Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181907
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1395 10:27
تعداد بازدید : 366

تولید بهینه نانوپوشش های سدحرارتی برای صنایع هوافضا

پژوهشگران دانشگاه کاشان با همکاری پژوهشگاه فضایی ایران، موفق به تولید یک پوشش نانوکامپوزیتی سد حرارتی با عملکرد حرارتی، خوردگی و سایش بهینه شدند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر زهرا امیرسرداری، محقق طرح در این باره اظهار کرد: پوشش ها از دیرباز به منظور محافظت از سطح ابزار و قطعات مختلف در برابر آسیب های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته اند. پوشش های سد حرارتی، پوشش هایی هستند که از نفوذ حرارت به زیرلایه جلوگیری می کنند. این نوع پوشش ها بر روی ابزار و قطعاتی از قبیل اجزای داخلی موتور هواپیما، توربین های گازی و تجهیزات برش نشانده می شوند. تلاش در جهت بهبود عملکرد این پوشش ها و اعطای خواص بیشتر از جمله خواص ضد سایش و خوردگی موضوعات تحقیقات بسیاری از محققان حوزه هوافضا در سال های اخیر بوده است.

امیرسرداری از رزین فنولیک به عنوان یک رزین مورد استفاده به عنوان فاز زمینه در تولید پوشش های نانوکامپوزیتی سد حرارتی یاد کرد و در مورد محدودیت های استفاده از آن گفت: یکی از مواد مورد استفاده به عنوان ماتریس پلیمری در نانوکامپوزیت های تحت دمای بالا، رزین فنولیک است. شبکه فنولی علی رغم دارا بودن برخی مزایا، محدودیت هایی را نیز داراست. زغال حاصل از آن به راحتی دچار خوردگی مکانیکی می شود و پسروی سطح عایق سریع تر انجام می گیرد. به عبارت دیگر با کاهش ضخامت عایق، زمان عملکرد آن دچار کاهش می شود. در طرح حاضر تلاش شده است از نانوذرات غیر اکسیدی فوق دمای بالا به منظور بهبود خواص حرارتی و مکانیکی این رزین در شرایط عملیاتی سازه های فضایی تحت دمای بالا، به عنوان فاز پرکننده استفاده شود.

وی تصریح کرد: پوشش نانوکامپوزیتی تولید شده در این پژوهش قادر است دماهای بسیار بالاتری را نسبت به نمونه های مشابه که از پرکننده های میکرونی در آن ها استفاده می شود، تحمل کند. به علاوه، به دلیل استفاده از ذرات نانومتری و در نتیجه بالا بودن نسبت سطح به حجم، مقادیر بسیار کمتری از این ذرات در مقایسه با ذرات میکرونی مورد نیاز است که این موضوع موجب کاهش هزینه تولید این پوشش ها می شود.

محقق طرح در ادامه در خصوص سازوکار عملکرد این پوشش افزود: زیرکونیوم دی بورید نوعی سرامیک فوق دمای بالا با نقطه ذوب بیش از 3200 درجه سانتی گراد است. این سرامیک از ویژگی های بی نظیری همچون سختی، هدایت الکتریکی و مقاومت در برابر خوردگی و سایش فوق العاده برخوردار است. با این وجود موانعی بر سر راه تولید این ماده پرکاربرد وجود دارد.

وی افزود: در این پژوهش ذرات زیرکونیوم دی بورید در مقیاس نانومتری تهیه شده و به عنوان فاز پرکننده در پوشش نانوکامپوزیتی با زمینه رزین فنولیک مورد استفاده قرار گرفته است. این نانوذرات در دمای بالا و همچنین حضور اکسیژن دچار سوزش می شود. در ادامه ترکیبات اکسیدی حاصله ذوب می شوند و خلل و فرج زمینه پلیمری را پر می کنند و از این طریق مانع نفوذ شعله و اکسیژن به سطح زیرلایه می شوند.

محقق طرح تصریح کرد: این پوشش ها در تولید قطعات حساس صنعتی از جمله در صنایع هوافضا جهت ساخت عایق های حرارتی، بدنه های مورد استفاده در شرایط مافوق صوت و ناپایدار، توربین های گازی، ابزار برش و بوته های نگهداری فلز مذاب کاربرد دارند.

این طرح در قالب رساله دکترای دکتر زهرا امیرسرداری و با راهنمایی دکتر مسعود صلواتی نیاسری از دانشگاه کاشان با همکاری و حمایت مالی پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده که تحت عنوان پایان نامه مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :