Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181524
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1395 12:43
تعداد بازدید : 282

دکتر سید بصیر هاشمی، رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت

ایران رتبه نخست منطقه در تولیدات علمی پزشکی

تولیدات علمی ایران دربسیاری ازرشته های پزشکی ازجمله بالینی دررتبه 22 دنیا ونخست منطقه است. 33 درصد تولیدات علمی کشور مربوط به تولیدات علمی اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی است که به طور متوسط سالیانه هر عضو هیئت علمی این دانشگاه ها 3 مقاله تولید می کند.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت: جایگاه تولیدات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در بسیاری از رشته های پزشکی از جمله بالینی در رتبه 22 دنیا و نخست منطقه است.
ایران رتبه اول منطقه در تولیدات علمی پزشکی
دکتر پیام کبیری در همایش روسای ادارات و کارشناسان علم سنجی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در شیراز افزود: 33 درصد تولیدات علمی کشور مربوط به تولیدات علمی اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی است که به طور متوسط سالیانه هر عضو هیئت علمی این دانشگاه ها 3 مقاله تولید می کند.

وی با بیان اینکه تولید علم و افزایش استناد پذیری مقالات علمی پزشکی اولویت پژوهشی وزارت بهداشت است؛ افزود: بر اساس آمارهای منتشر شده در سال 2015 میلادی ، آمریکا با 17 درصد بیشترین استناد از داده ها و پژوهش های علمی دانشمندان علوم پزشکی کشورمان را داشته است و پس از آن چین با 11 درصد ، انگلیس با پنج درصد ، هند با چهار درصد و برزیل با سه درصد در رده های بعدی استفاده از داده ها و مقالات علمی پزشکی ایرانی قرار دارند.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات وانتشارات علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: استفاده کشورهای صنعتی و پیشرفته از مقالات علمی پزشکی کشورمان نشانگر آن است که می توانیم در موضوع مرجعیت علمی جهان نیز به جایگاه مطلوبی دست یابیم .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم گفت: نوشتن مقاله علمی و چاپ در نشریات و مجلات معتبر علمی خوب است اما مهمتر از آن این است که این مقالات کاربردی شود و مشکلی از مسائل درمان و حوزه سلامت در کشور را بر طرف کنند.
دکتر محمد هادی ایمانیه بر ضرورت تدوین شاخص های ثابت علم سنجی تاکید کرد و گفت: برای ترغیب اساتید برای تولید علمی با کیفیت علاوه بر اختصاص مشوق ها برنامه ای داریم که پرداختی های درمانی هم منوط به فعالیت های آموزشی و پژوهشی صورت گیرد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم گفت : بودجه طرح های پژوهشی و به ویژه طرح های کاربردی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و طرح های پژوهشی تا سقف 10 میلیارد ریال هزینه از حمایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برخوردار می شوند.

دکتر سید بصیر هاشمی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز 60 مرکز تحقیقات وجود دارد و پارسال در مجموع 1500 طرح پژوهشی داشته ایم که 500 طرح آن مربوط به دانشجویان و دستیاران دوره های تخصصی و سایر آن مربوط به فعالیت های پژوهشی مراکز تحقیقاتی، پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طرح های مرتبط با طرح های غیرپایان نامه ای بوده است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در صورتی که طرح ها منجر به چاپ مقالات شود از آنها حمایت های مالی می شود تا با کیفیتی بیشتر در مجلات معتبر به چاپ برسد.

این همایش دو روزه با حضور نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در شیراز برپاست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :