Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 179260
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1394 18:33
تعداد بازدید : 890

حسن ساعی دهقان، معاون دانش پژوهان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان

افتخارات دانش آموزان ایرانی با کسب رتبه های تک رقمی در المپیاد های جهانی

معاون دانش پژوهان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، به حضور موفق تیم دانش آموزی کشور در المپیادهای جهانی امسال اشاره کرد و گفت:امسال تمام رتبه های تیم های دانش آموزی، تک رقمی بود که این افتخاری بزرگ است.
معاون دانش پژوهان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، به حضور موفق تیم دانش آموزی کشور در المپیادهای جهانی امسال اشاره کرد و گفت:امسال تمام رتبه های تیم های دانش آموزی، تک رقمی بود که این افتخاری بزرگ است.
تیم ملی دانش آموزی در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک مقام قهرمانی جهان را بدست آوردند و در المپیادهای زیست شناسی و شیمی رتبه پنجم، کامپیوتر مقام ششم، ریاضی جایگاه هفتم و فیزیک به مقام هشتم دست یافتند.
حسن ساعی دهقان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه موقعیت تیم های ما در المپیادهای جهانی امسال بسیار خوب بود، افزود: کسب 12 مدل طلا از مهمترین ویژگی این دوره از مسابقات بود که در 28 سال اخیر کم سابقه است. وی، کسب طلا توسط یکی دانش آموزان دختر در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک را از دیگر ویژگی های مهم این المپیادها دانست و گفت: دستیابی یک دختر ایرانی به مدال طلای المپیاد جهانی رخداد مهمی است که امسال دوباره تکرار شد.
معاون دانش پژوهان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان بیان کرد: دختران این مرزوبوم در المپیادهای جهانی مختلف توانستند مدال های رنگارنگ از جمله طلا کسب کنند اما امسال بعد از چند سال وقفه فاطمه زرگرباشی توانست نشان طلا را از آن خود کند.
ساعی دهقان ادامه داد: با همت و تلاش دانش آموزان مستعد و باهوش و برنامه ریزی مسوولان، توانستیم 12مدال طلا در المپیادهای جهانی امسال بدست آوریم که افتخاری بزرگ برای جامعه علمی کشور است. وی با اشاره به اینکه تیم دانش آموزی ایران 28 سال در المپیادهای جهانی حضور پیدا می کند اظهار کرد: در این مسابقات تیم های دانش آموزی جمهوری اسلامی توانستند به کسب مدال هال رنگانگ نایل شوند.

** شرکت 150 هزار دانش آموز در آزمون انتخابی المپیادهای جهانی
ساعی دهقان با اشاره به اینکه حدود 150 هزار دانش آموز در آزمون انتخابی شش المپیاد جهانی شرکت می کنند گفت: بین 25 تا 30 درصد دانش آموزان دوره متوسطه شرایط حضور در مرحله اول انتخاب المپیادهای علمی را دارند.
معاون دانش پژوهان مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: نمره دروس مرتبط با المپیاد باید از 15 بالاتر باشد که این موضوع سبب کاهش شرکت کنندگان در این رخداد علمی می شود. وی با اشاره به اینکه شرایط شرکت در المپیادها طی بخشنامه ای در ابتدای مهر هر سال به مدارس اعلام می شود افزود: دانش آموزان پس از اطلاع و داشتن شرایط در سامانه سناد ثبت نامه می کنند. وی بر حضور تمام دانش آموزان واجد شرایط تاکید کرد و گفت: نقص در اطلاع رسانی مدارس سبب می شود تا برخی از دانش آموزان نتوانند در این رخداد علمی حضور یابند.
تیم های دانش آموزی ایران امسال با درخشش چشمگیر خود در المپیادهای جهانی فیزیک، ریاضی، زیست شناسی، شیمی، کامپیوتر و نجوم توانستند 33 نشان مختلف شامل 12 طلا، 14 نقره و 7 برنز بدست آورند. بهترین مقام این دوره از مسابقات از آن دانش آموزان مستعد ایرانی در نهمین المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک با 10 نشان شامل 3 طلا، 4 نقره و 3 برنز شد که توانستند مقام قهرمانی این دوره را بدست آورند. المپیادهای جهانی علمی دانش آموزی با برگزاری المپیاد جهانی ریاضی از 13 تیر ماه آغاز و با رقابت دانش پژوهان جوان ایرانی در المیپاد جهان نجوم و اختر فیزیک تا 13 مرداد ماه امسال به پایان رسید.
*ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :