Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 177041
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1393 21:40
تعداد بازدید : 458

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان کرمانشاه

مردم کرمانشاه در طول تاریـخ دفاع مقدس نشان دادند که در راه دفاع از آب و خـاک و میـهنـشان دوشادوش سایر هم میهنان ازهیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.
استان کرمانشاه به عنوان مرکزیت غرب کشور حدود 2 میلیون نفر جمعیت دارد و دارای 14 شهرستان است هم مرز بودن با کشور عراق، مرکزیت استان های غربی و اراضی حاصلخیز از جمله ویژگی های منحصر به فرد استان کرمانشاه است که این استان را در غرب کشور شاخص کرده است . کرمانشاه یکی از استانهای مـرزی به شمار می رود که به عنوان اولین نقطه کشور محسوب می شود که دژخیمان رژیم بعث تیرهای خود را به مرزها و شهرهای آن پرتاب کردند و همچنین نقطه پایان جنگ تحمیلی که با عملیات غرور آفرین مرصاد همراه بود هم در کرمانشاه رخ داد .

مردم کرمانشاه در طول تاریـخ دفاع مقدس نشان دادند که در راه دفاع از آب و خـاک و میـهنـشان دوشادوش سایر هم میهنان ازهیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد بعد ازدفاع مقدس کار بازسازی نقاط آسیب دیده از جنگ آغاز شد. مرزهای کرمانشاه که زمانی تهدید محسوب می شدند به فرصت تبدیل شدتا جایی که با تلاش و کوشش مردم و مسئولان اکنون بزرگترین پایانه مرزی کشور یعنی مرز پرویزخان در کرمانشاه قرار دارد که در واقع نبض صادرات کشور به عراق در آنجا است نگاهی گذرا به آمارصادرات از مرزهای کرمانشاه نشان می دهد با وجود همه ی سختی ها و مشکلاتی که در داخل خاک عراق وجود دارد صادرات هر سال روند افزایشی داشته است .

مدیر کل گمرکات استان کرمانشاه از صادرات حدود دو میلیارد دلاری از مرز های استان کرمانشاه به کشور عراق در 10 ماهه نخست امسال خبر می دهد. محسن مصطفایی می گوید:این رقم از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه پارسال 24 درصد افزایش یافته است . استاندار کرمانشاه بر ارائه راهکارهای جدید برای توسعه بیش از پیش تجارت استان با توجه به ظرفیت های موجود تاکید می کند و می گوید: با تـوجه به برنامه های تـدوین شده ‘ باید در راستای تحقق هدف ده میلیاردی صادرات اقدامات گسترده ای صورت گیرد و راهکارهای جدید و پویا در این زمینه ارائه و مورد پیگیری قرار گیرد.

ابراهیم رضایی می افزاید: بدون شک توسعه تجارت و افزایش میزان صادرات استان‘ به رونق اقتصادی و اشتغالزایی هرچه بیشتر منجر می شود و زمینه ای منـاسب برای رفع مشـکلات اقتصادی استان ایجاد می کند. وی با اشاره به برنامه های در دست اجرا بـرای فـعال نـمودن بــازارچه های مرزی سومار و تیله کوه می گویـد : خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته زمینة فعال شدن این بازارچه ها فراهم شده که بدون تردید با راه اندازی آنها‘ رونق اقتصادی برای مردم مرز نشین این مناطق استان بیشتر خواهد شد برای توسعه هر چه بیشتر کرمانشاه برنامه هایی از قبیل تشکیل میز عراق در استان ‘ آموزش به بازرگانان برای آشنایی با قوانین و مقررات صادرات و واردات ‘ نهادسازی ‘ تشکیل سرمایه اجتماعی و تقویت نهادهای شکل گرفته در حوزه صادرات ‘ بازارسازی و بازاریابی صادراتی ویژه محصولات صادراتی از مرزهای استان و تدوین راهکارهای جدید برای حضور فعال تر استان در بازار عراق هم اکنون در کرمانشاه در دست بررسی است .

نماینده اقلیم کردستان درباره نقش کرمانشاه در میزبانی از پناهندگان عراقی می گوید:استان کرمانشاه بعد از بمباران شیمیایی حلبچه نه فقط پناهنده آوارگان کرد عراق بود، بلکه پناهگاهی ایمن برای حفظ امنیت خانواده ها و مداوای مجروحان بود. ناظم دباغ می افزاید : پناهندگان عراقی شاهدان و گواهان عینی این ازخودگذشتگی ها و ایثار مردم ایران و کرمانشاه هستند. اما کرمانشاه از نظر کشاورزی هم یکی از استانهای شاخص کشور محسوب می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه می گوید:استان کرمانشاه دارای 948 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از این میزان 292 هزار هکتار اراضی آبی و696 هزار هکتار اراضی دیم است. منصوری می افزاید : میزان کل تولید محصولات کشاورزی سالانه این استان بیش از چهار میلیون تن است که از این میزان سه میلیون و 300 هزار تن آن محصولات زراعی، 368 هزار تن محصولات باغی،363 هزار تن تولیدات دامی و 10 هزار و 500 تن تولید ماهی و آبزیان است.

وی با اشاره به اینکه کرمانشاه از نظر تولید برخی محصولات رتبه های برتر کشوری را دارد می افزاید : کرمانشاه در زمینه تولید گندم رتبه چهارم کشور، تولید نخود رتبه اول، عملکرد ذرت دانه ای رتبه اول، عملکرد چغندرقند رتبه اول، عملکرد جو آبی رتبه اول، جو دیم رتبه دوم و در تولید ماهیان گرمابی در بین استانهای غیرساحلی رتبه اول کشور را دارد. کرمانشاه دارای آثار تاریخی منحصر به فردی چون بیستون و طاق بستان است که در بیستون بزرگترین سنگ نوشته جهان یعنی کتیبه داریوش نقش بسته است همچنین کرمانشاه دارای دهها جاذبه طبیعی و تاریخی است که در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد هستند که هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند .

کرمانشاهان به عنوان مرکزیت غرب کشوردر زمینه پزشکی این قابلیت را بدست آورده است که همیشه پذیرای بیمارانی از کشور عراق باشد نزدیکی مرزهای کرمانشاه به عراق و برخورداری از بیمارستانهای مجهز و پزشکان حاذق عاملی شده تا توریست درمانی در کرمانشاه شکل گیرد . رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به ظرفیت مطلوب استان برای توسعهی توریسم درمانی می گوید : هم اکنون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موافقت خود را اعلام کرده که بهترین راه ارتباط با کشور عراق از طریق استان کرمانشاه است.

دکتر کریم می افزاید : دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه این توان را دارد تا نه تنها در در زمینه ی توریسم درمانی، بلکه در دیگر بخش ها نیز زمینه ی ارتباط موثر با دانشگاه های کشور عراق و به ویژه اقلیم کردستان را فراهم کند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه بر لزوم ایجاد پایگاهی در عراق در این زمینه تأکید و تصریح کرد: قطعاً با راه اندازی یک پایگاه در کشور عراق می توان زمینه ی اعزام بیماران از عراق به داخل استان را تسهیل کرد. همچنین از نظر معادن کرمانشاه دارای بیشترین معادن و ذخایر ماده ای ارزشمند به نام قیر طبیعی است که تلاش برای فراوری آن چند سالی است که اغاز شده است . به هرحال کرمانشاه با توجه به موقیت مهم و ظرفیتهایی که دارد و به عنوان پل ارتباطی با کشور عراق اینده ی امیدوار کننده ای در راه پیشرفت و اعتلای هرچه بیشتر دارد.*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :