Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182177
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت 1395 12:9
تعداد مشاهدات : 223

جهان در برابر توان سینمایی ایران سر تعظیم فرود می آورد

رئیس سازمان سینمایی گفت: سینما را از دنیا و از غرب گرفتیم و در لابه لای شعر و فرهنگ و ادب ایرانی آوردیم و امروز تبدیل به صدای متفاوتی در دنیا شده است و جهان در مقابل هنر سینمای ایران، سر تعظیم فرود می آورد. حجت الله ایوبی شامگاه چهارشنبه در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه ارزش در زنجان افزود: در دنیایی زندگی می کنیم که به شدت تصویری و سمعی و بصری شده است و کشورها تلاش دارند با قدرت تصویر خود را معرفی کنند.
وی یادآورشد: مردمی که بتوانند تصویری زیبا و درست از خود عرضه کنند، موفق تر هستند.
ایوبی اظهار کرد: امروز در پهنای باند اینترنت جهان، بیش از 60 درصد تصویر و مابقی کلام، گفتار، صوت و متن عرضه می شود.
رئیس سازمان سینمایی به نگرانی صاحبان کتاب و نشر مبنی بر بی رونقی صنعت کتاب اشاره کرد و گفت: همه حوزه های فرهنگی و هنری باید متوجه باشند در دنیایی هستیم که همه زبان های هنری به یکدیگر طعنه می زنند، اما همه در جایگاه خود ثابت هستند.
وی خاطرنشان کرد: ما هم باید تلاش کنیم که با کمک تصویر خود، کشور و خلاقیت هایمان را معرفی کنیم.
ایوبی تصریح کرد: نتوانسته ایم به رغم تمام توانمندی هایی که در ایران وجود دارد، یک تصویر درست از خود عرضه کنیم، در جنگ تصویرها و رسانه ها ما هنوز برنده نیستیم.
رئیس سازمان سینمایی گفت: این ناتوانی در عرضه تصویر درست از ایران تقصیر جوانان نیست و کوتاهی مسئولان را نشان می دهد.
وی ادامه داد: امروز به حقیقت هیچ جشنواره جهانی وجود ندارد که در آن نام ایران وجود نداشته باشد و این نشانگر توانایی بالای جوانان و هنرمندان ایرانی است.

** 200 صندلی سینما برازنده شهر زنجان نیست

ایوبی اظهارکرد: برای شهر یک میلیون و 500 هزار نفری و جمعیت فرهیخته، فرهنگی و با سواد، 200 صندلی سینما مناسب نیست.
رئیس سازمان سینمایی به محدودیت اعتباری این سازمان در حمایت از احداث سینما اشاره کرد و خواستار ورود بخش خصوصی و مردم برای ساخت این سالن ها شد و گفت: این سازمان هر ساله باید 100 فیلم بسازد و چراغ سینما را روشن نگه دارد؛ ساخت سالن های سینما نیازمند اراده ملی است.
وی اضافه کرد: مدیران استان قدرت فرهنگ و هنر را به رسمیت بشناسند و بدانند قدرت امروز فقط بتن و آجر و سیمان نیست که آنها نیز به جای خود بسیار مهم هستند.
ایوبی افزود: مزیت ما ایرانی ها، فرهنگ و هنر است ما را در جهان امروز با فرهنگمان می شناسند، از این قدرت و توان باید برای معرفی خود استفاده کرد.

** پیشرفت در کشور بدون امید امکان پذیر نیست

رئیس سازمان سینمایی گفت: جوانه های امید در این کشور روییده است و آنانی که به واقع دلی در گروی پیشرفت این کشور دارند، بدانند که هیچ پیشرفتی بدون امید امکانپذیر نیست.
وی تصریح کرد: آنانی که می خواهند جوانه های امید را در این کشور بخشکانند بدانند که در مقابل اقتصاد مقاومتی و پیشرفت کشور هستند.
ایوبی یادآورشد: در سینما نیز امیدوار باشید چراکه مخاطبان سینمای ما امروز چندین برابر شده است.
رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: امیدوار باشیم برای اینکه امسال طی یک ماه به اندازه یک سال گذشته، مردم برای رفتن به سینما پول داده اند و تولیدات ملی ایرانی را تماشا کرده اند.
وی اظهار کرد: کالای ایرانی فقط شامل کفش و پوشاک نیست و شامل کالای فرهنگی نیز می شود و ارزشمندترین کالاها، کالاهای فرهنگی است.
ایوبی با بیان اینکه تولیدات سینمای ما کالای فرهنگی هستند، خاطرنشان کرد: سرانه تماشای فیلم های ما پنج برابر شده است.
رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: بخشی از اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه کاری کرد که کالاهای تولید این مردم و جوانان را دیگران بتوانند ببینند.

** تماشای فیلم های تاریخ سینمای ایران میسر می شود

وی اظهارکرد: سامانه نمایش درخواست ' VOT'، در ایران راه اندازی می شود و شرکت های بزرگی هم پای این کار هستند.
ایوبی افزود: این سامانه اجازه می دهد همه مردم با هزینه ناچیز بر روی لپ تاپ یا موبایل یا تلویزیون تاریخ سینمای ایران را مرور و همه فیلم های کوتاه و بلند را تماشا کنند.
رئیس سازمان سینمایی گفت: انجمن سینمای جوان مدرسه و آینده سینمای ایران است و انجمن سینمای جوان از نهادهایی است که همه باید قدر آن را بدانیم.
وی تاکید کرد: جزء معدود کشورهایی هستیم که در استان های مختلف کانون هایی وجود دارد که افراد علاقه مند به سینما را جمع کرده و ضمن ارائه آموزش های لازم، سطح دانش سینمایی آنان را ارتقا می دهد.
در پایان این مراسم از صاحبان آثار منتخب نخستین جشنواره ملی فیلم ارزش قدردانی شد.

**** سینما در اوج فعالیت خود قرار دارد

رئیس سازمان سینمایی همچنین در حاشیه اختتامیه نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه ارزش درگفت وگو با خبرنگاران زنجان افزود: سینمای ایران امروز در رکود نیست و در اوج قرار دارد و تمام سالن های اکران فیلم پر می شوند.
حجت الله ایوبی گفت: سینمای ایران شگفت آور است، ولی تعداد سالن های اکران فیلم ناکافی محسوب می شود.
وی یادآورشد: سال گذشته 100 پرده سینما به سالن های کشور اضافه شد و امروز نیز حدود 100 سالن در حال اضافه شدن است.
ایوبی اظهار کرد: نیاز به یک نهضت سالن سازی از سوی مردم و بخش خصوصی داریم و امیدوارم این نهضتی که در شهرهای بزرگ آغاز شده است به زنجان نیز کشیده شود.
رئیس سازمان سینمایی کشور به برنامه این سازمان برای افزایش کیفیت آثار سینمایی ساخته شده اشاره کرد و گفت: این جشنواره ها، جشن ها و حمایت ها برای ساخت فیلم های خوب انجام می شود.
وی به حاشیه های ایجاد شده در سینما در زمینه نامه 30 نفر از بازیگران زن و دستگیری هفت بازیگر در پارتی اشاره و خاطرنشان کرد: این ها، حاشیه هایی است که به حتم به سود سینما نیست و به حتم باید از آن اجتناب کرد، امیدواریم خود اهالی و شورای سینما اقدام کنند و جلوی این گونه اقدام ها را که ناگوار است را بگیرند.
ایوبی به برنامه این سازمان برای راه اندازی سینماهای کوچک اشاره کرد و ادامه داد: سینماهای کوچک پروژه ای برای خیلی سال قبل بود، کاری که امروز می کنیم، تجهیز سالن های موجود است.
رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: برنامه ای داریم برای راه اندازی سینماهای سیار برای مناطقی که دور از دسترس هستند.
وی احیا و نوسازی سالن های سینمای موجود را از دیگر برنامه های این سازمان برشمرد و اضافه کرد: سال قبل نزدیک 100 سالن را تبدیل به سینما کردیم و از بخش خصوصی می خواهیم که کمک کنند تا سینما ساخته شود.
ایوبی به کیفیت جشنواره فیلم ارزش اشاره کرد و افزود: این جشنواره نخستین گام بود و در حد اولین قدم از آن انتظار داشیم.
رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: به یقین در سال های آینده، به این جشنواره فیلم های بیشتری خواهد رسید و داوران در اختتامیه حضور خواهند داشت.
وی تاکید کرد: لازمه تحقق این موضوع آن است که این جشنواره استمرار داشته باشد و برگزار کنندگان دلسرد نشوند و شهر زنجان به حتم لیاقت جشنواره های با شکوه را دارد.
ایوبی به اقدام های لازم برای جلب نظر مردم به منظور حضور در سینما و استقبال از فیلم های سینمایی اشاره کرد و ادامه داد: نخستین کار، ساخت فیلم های خوب است، استقبال خوبی که امسال مردم از فیلم های سینمایی کردند، نشان می دهد که فیلم سازها، وارد میدان شده اند.
رئیس سازمان سینمایی گفت: از سوی دیگر، بخش خصوصی باید وارد این میدان شوند و از این توان و انرژی استفاده کنند و سالن های خوب بسازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :