Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181875
تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1395 14:57
تعداد بازدید : 343

نخستین كلكتور صنعتی پیشرفته در ایران ساخته شد

ایران با ساخت نخستین كلكتور صنعتی در زمره معدود كشورهای دارنده این تكنولوژی قرار گرفت

تهران- ایرنا- نخستین كلكتور صنعتی پیشرفته در ایران با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شد و به این طریق ایران در زمره معدود كشورهای دارنده این تكنولوژی قرار گرفت.

  به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمود یعقوبی مجری این برنامه اظهار كرد: برنامه نصب و راه اندازی كلكتور صنعتی پیشرفته به طول 100 متر و با قطر دهانه 6 متر در محل نیروگاه خورشیدی وزارت نیرو در شیراز در دست انجام است.
وی بیان كرد: این كلكتور از جمله كلكتورهایی است كه در نیروگاه های گرمایی خورشیدی در دنیا استفاده می شود و كشور ما نیز با تلاش محققان، برای نخستین بار به دانش و فناوری ساخت این كلكتور دست پیدا كرده و در حال حاضر این توانایی وجود دارد كه در صورت احداث نیروگاه خورشیدی مگاواتی، نمونه اصلی كلكتورهای آن در كشور ساخته شود.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم گفت: كلكتورهای سهموی كوچك در بیشتر كشورها ساخته می شود اما این نوع تنها در كشورهای محدودی همچون آلمان، اسپانیا و ایتالیا طراحی و ساخته می شود و كشورهای منطقه نیز فناوری ساخت این كلكتور را ندارند.
یعقوبی بیان كرد: در یك مرزعه خورشیدی تعداد 100 كلكتور كاربویلر را نصب می كنند و بخار تولیدی در نهایت برق تولید می كند، البته بخار تولیدی توسط آنها فقط در نیروگاه ها كاربرد ندارد بلكه می توان استفاده های دیگری مانند تامین آب گرم نیز از آن داشت.
وی پایین بودن قیمت گاز و برق در كشور را عاملی برای سرمایه گذاری كمتر روی حوزه انرژی های تجدیدپذیر دانست و گفت: ایران كشوری نفت خیز است كه در آن انرژی با قیمت پایین و یارانه بالا نسبت به دنیا در اختیار مصرف كننده قرار می گیرد؛ بنابراین سرمایه گذاری روی بخش های دیگر تولید انرژی كمتر است و برای رفع این مشكل باید قیمت ها به قیمت جهانی نزدیك شود.
یعقوبی با بیان اینكه آنچه امروزه دنیا را متحول كرده حركت به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است، افزود: در این مسیر بحث قیمت مهم نیست بلكه مسایل مهمتری همچون آلاینده ها، آلودگی، گرمایش زمین و تغییر اقلیم مطرح است؛ بنابراین این مسایل كشورها را مجبور كرده به رغم گران تر بودن انرژی های تجدیدپذیر به سمت استفاده از این منابع حركت كنند.
وی اظهار كرد: در ایران به رغم اینكه از نظر سرانه تولید آلاینده جزء 10 كشور اول دنیا است، به دلیل در دسترس بودن منابع نفتی، سیاست گذاری و فرهنگ سازی مناسبی در زمینه استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر صورت نگرفته است.
یعقوبی با اشاره به اینكه در ایران ظرفیت تولید 60 هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه های حرارتی خورشیدی وجود دارد، گفت: با این حال در كشور ما نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود ندارد اما چند سالی است كه توجه به سمت استفاده از سیستم های فتوولتاییك معطوف شده است كه قابل مقایسه با كشورهای منطقه ازجمله تركیه كه در این زمینه بسیار پیشی گرفته نیست.
وی اظهار كرد: ظرفیت تولید برق خورشیدی توسط سیستم های فتوولتاییك در دنیا از مرز 220 گیگاوات گذشته و با توجه به ظرفیت های بسیار زیادی كه در كشور وجود دارد، باید در راستای استفاده از این ظرفیت ها گام های جدی و عملی برداریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :