صنعتی نظیر پتروشیمی و فولاد این استان را به منطقه ای صنعتی تبدیل کرده است.

 مجتمع تولید ورق گالوانیزه به عنوان نخستین کارخانه تولید عریض ترین ورق خودرو در غرب آسیا، صبا فولاد زاگرس تولید کننده فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)، تولید ورق قلع اندود فرخشهر، سیمان شهرکرد، تولید لوازم خانگی برفاب و تولید موکت و الیاف ظریف مصور از مهمترین واحدهای صنعتی فعال این استان است. پتروشیمی لردگان با ظرفیت تولید سالانه بیش از یک میلیون تن اوره و نزدیک به 680 هزار تن آمونیاک و سرمایه گذاری 6 هزار و 700 میلیارد ریال، فولاد با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن شمش آهنی و فولادی و سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد ریال هم از مهم ترین صنایع بزرگ در حال ساخت در چهارمحال و بختیاری هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با اشاره به تصویب راه اندازی آهن اسفنجی، ورق فولادی و نورد سرد و گرم درکنار فولاد یک میلیون تنی در این استان می گوید: با تکمیل زنجیره فولادی در چهارمحال و بختیاری در سه سال آینده، 3 هزار شغل به صورت مستقیم و 30 هزار فرصت شغلی به طور غیرمستقیم در این استان ایجاد می شود و ظرفیت تولید فولاد هم به 2 میلیون تن خواهد رسید.

آقای امامی با اشاره به پیشرفت 82 درصدی بخش احیای طرح ملی فولاد چهارمحال و بختیاری می افزاید: برای اجرای این طرح 3 هزار و 500 میلیارد ریال هزینه شده است که پیش بینی می شود نیمه نخست سال آینده به بهره برداری برسد.

استان چهارمحال و بختیاری ظرفیت تولید و بسته بندی 5 میلیارد لیتر آب معدنی را هم دارد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری می گوید: اکنون نزدیک به 500 میلیون لیتر آب معدنی در این استان تولید و بسته بندی می شود و 27 طرح بسته بندی آب معدنی استان هم در دست اجراست که با بهره برداری از آنها ظرفیت تولید و بسته بندی آب معدنی در این استان به 5 میلیارد لیتر خواهد رسید.

 در صنعت سدسازی هم به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران، بزرگترین سد دوقوسی بر روی رودخانه کارون با حجم ذخیره بیش از 2 میلیون مترمکعب آب و تولید سالانه بیش از 2 هزار گیگاوات برق ساخته شده است. در بخش بهداشت و درمان اکنون 9 شهرستان استان به بیمارستان و درمانگاه های تخصصی مجهز هستند که بیمارستان فوق تخصصی آیت الله کاشانی شهرکرد با 360 تخت و تجهیزات پیشرفته گوشه ای از آن است.*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :