Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 180782
تاریخ انتشار : 29 آذر 1394 11:23
تعداد بازدید : 355

با حضور محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی

واکسن دوگانه طیور نیوکاسل و برونشیت رونمایی شد

دستاوردی دیگر از محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با نام واکسن دوگانه طیور نیوکاسل و برونشیت با حضور وزیر جهاد کشاورزی در تهران رونمایی شد...
دستاوردی دیگر از محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با نام واکسن دوگانه طیور نیوکاسل و برونشیت با حضور وزیر جهاد کشاورزی در تهران رونمایی شد.

همزمان با آیین چهل سالگی تاسیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در هفته پژوهش که با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، اسکندر زند رییس سازمان تحقیقات کشاورزی، حمید کهرام رییس موسسه رازی، محمدرضا واعظ مهدوی معاون امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شماری از مدیران و رؤسای کشاورزی در محل سازمان تحقیقات کشاورزی در تهران برگزار شد، از دستاورد جدید موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در حوزه طیور رونمایی به عمل آمد.

واکسن دوگانه نیوکاسل (لاسوتا) و برونشیت عفونی (اچ – 120) زنده، محصول جدید موسسه رازی است که تحقیقات اولیه بر روی آن از مرداد ماه آغاز شد و تا کنون ادامه داشت. این واکسن محتوی ویروس لنتوژن نیوکاسل سویه لاسوتا و ویروس تخفیف حدت داده شده برونشیت عفونی سویه اچ- 120 است.

این واکسن برای ایمن سازی یادآور، علیه بیماری نیوکاسل و برونشیت عفونی (سر و تیپ ماسوچوست) در مزارع مرغ گوشتی و گله های صنعتی طیور تهیه شده است. واکسن دوگانه نیوکاسل و برونشیت برای نخستین بار در کشور به تولید انبوه رسیده است و پیش از این تنها نمونه خارجی این واکسن در ایران به مصرف می رسید. با توجه به نیاز این دو واکسن به یادآور، استفاده از واکسن دوگانه در کاهش هزینه، زمان و استرس ناشی از واکسیناسیون به طیور موثر است. با تولید انبوه این واکسن علاوه بر رفع نیاز کشور، سالانه حدود 350 هزار دلار صرفه جویی ارزی خواهد شد.

 بر اساس این گزارش، واکسن های نیوکاسل لاسوتا و برونشیت اچ- 120 پیش از این هر کدام به صورت جداگانه در موسسه رازی تولید می شد که اکنون نیز ادامه دارد؛ اما با دستیابی به تکنولوژی تولید واکسن دوگانه، اکنون وجه اولیه این واکسن تولید شده و در اختیار مرغداران قرار گرفته است.


* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :