Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182194
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1395 8:22
تعداد مشاهدات : 287

آغاز ششمین کنگره بین المللی شعر از توس تا نیشابور

برگزاری جشن های فرهنگی همزمان با روز گرامیداشت فردوسی، ارج نهادن به جایگاه این شاعر بزرگ است

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در آیین آغاز این کنگره بین المللی گفت : سرمایه های هر ملتی در بخش های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما حوزه فرهنگی و علمی آن در جایگاه خاصی قرار می گیرد.
یوسف امینی با اشاره به اینکه فردوسی سرمایه بی نظیر و عظیم فرهنگی ایران و خراسان است، افزود: تلاش ما این است با برگزاری جشن ها و برنامه های مختلف فرهنگی همزمان با روز گرامیداشت فردوسی جایگاه این شاعر بزرگ را ارج نهیم .
وی اضافه کرد : ششمین کنگره شعر از توس تا نیشابور امروز در آرامگاه فردوسی آغاز شد و آیین اختتامیه آن همزمان با روز گرامیداشت خیام در نیشابور برگزار می شود.
امینی تاکید کرد : فردوسی شاعر بی نظیری در حوزه استفاده از زبان فارسی بود و زحمات او در نگهبانی زبان پارسی و زنده نگاه داشتن آن موجب شده تا امروز بیش از 300 میلیون نفر به این زبان سخن بگویند.
وی وظیفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را معرفی این شاعر بزرگ در گستره وسیع جغرافیایی ایران و حتی در سطح بین الملل عنوان کرد .

* ضرورت تشکیل انجمن شعر و ادب در حوزه گردشگری


مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه خراسان دارای مفاخر و اندیشمندان بسیاری است ، یادآور شد : امروزه ما بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند تعامل میان مردم و فرهیختگان بویژه شاعران و فعالان عرصه فرهنگ و ادب هستیم .
حسین زارع صفت اضافه کرد : وظیفه دستگاه میراث فرهنگی بسترسازی مناسب برای افزایش تعاملات دوجانبه میان فرهیختگان و مردم است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی بر لزوم تشکیل انجمن شعر و ادب در حوزه گردشگری تاکید کرد و گفت : یکی از جنبه های مهم خراسان گردشگری در حوزه های مختلف دینی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است و زمانی می توان حوزه گردشگری این استان را تقویت کرد که از ظرفیت نخبگان و فرهیختگان آن در بخش شعر و ادب کمک گرفت .
وی افزود : خراسان یک سوم صنایع دستی کشور را تولید می کند و در این حوزه نیز ظرفیت بالایی دارد اما ارتقای آن با کمک فرهیختگان و فعالان عرصه فرهنگی صورت می گیرد .
زارع صفت حفظ میراث فرهنگی ملموس و ناملموس خراسان را منوط به توسعه آن دانست و گفت : وجود فردوسی در خراسان سبب توسعه همه جانبه این خطه شده است .
در این مراسم تعدادی از شعرا به شعرخوانی و شاهنامه خوانی پرداختند .
یکهزار و 800 اثر در محورهای مختلف از جمله قالب کلاسیک، سپید و فولکوریک (محلی) به دبیرخانه این کنگره ارایه شده است.
روزهای 25 و 28 اردیبهشت ماه در تقویم رسمی ایران به ترتیب به نام حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام نامگذاری شده است .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :