Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182211
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 8:40
تعداد مشاهدات : 227

ایران مهم ترین بازیگر خارجی در عراق است

امروز چه کشوری مهمترین بازیگر خارجی در عراق است. مطمئنم ما نیستیم بلکه ایران است.
جیمز بیکر وزیر اسبق خارجه آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا تاکید کرد: برای سال ها از صدام برای مقابله با ایران حمایت کردیم اما در پایان با او وارد جنگ شدیم، اما امروز ببینید چه کشوری مهمترین بازیگر خارجی در عراق است. مطمئنم ما نیستیم بلکه ایران است.
«جیمز بیکر» وزیر خارجه اسبق و «توماس دانیلون» مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا با عنوان «بررسی  نقش آمریکا در جهان» حضور یافتند.

بیکر در پاسخ به سوالی درباره لزوم مذاکرات برای حصول توافق جهت پایان بحران سوریه گفت که قطعا ایران و روسیه باید در میز مذاکرات جهت پایان دادن بحران سوریه باشند و نبودن آنها «احمقانه» است.
در بخش دیگری از نشست سنا، جیمز بیکر بار دیگر بر عواقب مواضع و اقدامات آمریکا در منطقه اشاره کرد.
وی به عراق اشاره و تصریح کرد ما برای سال ها از صدام برای مقابله با ایران حمایت کردیم اما در پایان با او وارد جنگ شدیم، اما امروز ببینید چه کشوری مهمترین بازیگر خارجی در عراق است. مطمئنم ما نیستیم بلکه ایران است.
در ادامه این نشست سناتور آمریکایی مدعی شد که آمریکا باید به عربستان سعودی برای مقابله با حوثی ها و ایران، «کمک» کند چرا که از نظر وی آنها متحد مهمی برای آمریکا بوده اند.
سناتور دیگر آمریکایی از برجام سوال کرد و گفت با توجه به توافق هسته ای ایران، نظم منطقه ای در خلیج فارس چگونه خواهد بود.
بیکر  ابراز داشت که ما باید به متحدانمان این موضوع را متوجه کنیم که ما همچنان در منطقه باقی خواهیم ماند و به آنها در برابر اقدامات ایران، آنها را تقویت خواهیم کرد.
وزیر خارجه اسبق آمریکا هم چنین مدعی شد که باید برای مقابله با دیگر «اقدامات و رفتار بد ایران» همچنان به متحدان طولانی مدت خودمان کمک کرده و به آنها تضمین بدهیم.
توماس دانیلون مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا هم ضمن تایید اظهارات بیکر در اظهاراتی تخاصمی علیه ایران گفت که «ما نباید ماهیت رژیم ایران را فراموش کنیم».
دانیلون همچنین با تاکید بر لزوم اتخاذ مواضع قدرتمندانه در قبال ایران، تاکید کرد که آمریکا باید سیاست «بازدارندگی» در برابر ایران در منطقه را تقویت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :