Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181500
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1395 11:23
تعداد بازدید : 403

جداسازی دو گاز با ارزش از گازهای فلز با نانو غشا

نانوغشایی برای جداسازی گازهای باارزش بوتان وپروپان ازگازهای سبک فلز تولید شد
1449475320836_GasPipeline.jpg

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت موفق به تولید نانوغشایی برای جداسازی گازهای با ارزش بوتان و پروپان از گازهای سبک فلر شدند که این گازها پس از جداسازی مجددا وارد فرایندهای پالایشگاهی می شوند.

ماشاالله رضا کاظمی مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار فناوری ایسنا عنوان مطالعات انجام شده در این زمینه را «سنتز غشای نانوکامپوزیت برای جداسازی گازهای LPG از گازهای سبک گاز فلز» دانست و گفت: گاز LNG یا Liquefied Petroleum Gas به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیبی از این دو گاز گفته می شود.

وی گاز LNG را از جمله گازهای ارزشمند ذکر کرد و ادامه داد: هدف ما از اجرای این طرح آن بود که از سوزاندن گازهای با ارزشی چون پروپان و بوتان که در صنعت نفت به دلایل مختلفی به سمت مشعل های فلر ارسال و سوزانده می شوند، جلوگیری شود.

رضاکاظمی با تاکید بر این که این گازها از نظر اقتصادی دارای قیمت های بالایی هستند، یادآور شد: در این پروژه تحقیقاتی راهکارهایی برای جلوگیری از سوزانده شدن این گازها و بازگرداندن مجدد آن ها به فرایندهای پالایشگاهی ارائه شد.

وی فرایند جداسازی این گازها را با استفاده از غشای نانوکامپوزیت دانست و یادآور شد: برای این منظور ابتدا نانوذرات زئولیت و پس از آن غشای نانو کامپوزیت با استفاده از پایه پلیمر پلی دی متیل سیلوکسان تولید شد.

به گفته این محقق، افزودن نانوذرات زئولیت موجب بهبود جداسازی گازهای بوتان و پروپان در این غشا شده است.

رضاکاظمی با اشاره به نحوه استفاده از غشای نانوکامپوزیت تولید شده در پالایشگاه ها، اظهار کرد: این غشاء در جریان گاز فلر و همچنین می تواند در برخی از فرایندهای تولید پلی پیلن و پلی اتیلن نصب شود.

وی با تاکید بر این که با استفاده از این غشا، LPG از گازهای سبک فلر جداسازی می شود، یادآور شد: این گاز پس از جداسازی مجددا به فرایند تولید پالایشگاه ها بازمی گردد.

رضاکاظمی با اشاره به اهمیت دستاوردهای این تحقیق، خاطرنشان کرد: جداسازی گازهایی مانند اکسیژن و نیتروژن که در هوای آزاد وجود دارند، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست؛ ولی جداسازی گازهایی همچون پروپان و بوتان که از شکستن مولکول های نفت خام به دست می آیند، صرفه اقتصادی دارد.

محقق طرح از تولید نمونه صنعتی این غشا خبر داد و تصریح کرد: برای تولید صنعتی نیاز به راه اندازی خط تولید است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :