Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 177042
تاریخ انتشار : 15 بهمن 1393 8:22
تعداد بازدید : 622

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان کهگیلویه و بویراحمد

انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه و جهان دانست و فرارسیدن دهه فجر فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه های گوناگون است .
انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه و جهان دانست و فرارسیدن دهه فجر فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه های گوناگون است . به اعتقاد برخی مسئولان هر چند اقدامات انجام شده در کهگیلویه و بویراحمد به علت عمق محرومیت ها درمقایسه با دیگر استانهای کشور کمتر به چشم می آید ولی به جرات می توان گفت به برکت انقلاب اسلامی چهره این استان نسبت به قبل از انقلاب در زمینه های مختلف کاملا تغییر کرده است.

در سال 1341و همزمان با آغاز مبارزات رهبر کبیر انقلاب(ره)، عشایر بویراحمد نیز علیه رژیم پهلوی شورش کردند و در فروردین 42 در جنگ گجستان قوای دولتی را شکست دادند. براین اساس دولت مرکزی کمر به سرکوب عشایر بست به طوری که از اردیبهشت تا خرداد همان سال به صورت روزانه و در چند نوبت، منطقه بویراحمد را با هواپیماهای خود بمباران کردند . کهگیلویه و بویراحمد پس از پیروزی انقلاب اسلامی با بهره مندی از ظرفیت های کم نظیر در بخشهای مختلف توانسته است به دستاوردهای بزرگی در حوزه های مختلف صنعتی، کشاورزی و صادراتی دست یابد، روندی که خودکفایی در تولید سیمان، قطب تولید میوه، ساخت سد و جهش در صادرات غیر نفتی را به همراه داشته است .

به گفته کارشناسان اگر بخواهیم گوشه هایی از دستاوردهای بخش صنعت در استان را به عنوان بخش کوچکی از خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی بررسی کنیم، درمی یابیم که امروزه کهگیلویه و بویراحمد در بخش صنعت و معدن توانسته است با بهره برداری از کارخانه های فولاد و سیمان یاسوج و کارخانه قند به جمع استان های تولید کننده مطرح در کشور بپیوندد. فعالیت هزار واحد صنعتی - تولیدی و اشتغال 20 هزار نفر در این حوزه بعد از انقلاب اسلامی نمونه دیگری از توسعه یافتگی استان است. عشایر دلیر کهگیلویه و بویراحمد که در همه صحنه های دفاع از نظام اسلامی در رتبه های نخست جای دارند، در دوران دفاع مقدس با 22 درصد شرکت کننده، به نسبت جمعیت بالاترین حضور در جبهه را داشتند و هزار و 800 شهید، 13هزار جانباز و 310 آزاده را به انقلاب اسلامی تقدیم کردند که این سند محکمی از عشق و علاقه آنان به جمهوری اسلامی و مکتب امام خمینی(ره) است.

انقلاب اسلامی هم دستاوردها و برکات بی شماری را برای مردم این خطه به ارمغان آورده است و همه دولتها در حد توان خود برای آبادانی این این دیار تلاش کرده اند . بر هیچ انسان منصفی پوشیده نیست که پس از پیروزی انقلاب سنگ بنای توسعه در این استان گذاشته شد و خدمات رسانی در استانی آغاز شد که یک متر جاده آسفالت نداشت و از آموزش عالی، بهداشت، صنعت، برق و گاز بی بهره بود و اکنون به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی رشد شاخص های توسعه نسبت به قبل از انقلاب چندین برابر شده است.

آقای راهزادی مدیر عامل شرکت برق استان می گوید: قبل از انقلاب در این استان فقط 20 روستا برق و 18روستا آب آشامیدنی داشتند و یک روستا دارای تلفن بود، اما امروز هزار و 650 روستا برق، هزار و 500 روستا آب آشامیدنی و حدود هزار و700 روستا تلفن دارند. کهگیلویه و بویراحمد هزار و 700 روستا دارد. آقای صیدالی مدیر عامل شرکت گاز استان هم می گوید: قبل از انقلاب روستا یا شهر گازرسانی شده ای در استان وجود نداشت و امروز 16 شهر و 360 روستا از مزایای گاز بهره مندهستند. دکتر چمن مدیرکل دانشگاه علوم پزشکی استان می گوید: در دوران ستمشاهی فقط یک بیمارستان با 85 تختخواب و 23 مرکز درمانی در استان وجود داشت اما اکنون پنج بیمارستان با 700 تختخواب احداث شده و 3 بیمارستان هم با میانگین پیشرفت 70 درصد در دست اجراست.

 آقای خواهش نیک مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان می گوید: قبل از انقلاب اسلامی در کهگیلویه و بویراحمد 675 کلاس درس درقالب 270 مدرسه وجود داشت و بعد از انقلاب بیش از 6 هزار و 550 کلاس درس در این استان ساخته شده است. آقای عبدیان مسئول روابط عمومی دانشگاه یاسوج می گوید: در دوران طاغوت هیچ مرکز آموزش عالی در این استان وجود نداشت و اکنون 20 واحد دانشگاهی با بیش از 50 هزار دانشجو فعالیت دارد و درصد با سوادی استان از 31 درصد قبل از انقلاب به بیش از 90 درصد پس از انقلاب رسیده است.

آقای دیودیده مدیرکل صنعت و معدن و تجارت هم می گوید: قبل از انقلاب در این استان فقط یک واحد صنعتی وجود داشت و امروز بیش از 650 واحد صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک فعال هستند. معاون راه و شهرسازی استان با بیان اینکه در دوران ستم شاهی در این استان 580 کیلومتر راه خاکی، شوسه و آسفالت وجود داشت، می گوید: بعد از انقلاب حدود 6 هزار کیلومتر راه خاکی، شوسه و آسفالت احداث شده است. آقای نصیری می افزاید: قبل از انقلاب فقط 28 کیلومتر راه آسفالت آن هم در حوزه شرکت نفت در این استان وجود داشت و بعد از انقلاب نزدیک به 3 هزار کیلومتر راه آسفالت ساخته شده است.

اگرچه این استان به برکت انقلاب اسلامی به سمت رشد و آبادانی در حرکت است اما به علت شدت محرومیت های باقیمانده از حکومت های مستبد گذشته، برای زدودن کامل غبار محرومیت از چهره آن، نیاز به حمایت و تلاش بیشتر دولتمردان دارد زیرا واژه محرومیت زیبنده استانی با تولید 25 درصد نفت کشور، مقام دوم منابع آبی کشور، طبیعتی بکر و زیبا و مردمانی پاک و بی آلایش نیست. به نتیجه رساندن طرحهای کلانی از جمله پتروشیمی و پالایشگاه گچساران، پتروشیمی دهدشت، سدهای چمشیر و تنگ سرخ و اتمام محورهای ارتباطی استان ازجمله جاده پاتاوه - دهدشت، اتصال به راه آهن سراسری، توسعه صنعت گردشگری، کشاورزی و رشد صنایع مولد استان می تواند مسیر توسعه این استان را کوتاه کند.*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :