Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 179957
تاریخ انتشار : 13 مهر 1394 12:16
تعداد بازدید : 372

سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

ایران در نانو رتبه هفتم دنیاست

زمانی که بحث نانو شروع شد کمتر از ۵ نفر می دانستند که نانو چیست ما در ابتدا تنها ۱۰ مقاله در این خصوص داشتیم و حالا از سالی ۱۰ مقاله به ۱۷ مقاله در روز رسیده ایم.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: فشارهای تحریم ها عصاره استعداد متخصصین را بیرون کشید.

 سعید سرکار در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه فناوری نانو که امروز در نمایشگاه بین المللی برگزار شد گفت: افتتاحیه این نمایشگاه با روز اتمام سند ده ساله نانو فناوری ادغام شده و ما در این سند پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری که با استفاده از فناوری نانو باید تولید ثروت کنیم و کیفیت زندگی را بهبود ببخشیم و ایران در بین ۱۵ کشور بر تر دنیا در پایان سند قرار گیرد.

 وی افزود: فعالیت ها با رهنمودهای مقام معظم رهبری شروع و شد و بحث های ترویجی خوبی شروع شد که از آن ها می توان به ترویج دانش آموزی اشاره کرد. ۴۶۰ هزار دانش آموز در عرصه فناوری آموزش داده شده اند و ۸ المپیاد نانو برگزار شد.

 دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به اینکه تمام تجهیزات پیشرفته نانو ساخت ایران هستند گفت: این یک پیام را به دانش آموز القا می کند که این لیاقت کشور ماست که همه دستگاه ها در کشور ساخته می شود توسعه منابع انسانی دانشگاه های مالی در حد مطلوبی است و ما ۲۴ هزار متخصص نانو در سطح کشور داریم که می تواند در پژوهش و توسعه فناوری تاثیر بگذارد. وی به توسعه علمی کشور اشاره کرد و گفت: زمانی که بحث نانو شروع شد کمتر از ۵ نفر می دانستند که نانو چیست ما در ابتدا تنها ۱۰ مقاله در این خصوص داشتیم و حالا از سالی ۱۰ مقاله به ۱۷ مقاله در روز رسیده ایم و روزی ما تنها رتبه ۵۹ دنیا را داشتیم و در کشورهای اسلامی رتبه ۶ بودیم اما امروز در جهان رتبه هفتم را از آن خود کردیم.

وی با تاکید بر اینکه یک چهارم تولیدات علمی کشور در عرصه فناوری نانو می باشد گفت: بعضی افراد فکر می کنند که ایران فقط در تولید مقاله پیشرفت کرده ولی این طور نیست ما امروز بیش از ۶۰۰ محصول در حوزه فناوری در بازار داریم که به خارج از کشور صادر می شوند تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی به ما فروخته نشد و متخصصین ما در بن بست قرار گرفتند اما ما طرحی را شروع کردیم و حالا به جایی رسیده ایم که بیش از ۱۲۰ تجهیزات ما صادر می شود.

وی تاکید کرد: فشارهای تحریم ها عصاره استعداد متخصصین را بیرون کشید و خودباوری را به همه القا کرد که ما می توانیم پیشرفته ترین تجهیزات را اداره کنیم و بسازیم. در حوزه فناوری نانو یک مورد انتقال تکنولوژی از خارج را نداشتیم و با کشورهای پیشرفته پایاپای رقابت می کنیم و راجع به تبادل تکنولوژی صحبت می کنیم.

سرکار تصریح کرد: برنامه بعدی ما تمرکز بر بحث تولید ثروت است رکن اصلی اقتصاد مقاومتی اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری است امروز در بیش از ۱۱ صنعت فناوری نانو رسوخ کره و جایگاه هفتمی دنیا در بحث علم نیست بلکه ما در بحث نانو در معتبر ترین نمایشگاه ها شرکت می کنیم و نشان داده ایم که به هیچ عنوان از رتبه هفت پایین تر نیستیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رشد و حفظ این موقعیت کار ساده این نیست از این به بعد رقابت ما با آلمان چین و ژاپن است و این رقابت ابزار خاص می خواهد که یکی از آن ها بودجه است کشورهایی مثل آلمان سالانه دو میلیارد دلار سرمایه گذاری برای نانو دارند و ایران در عرصه فناوری نانو در کلوپ جهانی وجود دارد این ظرفیت و توانمندی دانشگاهیان و نهاد ها و شرکت های دانش بنیان و صنایع بزرگ در حوزه نانو است.* خبرگزاری دانشجو


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :