Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 180483
تاریخ انتشار : 27 آبان 1394 13:6
تعداد بازدید : 307

حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی

نخستین سکوی تولید گاز فاز 19 پارس جنوبی نصب شد

نخستین سکوی تولید گاز این فاز نصب و زمینه برداشت 500 میلیون فوت مکعب از منابع گازی این حوزه مخزنی مشترک با قطر در آب های خلیج فارس فراهم شد...
مجری طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبی گفت: نخستین سکوی تولید گاز این فاز نصب و زمینه برداشت 500 میلیون فوت مکعب از منابع گازی این حوزه مخزنی مشترک با قطر در آب های خلیج فارس فراهم شد.

روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس روز چهارشنبه به نقل از حمیدرضا مسعودی افزود: پس از اجرای موفقیت آمیز عملیات بارگیری و انتقال سکوی 19C این طرح ، مراحل نصب نخستین سکوی تولیدی این فاز مطابق برنامه ریزی انجام شده پس از عبور از شرایط متغیر آب و هوایی این حوزه، در هفته جاری توسط کشتی نصاب ایرانی اوشنیک (oceanic (5000 به انجام رسید.
وی با بیان اینکه این سکو، اولین سکوی نصب شدۀ طرح های توسعه ای جدید پارس جنوبی است، افزود: سکوی 19C وزنی معادل 2700 تن در مدت 68 ماه و در بازه زمانی محدودتری نسبت به سایر طرح های پارس جنوبی ساخته و نصب شد.
مسعودی اضافه کرد: با ساخت و نصب این سکو، تولید گاز از سکوی SPD2 ( سکوی اقماری SPD19C) فاز 19پارس جنوبی به میزان 500 میلیون فوت مکعب تا زمستان سال جاری آغاز خواهد شد. مجری طرح توسعه فاز 19 پیشرفت ساخت سکوی نخست نصب شده این فاز را معادل 95 درصد برشمرد و بیان کرد: 5 درصد فعالیت های باقی ماندۀ ساخت و تکمیل این سکو، در موقعیت نصب و در دریا انجام می شود. مسعودی اظهارکرد: با توجه به پیشرفت عملیات پیش راه اندازی 50 درصدی سکوی 19C، برنامه ریزی های عمده برای تکمیل این سکو انجام شده که با تامین اقلام وکالاهای سطح خرد باقیمانده در ماههای آینده، راه اندازی نهایی این سازه دریایی تا پایان سال جاری و یا خرداد ماه سال آینده انجام خواهد شد.
وی گفت: همزمان با آغاز تولید از بخش اقماری این فاز، مراحل را ه اندازی نهایی سکوی SPD19C انجام می شود. مسعودی افزود: با تجربه موفق کارفرما و پیمانکار در نصب و راه اندازی بخش فراساحل طرح های اولویت دار پارس جنوبی در سال گذشته این امکان فراهم شد تا با طراحی برنامه ای جامع و با بهر ه گیری از توان و خودباوری موجود در این دو حوزه، مدیریت عوامل انسانی و فرایند تامین تجهیزات به شکل منسجم تری انجام گرفته و زمان نصب این سکو در مقایسه با سایر طرح ها کاهش یابد. سکوی اقماری و اصلی بخش C فاز 19 پارس جنوبی هریک به ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب طراحی شده که با بهره برداری نهایی این دو بخش، ظرفیت تولید گاز کشور تا ابتدای سال آینده به میزان یک میلیارد فوت مکعب ارتقا خواهد یافت.


* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :