Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 180443
تاریخ انتشار : 25 آبان 1394 14:31
تعداد بازدید : 345

با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور

ربات انسان نمای ملی سورنا 3 رونمایی شد

سورنای 3 با قدی برابر 190 سانتی متر و وزنی در حدود 98 کیلوگرم در زمره رباط های انسان نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار می گیرد. ربات انسان نمای ملی سورنای 3 صبح امروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران رونمایی شد. پروژه ربات انسان نمای ملی سورنای 3 که از سوی مرکز سیستم ها و فناوری پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران با مدیریت عقیل یوسفی کما به عنوان مجری و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان کارفرما انجام شده است صبح امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.

سورنای 3 با قدی برابر 190 سانتی متر و وزنی در حدود 98 کیلوگرم در زمره رباط های انسان نما با اندازه واقعی انسان بالغ قرار می گیرد که در مقایسه با سورنای 2 پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است به طوری که درجات آزادی رباط سورنای 3، 31 درجه است در حالی که این درجه در سورنای 2 به میزان 22 درجه بود. سورنای 3 دارای 12 درجه آزادی در پاها، 16 درجه آزادی در دست ها، 2 درجه آزادی در گردن و 1 درجه آزادی در کمر است. همچنین هر پای رباط دارای 6 درجه آزادی است که 3 درجه آزادی در ران و یک درجه آزادی در زانو و 2 درجه آزادی در مچ پا دارد. سرعت گام برداری در سورنای 3 به 7 دهم کیلومتر بر ساعت افزایش یافته است که در مقایسه با نسل قبلی افزایش 7 برابری در سرعت داشته است.

سورنای 3 قابلیت حرکت بر روی سطوح ناصاف، سطوح شیب دار، بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها را دارد و دور زدن با شعاع دلخواه و دور زدن درجا از دیگر قابلیت های حرکتی این رباط است. سورنای 3 قادر است از هر دو طریق بینایی و شنوایی با محیط ارتباط برقرار کند و قابلیت سخن گفتن به صورت محدود را دارد. سورنای 3 می تواند اشیاء را تشخیص داده و موقعیت آن را برای گرفتن جسم در اختیار سیستم کنترلی قرار دهد. همچنین شناسایی تغییر صورت افراد در حال حرکت از دیگر قابلیت های سورنای 3 است. ربات سورنای 3 با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بهره برداری رسید. سورنا 3 محصول دانشگاه تهران یکی از هفت ربات انسان نمای برتر جهان شمرده می شود. سرعت سورنا 3 تقریبا 10 برابر نسل دوم آن است.* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :