Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182166
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1395 18:14
تعداد مشاهدات : 404

جنس جدید مارمولک با نام گکوی پارسی در هرمزگان کشف شد

محققان دانشگاه کردستان؛ جنس جدیدی از مارمولک ها را در هرمزگان شناسایی و کشف کردند.

مدیر اجرایی این پژوهش اعلام این خبر گفت:،این نمونه نادر 'گکوی پارسی' (Parsigecko) نامیده شده و اولین نمونه از زیرشاخه مهره داران است که محققان ایرانی به شیوه ای تقریبا مستقل آن را توصیف کرده اند.
باربد صفایی مهرو افزود : این گونه مارمولک در منطقه حفاظت شده هماگ که مرتفع ترین کوهستان استان هرمزگان است، کشف شد و گکوی پارسی تنها جنس بوم زاد (اندمیک) از بین تمام 250 گونه خزندگان در ایران محسوب می شود و تنها دارای یک گونه است.
محل زندگی گکوی پارسی در استان هرمزگان
این کارشناس ارشد تنوع زیستی ، هانیه غفاری، عضو هیات علمی دانشگاه کردستان و استیون اندرسن استاد دانشگاه پاسیفیک کالیفرنیا را اعضای این گروه تحقیقاتی اعلام کرد که نتیجه تحقیق مشترک خود را سه شنبه 21 اردیبهشت 95در زوتاکسا، نشریه آرایه شناسان (تاکسونومیست ها) نیوزیلند منتشر کرده اند.
به گفته این پژوهشگر ،جنس گکوی پارسی به دلیل خصوصیات مختلف مثل نداشتن انتهای پهن انگشتان و پولک پوستی، بسیار متفاوت از سایر جنس های خاورمیانه ای تشخیص داده شده است.
گکوی پارسی زمین زی است و در بخشی محصور در جنگل های استپی کوه های زاگرس، میان درخت های پسته وحشی و درختچه های بادام کوهی زندگی می کند.
این محققان نام استاد هوشنگ ضیایی، بوم شناس و نویسنده کتاب پستانداران ایران را به پاسداشت یک عمر تلاش در حفاظت از حیات وحش ایران بر روی کشف این گونه قرار داده اند و به این ترتیب این مارمولک گکوی پارسی ضیایی (Parsigecko ziaiei) خوانده می شود.
باربد صفایی اظهار داشت: این مارمولک نیز مانند یوز ایرانی به زودی به فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از حیات وحش اضافه شود اما شاید به دلیل محدوده بسیار کوچک حضور گونه که پراکنش آن در کمتر از 10هکتار است و نیز تعداد اندک آن (زیر یکهزار در سراسر جهان)، از ابتدا وضعیت آن در آستانه انقراض در نظر گرفته شود.
وی یادآور شد :در پانزده سال اخیر تعداد 35 گونه از خزندگان در ایران توسط پژوهشگران ایرانی کشف شده است، اما این جنس جدید اولین و تنها جنس معرفی شده در بین تمام مهره داران ایران است که محققان ایرانی موفق به کشف و توصیف آن شده اند.
معاون محیط زیست هرمزگان نیز با تایید نتایج پژوهش یاد شده و ثبت این گونه جدید اظهار داشت:این تحقیق زیرمجموعه طرح مطالعات جامع هماگ بوده است.
میثم قاسمی در این باره به ایرنا گفت:با توجه به ویژگی های اقلیمی هرمزگان انتظار می رود با تداوم این پژوهش ها گونه های جانوری جدید دیگری نیز در هرمزگان کشف شود و به ثبت جهانی برسد.


* ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :