Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 177227
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1393 8:41
تعداد بازدید : 542

دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان مرکزی

پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی دستاوردهای مهمی در کشور به همراه داشت که از مهمترین آنها در استان مرکزی می توان به شکوفایی صنعت و اشتغال اشاره کرد.
پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی دستاوردهای مهمی در کشور به همراه داشت که از مهمترین آنها در استان مرکزی می توان به شکوفایی صنعت و اشتغال اشاره کرد. در ابتدای پیروزی انقلاب واحدهای شاخص صنعتی در استان مرکزی نه تنها توان رقابت با تولیدات خارجی را نداشتند بلکه وابسته بوده و به مونتاژ و عرضه محصولات دیگر کشورها مشغول بودند اما با پیروزی انقلاب روح خودکفایی و اتکا به دانش داخلی در متخصصان ایرانی دمیده شد و فشارهای اقتصادی موجب ارتقاء کمیت و کیفیت تولیدات ایرانی شد.

هم اینک استان مرکزی از مزیت های بالقوه اقتصادی در بخش صنعت ، ظرفیت های لازم برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و از همه مهمتر حمل و نقل ترکیبی برخوردار است. زاوشی رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی می گوید: استان مرکزی هم اینک 3 هزار واحد صنعتی فعال دارد و 127 هزار نفر در این واحدها مشغول کار هستند و بر اساس ارزیابی های انجام شده به لحاظ بهره مندی از ظرفیتهای خاص تولیدی فراوانی واحد هی کوچک زود بازده و بسترهای سرمایه گذاری اقتصادی به عنوان قطب چهارم صنعت کشور محسوب می شود.

کانون اصلی صنعت استان مرکزی به ترتیب شهرهای اراک ، ساوه ، شازند ، دلیجان و محلات است و محصولات آلومینیومی ، ریخته گری فلزات سنگین ، مخازن تحت فشار ، بویلرهای نیروگاهی و صنعتی ، ماشین آلات کشاورزی و راه سازی ، محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی ، رنگهای صنعتی ، منسوجات ، شیشه و بلور ، انواع لاستیک خودرو ، سیم و کابل ، شوینده ها ، الیاف مصنوعی ، انواع سنگهای ساختمانی ، لوازم خانگی و کاشی ، لوله و پروفیل فولادی و پی وی سی از مهمترین محصولات تولیدی این واحدهای صنعتی محسوب می شوند. صاحبنظران و مسوولان حوزه اقتصادی استان بر این باورند که شتاب توسعه کمی صنعت استان ، روندی به نسبت مطلوب داشته اما توسعه صادرات و رقابتی شدن صنایع نیازمند برنامه ریزی بیشتر است.

توسطی رئیس اتاق صنعت استان مرکزی معتقد است با حل مشکلات بخش صنعت مانند وثیقه بانکی برای اخذ تسهیلات و تامین منابع مالی می توان صنعت را توسعه و رونق داد. استان مرکزی در عرصه جذب سرمایه گذاران خارجی یکی از مقاصد جذاب برای سرمایه گذاران کشورها بوده و پیشنهاد احداث شهرک صنعتی تخصصی سرمایه گذاری خارجی در استان ارائه شده است. سرانه سرمایه گذاری بخش صنعت و معدن استان مرکزی نسبت به شاخص کشور حدود 8 درصد است که رتبه چهارم کشور را به خود اختصاص داده است.

 رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی می گوید : پس از انقلاب بیش از 84 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری به سمت صنعت این استان روانه شده است. وی می افزاید : از ابتدای سال جاری تاکنون هم بیش از 900 مورد مجوز سرمایه گذاری به ارزش 291 هزار میلیارد ریال اخذ شده است و در صورت تحقق این میزان سرمایه گذاری برای 177 هزار نفر اشتغالزایی ایجاد می شود. افزایش سرمایه گذاریهای صنعتی گامی مهم در دستیابی به اشتغال پایدار است. نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی هم معتقد است با وجود اعمال تحریم ها از ابتدای سال 84 تاکنون سرمایه گذاری خارجی در استان بیش از 10 برابر افزایش داشته که این امر دستاوردی بزرگ برای استان و کشور محسوب می شود.

حسن میرزاخانی می افزاید : هم اکنون 24 سرمایــه گذار خارجی با تابعیت 13 کشور در زمینه صنایع و معادن استان فعالند و حتی به منظور افزایش سرمایه گذاری خود در استان مرکزی اعلام آمادگی نموده و مراحل اخذ مجوز سرمایه گذاری صنعتی برای پنج سرمایه گذار خارجی با هماهنگی دبیرخانه مرکز در وزارت امور اقتصادی و دارایی در دست اقدام است. از برکات انقلاب اسلامی در استان مرکزی رسیدن توان واحدهای صنعتی به خودکفایی و صادرات است. معاون سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی می گوید : 400 واحد تولیدی و صنعتی استان ظرفیتهای صادراتی دارند اما مجموع صادرات صنعتی استان که به همت 159 واحد صنعتی در سال گذشته انجام شده یک میلیارد و 150 میلیون دلار بوده که 515 میلیون دلار آن در بخش پتروشیمی و 635 میلیون دلار آن در بخش صنعت بوده است .

حسن بیگی سرپرست استانداری مرکزی هم سیاست دولت را تنها استخدام پنج درصد کارجویان در بخش دولتی اعلام کرد و گفت : با سرمایه گذاری مطمئن ، رویکرد بازار محور و کیفیت گرایی ، ایجاد مشوق های اقتصادی برای حضور سرمایه گذاران ، احیاء واحدهای صنعتی نیمه تعطیل و حمایت از سرمایه گذاری اقتصادی می توان معضل بیکاری در استان مرکزی را ریشه کن کرد. از دیگر توانمندیهای استان مرکزی می توان به 421 معدن با 137 میلیارد و 6 میلیون تن ذخیره قطعی و ظرفیت استخراج 21 میلیارد و 300 میلیون تن در سال اشاره کرد. هم اینک 46 شهرک صنعتی دولتی ، خصوصی 10 قطب و 16 ناحیه صنعتی در استان فعالیت دارد که تکمیل کننده توسعه صنعتی استان بوده و یک پنجم اشتغال استان را به خود اختصاص داده است. سالانه 120 هزار دانشجو در استان مرکزی دانش آموخته می شوند که در صورت ارتباط آنان با حوزه صنعت و افزایش سهم پژوهش از تولید ناخالص کشور روند توسعه صنعتی استان شتاب بیشتری خواهد یافت.*خبرگزاری واحد مرکزی خبر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :