Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181531
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1395 15:12
تعداد بازدید : 606

سعید سیف، دبیرستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی

ایران جزء ۱۰ کشور برتر علمی دنیا در حوزه صنایع دریایی است

مطابق آمار به دست آمده در سایت های بین المللی، ایران رتبه یازدهم را در تولید مقالات علمی در حوزه مهندسی دریا به خود اختصاص داده است.
دبیرستادتوسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی با اشاره به اینکه صنایع دریایی ودریانوردی جهانی، چند دهه اخیر رشد مستمری داشته، گفت: ایران از ۲۰۱۶ جز ۱۰ کشور برتر علمی این حوزه قرار می گیرد.

سعید سیف اظهار کرد: مطابق آمار به دست آمده در سایت های بین المللی، ایران رتبه یازدهم را در تولید مقالات علمی در حوزه مهندسی دریا به خود اختصاص داده است و این رشد و شتاب در صنعت دریایی نشان از پیشی گرفتن ایران از کشورهای صاحب امتیاز در صنعت دریایی همانند نروژ، فرانسه و آلمان است که توانسته است با اختلاف ناچیزی با این کشورها به رقابت بپردازد و عملاً با تولید مقالات و توسعه پژوهش خود را در زمره کشورهای صاحب امتیاز در سطح بین المللی قرار دهد.  

وی با بیان اینکه حمل ونقل دریایی جهانی در چند دهه اخیر رشد مستمری داشته است، گفت: در ۲۰ سال اخیر به علت رشد علمی در حوزه دریا شاهد توسعه بهتری در صنعت حمل ونقل دریایی دنیا بوده ایم و پیش بینی می شود این رشد دو برابر سرعت رشد اقتصادی دنیا شود.


تلاش پژوهشگران در کشور دلیلی بر کسب مقامات برتر در سطح بین الملل


دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی با اشاره به اینکه ایران در تولید مقالات علمی می تواند در زمره ۱۰ کشور برتر در صنعت دریا قرار بگیرد بیان کرد:  به طور حتم تلاش بی وقفه دانشجویان اساتید و پژوهشگران در کشور است که با انجام تحقیقات ثمر بخش می توانند به جایگاه مطلوب در حوزه علمی خصوصاً در صنعت دریا و دریا نوردی و کسب رتبه برتر علمی در سطح بین المللی دست یابند.

سیف با بیان اینکه رسیدن به برترین های علمی در کشور صرفاً دلیلی بر استفاده از آن در صنعت نیست بیان کرد: دستیابی به برترین جایگاه علمی در سطح بین المللی دلیلی بر استفاده از آن در صنعت، تولید و اشتغال نیست و باید در نظر داشته باشیم که اگر پایه علمی و توان فنی در کشور فراهم شده در ادامه نیازمند رسیدگی و استفاده از آن در حلقه صنعت، اشتغال و تولید هستیم تا بتوانیم مانع از هرز رفتن توان علمی در کشور شویم.

وی در این خصوص افزود:  به منظور پایدار ماندن در برترین های علمی نیازمند حضور قوی شرکت های دانش بنیان، تقویت صنایع مرتبط با حوزه دریا و  اشتغال برای نیروی متخصص هستیم.


توانمندیهای فرا ساحل سرمایه ایی قابل اعتنا برای کشور


سیف با اشاره به اینکه فعالیت ها در بخش فراساحل از دهه هفتاد شروع به کار کرده است، بیان کرد: با توجه به اینکه فعالیت در بخش فراساحل خیلی طولانی نیست و تنها از دهه هفتاد فعالیت ها به صورت جدی دنبال می شود ولی از رشد خوبی در این بخش به دلیل فعالیت و اراده  وزارت نفت شاهد هستیم چرا که به دلیل اهمیت و گستردگی پروژه های مورد نیاز در حوزه دریا طبیعتاً وزارت نفت به نمایندگی از دولت خواستار تقویت این صنعت در کشور شدند.

سیف با بیان اینکه در سال های اخیر رشد برداشت نفت از دریا زیاد بوده است، اظهار داشت: در خشکی برداشت نفت، روند ثابتی داشته است و عملاً منابع جدیدی نداریم.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی گفت: در بخش فراساحل خودکفایی صد درصدی داریم؛ با مشوق های دولت سکوهای نفتی را خود طراحی کرده و می سازیم، ضمن آنکه در بخش کشتی سازی هم فعالیت مناسبی داشته ایم و کشتی های بزرگ و کوچک توسط بخش داخلی ساخته شده است.

وی با بیان اینکه ایران در بعد علمی و تحقیقاتی در حوزه دریا از وضعیت خوبی برخوردار است، تصریح کرد: ایران از نظر آموزش و تحقیقات علمی در حوزه دریایی در منطقه از سال های پیش مقام اول را کسب کرده و ترکیه با فاصله زیادی پس از ایران قرار دارد، اما متأسفانه این امکانات علمی کمتر به تجاری سازی رسیده شد و باید به دنبال ارزش افزوده و تبدیل این ظرفیت در حوزه اشتغال باقدرت علمی کشور در این حوزه به ارزش افزوده تبدیل شود و آن را به تولید منجر کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :