Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 181956
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1395 12:52
تعداد بازدید : 324

پایگاه استنادی ایران مایه مباهات جهان اسلام است

دبیركل آموزش عالی مالزی: پایگاه استنادی ایران مایه مباهات جهان اسلام است
پروفسور 'اسماء اسماعیل' دبیركل آموزش عالی مالزی در دیدار هفته گذشته با 'محمدجواد دهقانی' سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و هیات همراه پس از مشاهده توانمندی های فنی این پایگاه و نیز انواع گزارش های توصیفی، تحلیلی و تطبیقی در خصوص جایگاه علمی كشورهای جهان اسلام و نیز رتبه بندی های دقیقی كه این پایگاه از دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی كشورها براساس حوزه های مختلف و موضوعات علمی ارایه می دهد، از اینكه این پایگاه مورد غفلت سایر كشورهای اسلامی واقع شده ابراز تاسف كرد.
وی خواستار توجه همه جانبه كشورهای اسلامی به خصوص به لحاظ مالی برای تقویت این پایگاه استنادی شد.
این مقام ارشد آموزش عالی مالزی با اشاره به پایگاه های استنادی علوم در كشورهای غربی بخصوص پایگاه 'آی.ای.آی' ISI و 'اسكوپوس' Scopus، آنها را با توجه به معیارها و گرایش هایی كه دارند، دارای جهت گیری خاص از جمله كمیت گرایی بیش از حد، تاكید زیاد بر زبان انگلیسی به عنوان زبان علم و .... دانست كه در دنیای مدرن دیگر قابل قبول نیست.
وی با انتقاد تند از بیش از 50 كشور اسلامی به خاطر عدم حمایت از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و اینكه این پایگاه به لحاظ مالی تنها توسط ایران اداره می شود، گفت: جای شگفتی است كه كشورهای اسلامی با این همه درآمد نفتی از این پایگاه غفلت كرده و در مقابل برای نشان دادن توانمندی های علمی خود به گزارش های سایر پایگاه ها غربی استناد می كنند.
این مقام مسئول در وزارت آموزش عالی مالزی با اشاره به قطب بندی های جدید علمی و اینكه عمده قطب های علمی منطقه و جهانی همچون چین، هند، كانادا و ... برای رقابت با پایگاه های استنادی 'آی.ای.آی' و 'اسكوپوس اقدام به تاسیس پایگاه های استنادی مشابه كرده اند، گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام باید به عنوان مرجع استنادات علمی كشورهای اسلامی و نیز نماد هویت علمی جهان اسلام مورد توجه و حمایت خاص قرار گیرد.
وی گفت در صورت حمایت نشدن از این پایگاه باز هم كشورهای اسلامی دنباله رو خواهند بود.
وی در ادامه هدف و فلسفه اولیه راه اندازی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام را تلاش همه جانبه از سوی كشورهای اسلامی برای نشان دادن رشد و پیشرفت علمی، تحقیقاتی و پژوهش های اندیشمندان، محققان و اساتید مسلمان دانست، اما گفت كه امروزه می بینیم این پایگاه حتی به لحاظ معنوی مورد غفلت واقع شده و همكاری زیادی از سوی كشورهای اسلامی برای ارسال مدارك و مستندات علمی برای قرار گرفتن در این پایگاه صورت نمی گیرد.* منبع: خبرگزاری ایرنا، دوشنبه 20 اردیبهشت 1395


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :