Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182242
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 10:47
تعداد مشاهدات : 224

افزایش اثربخشی دارو با فناوری نانو توسط پژوهشگران ایرانی

محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری محققان دانشگاه ایلینویزآمریکا با کمک فناوری نانو موفق به افزایش اثربخشی داروها و کاهش عوارض جانبی آنها شدند.  این پروژه به صورت یک طرح تحقیقاتی انجام شده است که نتایج این طرح می تواند در درمان مؤثرتر بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد.

روش های سنتی درمان بیماری ها با استفاده از دارو نیازمند مصرف دوره ای آنها است. اگرچه این روش برای بسیاری از داروها مؤثر است، اما بعضی از داروها ناپایدار و سمی بوده و دوره اثربخشی کوتاهی دارند.

همچنین برخی از داروها مشکل انحلال پذیری دارند. امروزه محققان به دنبال این هستند که به منظور حل مشکلات مذکور از سیستم های هدفمند دارورسانی استفاده کنند. این موضوع بیانگر این است که سرنوشت دارو در بدن تنها به خواص دارو بستگی ندارد و رهاسازی کنترل شده دارو نقش مهمی دراین باره بازی می کند.

روش دارورسانی هدفمند با محدودیت هایی نیز مواجه است که پژوهشگران به دنبال رفع آنها هستند.

مرتضی محمودی مجری طرح از جذب برخی پروتئین ها بر روی سطح نانوذرات به عنوان یک عامل مخل در فرایند دارورسانی هدفمند عنوان کرد و گفت: ما در این پژوهش به دنبال این بوده ایم که بتوانیم با پوشش دهی و اصلاح نانوحامل های دارو پیش از تزریق به بدن، تشکیل پروتئین بر روی آنها را کنترل کرده و میزان بازدهی فرایند را افزایش دهیم.

وی افزود: پوشش دهی این نانوذرات منجر به افزایش هدفمندی آنها شده و افزایش کارایی درمانی دارو و کاهش عوارض جانبی احتمالی آن را به دنبال خواهد داشت.

این محقق اظهار داشت: یکی از روش های افزایش هدفمندی نانوحامل ها، اتصال لیگاندها و آنتی بادی ها به آنها است. اما هنگامی که این نانوذرات درون جریان خون وارد می شوند، پروتئین کرونا بر روی سطح نانوذرات تشکیل شده و لیگاندها و آنتی بادی ها را می پوشاند.

محمودی تاکید کرد: این امر، مانع رسیدن دارو به سلول موردنظر می شود. در این پژوهش به منظور رفع این مشکل، نانوحامل ها به وسیله پروتئین های پلاسمایی عامل دار شده است که این موضوع تشکیل پروتئین کرونا را کنترل می کند و جذب بهتر دارو به سلول موردنظر را موجب می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با استفاده از این استراتژی علاوه بر دارورسانی هدفمند می توان میزان ماندگاری دارو در بدن، توزیع در ارگان های مختلف و اثرات بیولوژیکی آن را کنترل کرد.

به گفته این محقق در این طرح ابتدا نانوذرات سیلیکا که با کربوکسیلیک اسید عامل دار شده بود سنتز شده است. سپس رنگ فلورسنت به سیلیکای عامل دار شده متصل شده و در ادامه نانوذرات سیلیکا توسط آلومین انسانی یا گاما گلوبولین پوشش داده شد و کرونای سخت نانوذرات تهیه شده است.

وی افزود: در نهایت نوع و میزان پروتئین جذب شده توسط کرونای سخت به وسیله آزمون های SDS-PAGE و LC-MS/MS بررسی شده و همچنین میزان جذب سلولی این نانوذرات با استفاده از فلوسایتومتری و میکروسکوپ کانفوکال مورد ارزیابی قرار گرفته است.

محمودی اظهار داشت: بر اساس نتایج به دست آمده نانوذرات پوشش داده شده با پروتئین های انتخاب شده، پیش از قرار گرفتن در معرض محیط بیولوژیکی بدن، موجب می شود پروتئین های کرونای غنی از پروتئین های پلاسمایی تشکیل شود. این موضوع موجب افزایش میزان هدفمندی این نانوذرات می شود.

این تحقیقات حاصل تلاش های مرتضی محمودی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و وحید میرشفیعی محقق دوره پسادکترای دانشگاه ایلینویز آمریکا و محققان دیگر از این دانشگاه است.

نتایج این تحقیق در مجله Biomaterials (جلد ۷۵، سال ۲۰۱۶، صفحات ۲۹۵ تا ۳۰۴) چاپ شده است.

*خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :