Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181894
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1395 8:56
تعداد بازدید : 202

معرفی رقم جدید لوبیا چیتی مقاوم به آب کم در خمین

رئیس ایستگاه ملی تحقیقات لوبیا خمین از معرفی یک رقم جدید لوبیا چیتی مقاوم به کم آبی در این شهرستان خبر داد.

عادل غدیری در گفت وگو با ایرنا افزود: این رقم جدید که به نام رقم غفار توسط موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور نامگذاری شده است، حاصل اجرای 10 طرح تحقیقاتی ملی و استانی با محوریت این ایستگاه تحقیقاتی است.
وی اظهار کرد: این رقم در ابتدا به صورت لاین از مرکز تحقیقات بین المللی کشاورزی در مناطق حاره (CIAT) در کشور کلمبیا، وارد کشور شد و در کلکسیون ایستگاه تحقیقات لوبیای خمین با عنوان لاین KS21191 به ثبت رسید که پس از آن  مورد کشت و اجرای پژوهشی قرار گرفت.
وی بیان کرد: با اجرای 10 طرح پژوهشی، تفاوت محسوسی از نظر عملکرد دانه بین این لاین با رقم های رایج لوبیا چیتی در کشور مشاهده شد، به طوری که این رقم تولید بیشتری نسبت به ارقام شاهد داشته و به طور میانگین سه هزار و 280 کیلوگرم در هر هکتار محصول از آن برداشت می شود.
غدیری اضافه کرد: این میزان برداشت و تولید، حدود 20 درصد از رقم های رایج کشور بیشتر است.
وی، ویژگی مطلوب این رقم را تحمل بالا نسبت به آفت کنه دولکه ای که از آفات رایج در زراعت لوبیا در کشور است عنوان کرد.
رئیس ایستگاه ملی تحقیقات لوبیا خمین گفت: رقم جدید لوبیا چیتی نسبت به ارقام رایج این محصول در کشور، کمتر به آفت کنه دولکه ای آلوده می شود و در برخی از سال ها نیاز به سم پاشی ندارد.
غدیری بیان کرد: از ویژگی های مطلوب دیگر این رقم، شکل نیمه ایستاده بوته و امکان برداشت مکانیزه، تحمل خوب آن نسبت به شرایط کم آبی و مواجهه با تنشهای آبی، بازار پسندی مطلوب تر، ترکیب رنگ مناسب بذر، پروتئین بالا و درشتی دانه است.
وی گفت: رقم جدید لوبیا چیتی قابلیت کشت در همه مناطق معتدل سردسیری از جمله مناطق عمده لوبیاکاری کشور در حاشیه رشته کوه زاگرس را دارد.
وی گفت: طرح تحقیقاتی این رقم جدید لوبیا چیتی، زیرنظر سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی کشور انجام شده و برای آن در حدود یک میلیارد و 750 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :