Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181504
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1395 11:30
تعداد بازدید : 318

دستيابي به خواص ضدخوردگي و سد حرارتي

محققان کشورمان با استفاده از یک روش نوین، پوشش نانو ساختاری را تولید کردند
علمي و دانشگاهي - علم و فناوري ايران: محققان کشورمان با استفاده از یک روش نوین، پوشش نانو ساختاری را تولید کردند که همزمان از خواص ضدخوردگی و سد حرارتی برخوردار است و از آن می توان برای پوشش دهی پره های توربین گازی استفاده کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، خوردگی فرایندی طبیعی است که انرژی پیوند در فلزات را کاهش می دهد. این فرایند در ناحیه فصل مشترک محیط خورنده و فلز رخ می دهد و موجب تخریب فلز و تضعیف عملکرد آن می شود.

پدیده خوردگی سالانه خسارات مالی فراوانی را به دنبال دارد. از این رو، روش های متعددی به منظور جلوگیری از خوردگی فلزات معرفی شده است. یکی از رایج ترین روش ها، جدا کردن سطح فلز از محیط خورنده به وسیله یک پوشش است. پوشش های ضد خوردگی سازوکارهای متفاوتی دارند و هر یک عملکرد متفاوتی از خود به نمایش می گذارند.

دکتر مریم شاطریان، عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان مطالعاتی را در این زمینه با همکاری محققانی از دانشگاه های کاشان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق و تهران جنوب آغاز کردند که به گفته وی هدف از اجرای این طرح، معرفی یک روش جدید به منظور تولید نانو پوشش های مقاوم در برابر خوردگی است که همزمان بتواند خاصیت سد حرارتی را نیز ایجاد کند.

وی کاهش هزینه و آلودگی زیست محیطی را از مزایای استفاده از نتایج این مطالعه عنوان کرد و یادآور شد: در این مطالعه، آلیاژ فولاد نرم با استفاده از نانو ذرات آهن کرومات تحت عملیات سطحی قرار گرفته است. این نانو ذرات به دلیل حرارت دهی سطح فولاد، به درون سطح فولاد نفوذ می کنند. به این ترتیب این نانوذرات، باعث محافظت سطح فولاد در برابر پدیده خوردگی می شوند.

شاطریان به بیان جزئیات اجرای این طرح پرداخت و ادامه داد: در این طرح ابتدا نانوذرات آهن کرومات با استفاده از روش سل-ژل سنتز و به منظور مطالعه ساختاری از روش های مختلف طیف بینی و میکروسکوپی استفاده شد. سپس نانوذرات آهن کرومات در سطح آلیاژ فولاد نرم لایه نشانی شده و در نهایت خواص ضدخوردگی پوشش ایجاد شده به وسیله روش های مختلف الکتروشیمیایی و میکروسکوپی مورد مطالعه قرار گرفت.

این محقق اضافه کرد: نتایج آزمون ها نشان داد که پوشش نانوسرامیکی مذکور، مقاومت به خوردگی بسیار خوبی در محیط های خورنده اسیدی از خود نشان می دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به کاربردهای یافته های این مطالعات، اظهار کرد: یکی از موارد استفاده این نانوپوشش ها، کاربرد به عنوان پوشش پره های توربین گازی و محافظت از خوردگی این پره ها است.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش های دکتر مریم شاطریان عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان، دکتر مرتضی انحصاری عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق، دکتر اسما خوبی دانش آموخته دوره دکترای دانشگاه کاشان و کیوان اوضاعی دانشجوی دکترای دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب است در مجله Microporous and Mesoporous Materials منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :