Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182199
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1395 18:32
تعداد مشاهدات : 249

امکان شخصی سازی پروتزهای پزشکی بر اساس آناتومی هر فرد

با عرضه پرینترهای سه بعدی لیزری پژوهشگران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، علاوه بر ساخت ارزان قطعات مورد نظر می توان اقدام به شخصی سازی پروتز و اتصالات پزشکی بر اساس آناتومی هر فرد کرد.

دکتر احسان فروزمهر، تولید دستگاه پرینتر سه بعدی را از دستاوردهای مطالعات یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ذکر کرد و گفت: دستگاه پرینتر سه بعدی با عنوان پرینتر سه بعدی فلزی (SLM) بر اساس ذوب گزینشی به کمک لیزر طراحی و ساخته شده است.

وی با اشاره به عملکرد این دستگاه توضیح داد: این دستگاه لایه لایه پودر را بر روی صفحه قرار می دهد و لیزر پودر را در محل مورد نظر ذوب می کند. این امر موجب تشکیل و اتصال لایه جدید بر روی لایه قبلی خواهد شد.

مجری طرح با تاکید بر این که در این فرایند از لیزر توان بالا برای ذوب پودر فلزی و آمیختن آنها به هم استفاده می شود، ادامه داد: زمانی که یک لایه تشکیل می شود، یک لایه پودر جدید بر روی سطح ساخته شده گسترده می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص نحوه ساخت قطعات در دستگاه پرینتر تولید شده، توضیح داد: در فرایند ذوب گزینشی به کمک لیزر، قطعات فلزی به صورت لایه لایه توسط اثر انرژی لیزر بر روی پودر فلز ساخته می شود به این صورت که در این دستگاه لیزر توان بالا برای ذوب پودر با فرمانی که از بخش کنترل دستگاه می گیرد، بر اساس طرح هر لایه بر روی سطح حرکت کرده و باعث ذوب ذرات پودر و جوش خوردن آنها به یکدیگر و به لایه زیرین می شود.

این محقق ادامه داد: پس از آن صفحه ساخت به اندازه یک لایه پایین رفته و لایه دیگری از پودر در سطح ساخته می شود و لیزر طرح لایه بعدی را روی سطح ایجاد می کند. این مراحل به تعداد لایه های به دست آمده از فایل سه بعدی قطعه مورد نظر تکرار خواهد شد.

فروزمهر با تاکید بر این که پرینترهای سه بعدی تولید شده، فرم مورد نظر را از پایین به بالا به صورت لایه لایه تشکیل می دهد، خاطرنشان کرد: این پرینتر سه بعدی قادر به ساخت قطعات پیچیده فلزی از جنس آلیاژهای نیکل، تیتانیوم، فولادهای زنگ نزن و فولادهای قالب است.

به گفته محقق طرح، این دستگاه قادر است بدون هیچ محدودیتی هر فرمی با هر پیچیدگی هندسی را ایجاد کند.

وی اضافه کرد: ساخت قطعات آلیاژهایی چون آلیاژ تیتانیوم و یا سوپر آلیاژها با کمک ماشین های CNC بسیار گران قیمت است، ولی با استفاده از این دستگاه می توان آن ها را به سهولت و قیمت پایین تر تولید کرد.

این محقق به کاربردهای پرینتر سه بعدی تولید شده در حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: برخی از بیماری ها مانند انواع سرطان ها و یا نقص عضو ناشی از تصادفات رانندگی موجب از بین رفتن بخشی از استخوان ها می شود که با استفاده از این دستگاه می توان برای هر فرد بر اساس هندسه آنها اقدام به تولید استخوان کرد.

وی با تاکید بر این که با استفاده از این پرینتر می توان اقدام به شخصی سازی پروتز و اتصالات پزشکی کرد، ادامه داد: از جمله کاربردهای پروتزها می توان به استخوان های آرواره صورت، جمجمه، زانو و مفصل ران اشاره کرد.

محقق طرح خاطرنشان کرد: از نظر خواص مکانیکی استحکام قطعات تولید شده به این روش بیشتر از روش ریخته گری است.
* ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :