Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181669
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1395 9:42
تعداد بازدید : 282

ساخت سنسور تشخیص آلاینده های شیمیایی در اماکن عمومی

علمي و دانشگاهي - علم و فناوري ايران: پژوهشگران پارک علم و فناوری تهران در حوزه پدافند غیرعامل سنسورهایی برای تشخیص آلاینده های شیمیایی عرضه کردند که به گفته آن ها این سنسور در مکان های عمومی مانند متروها و صنایع شهری که احتمال بروز خطر یا پخش مواد سمی به صورت گازی وجود دارد، به کار می رود.

امیر شیخی هامقدم، مجری طرح در گفت‎وگو با خبرنگار علمی ایسنا از تلاش این شرکت دانش بنیان برای تولید «لیدار» خبر داد و گفت: در حوزه اسپکتروسکوپی، پروژه تولید محصول پیشرفته لیدار برای آنالیز اتمسفر یا جو را در دستور کار قرار دادیم.

وی لیدار را ابرازی دانست که با تاباندن نور لیزر به اتمسفر، گازهای موجود در اتمسفر یا جو را شناسایی می کند و اضافه کرد: لیدارها با برد یک تا 10 کیلومتر و بالاتر ساخته می شوند و این فناوری در مرزهای دانش روز دنیا قرار دارد.

مجری طرح با تاکید بر این که برای ساخت نمونه اولیه این دستگاه با کمبودهای مالی مواجه هستیم، اظهار کرد: در صورت جذب سرمایه، اقدام به ساخت اولین لیدار تشخیص گاز با کاربردهای شهری و پدافند غیرعامل خواهیم کرد.

شیخی ها، ساخت سنسورهای تشخیص آلاینده های شیمیایی یا مواد سمی را از دیگر زمینه های تحقیقاتی عنوان کرد و گفت: این سنسور دارای کاربردهای صنایع شهری، تونل ها، متروها و مکان های عمومی که احتمال بروز خطر یا پخش مواد سمی به صورت گازی به شدت آنها را تهدید می کند، به کار می رود.

وی با بیان این که کاربرد این سنسور از زیر شاخه های پدافند غیر عامل است، ابراز امیدواری کرد این سنسورها به زودی عرضه شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :