Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181925
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1395 11:6
تعداد بازدید : 1259

محمد زرچینی

قابلیت های خودرو تاکتیکی رنجر

خودرو تاکتیکی رنجر می تواند در نقاط صعب العبور دست بلند نیروهای مسلح باشد.
خودرو تاکتیکی رنجر می تواند در نقاط صعب العبور دست بلند نیروهای مسلح باشد. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانمندی گسترده ای در تولید ادوات دفاعی و به خصوص در رزم زمینی دارند.

در 13 سال اخیر محصولات متنوع دفاعی بسیاری در سازمان های جهاد خودکفایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده است.

خودروهای تاکتیکی نقش مهمی را در انتقال نیروی انسانی در جبهه های جنگ ایفا می کنند و نیروی زمینی ارتش با علم به این موضوع از سال ها قبل مبادرت به ساخت این دسته ادوات نظامی ورزیده و یکی از ادواتی که در این زمینه تولید شده، خودرو "رنجر" ساخت نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

خودرو رنجر چه خصوصیاتی دارد؟

این خودرو تاکتیکی به منظور حرکت در مناطق  "صعب العبور"  طراحی و تولید شده است. با توجه به اینکه مناطق کوهپایه ای و صحرایی بسیاری در نقاط مرزی و مرکزی کشور وجود دارد ؛  این خودرو می تواند کمک بی نظیری به یگان های سطحی برای نقش آفرینی در رزم زمینی باشد.

خودرو تاکتیکی "رنجر"  قابلیت مسلح شدن با انواع تیربارها را داشته و به راحتی به تولید انبوه می رسد؛ چرا که تولید قطعات آن بسیار راحت بوده و در صحنه رزم سطحی بسیار تأثیرگذار عمل می کند.

خودرو تاکتیکی "رنجر" به طور کامل در  نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران طر احی و تولید شده و یک خودرو سبک و ارزان قیمت بوده که کار تعمیرات آن به سرعت انجام می شود و می تواند وظایف محوله را به خوبی انجام دهد.

خودرو مذکور به عنوان یک عامل برترساز در نبردهای ناهمگون می تواند به نیروهای سطحی کمک کند تا از این طریق، یگان های زمینی سرعت خود را در میدان نبرد افزایش دهند و تلفات کمتری را متحمل شوند.

البته خودرو تاکتیکی "رنجر" مجهز به تیربار  "اخگر " بوده که کالیبر 7/62 میلی متری دارد و برد موثر آن بیش از دو کیلومتر است و می تواند انواع اهداف سبک را مورد اصابت قرار دهد.


مشخصات تیربار اخگر

اسلحه راهبردی "اخگر" یک تیربار شش لول چرخان ۷/۶۲ میلیمتری ساخت ایران بوده که این سلاح ها در واژه عامیانه به تیربار گاتلینگ معروف هستند و قابلیت های فراوانی در جنگ های زمینی دارند.

طراحی، تولید و به کارگیری سلاح 6 لوله اخگر روش خوبی برای توسعه نمونه‎ای با کالیبر بزرگتر از این سلاح برای دفاع زمینی و هوایی خصوصاً جهت استفاده در شناورهای دریایی محسوب می شود.

البته طبق گفته امیر سرتیپ "کیومرث حیدری" جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران یگان های کماندو و تکاوری از اسلحه "اخگر" بهره خواهند بود و به نظر می رسد این سلاح برگ برنده نیروهای ویژه ارتش در مواجهه با دشمن است.

 برخورداری نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از سلاح‎های راهبردی  موجب تغییر محاسبات او در عرصه نبردهای زمینی خواهد شد و این توان آتش بی‎نظیر اخگرهای ایرانی در ترکیب با تحرک بالای خودروهای تاکتیکی متنوع تولید شده، نشان از توانمندی ایران در عرصه رزم سطحی دارد.

امير سرتیپ "احمدرضا پوردستان" فرمانده نيروي زميني ارتش درباره خودرو تاکتیکی "رنجر" و تیربار "اخگر" عنوان داشت:  ما در بحث نبرد ناهمگون  به دنبال سلاحي بوديم كه نواخت تير بسيار بالايي داشته باشد تا در عمليات ضد "هلي بورن"، "سد و ممانعت و مقابله با پرندگان ارتفاع پست" پاسخگوی نيازهاي نيروی زميني باشد؛ لذا اين نياز به معاونت تحقيقات ارائه شد و دانشمندان و متخصصان ما با كمك دانشگاه هاي بيرون موفق به توليد تيربار اخگر شدند كه از قابليت هاي بالايي برخوردار است.

وي در خصوص خودروي رنجر نيز اظهار داشت: از آنجا كه يكي از اصول اساسي در رزم ناهمگون بحث تحرك است؛ لذا اين خودرو طراحي شد تا با استفاده از آن قدرت تحرك يگان های زميني بالا برود و خودروي رنجر و تيربار اخگر مجموعه اي كامل هستند كه قابليت عملياتي و دفاعي خوبي به نيروها خواهند داد.

تیربار اخگر با نواخت 4 تا 6 هزار تیر در دقیقه می تواند هر سنگری را با تقاطعی از آتش مواجه کرده و آن را ویران کند. این  "تیربار" حتی می تواند علیه اهداف هوایی نیز استفاده شود که قادر است تجهیزات و ادوات دشمن را از بین ببرد و هرگونه تحرک در پیشروی را از طرف مقابل بگیرد.

حضور توامان خودرو "رنجر" و "تیربار اخگر" ترکیبی است که جهاد خودکفایی نزاجا برای پشتیبانی از نیروهای سطحی خود تدارک دیده و این خودرو می تواند پشتیبان صادق یگان های زمینی ارتش در مناطق صعب العبور باشد.* باشگاه خبرنگاران جواننظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :