Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182279
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 14:53
تعداد مشاهدات : 369

بهبود اتصالات جوشکاری فلز آلومینیوم با نانو ذرات

پژوهشگران دانشگاه تهران با بهره گیری از نانو ذرات روشی را برای ایجاد اتصالات جوشی مقاوم برای صنایع خودروسازی، حمل و نقل ریلی و هوا فضا عرضه کردند. آلومینیوم فلزی با چگالی کم و درعین حال خواص مکانیکی بسیار قابل ملاحظه ای است. از این رو استفاده از این فلز ارزشمند در بسیاری از صنایع گسترش یافته است. علی رغم گستردگی طیف های آلیاژهای آلومینیوم، برخی اتصال قطعات آلیاژی این فلز توسط روش های رایج جوشکاری با مشکلاتی مواجه است. از سوی دیگر اتصالات جوشکاری نسبت به سایر مناطق قطعه معمولا خواص متفاوتی دارند. از این رو تلاش هایی به منظور بهبود عملکرد این اتصالات صورت پذیرفته است و در این راستا پژوهشگران دانشگاه تهران تحقیقاتی را در این زمینه اجرایی کردند.

مهندس مهدی سعیدی، از محققان این طرح هدف از انجام این مطالعات را بهبود عملکرد مکانیکی و متالورژیکی اتصال جوشی دو نوع آلیاژ آلومینیوم با خواص مختلف با بهره گیری از نانو ذرات عنوان کرد و گفت: با توجه به بهبود برخی خواص مکانیکی و متالوژیکی اتصالات نانو کامپوزیتی، این اتصالات از عمر طولانی تری بهره مند هستند. از این رو دوره های تعمیر و تعویض این اتصالات با فواصل زمانی طولانی تری صورت خواهد گرفت و این موضوع کاهش هزینه ها را در پی خواهد داشت. وی با تاکید بر این که در این طرح، از روش جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی برای اتصال دو نوع آلیاژ مختلف آلومینیوم، یکی با خواص خوردگی قابل توجه و دیگری با نسبت استحکام به وزن عالی استفاده شد، ادامه داد: به منظور بهبود خواص این اتصالات از نانو ذرات آلومینا هنگام اعمال فرایند جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی استفاده شد؛ چراکه این نانو ذرات موجب شده در ناحیه جوش یک منطقه نانو کامپوزیتی متشکل از فاز آلیاژی آلومینیوم به عنوان فاز زمینه و نانو ذرات آلومینا به عنوان فاز پراکنده تشکیل شود.

سعیدی با اشاره به مراحل انجام این طرح، خاطر نشان کرد: در ابتدا آلیاژهای پایه که شامل آلیاژهای آلومینیوم می شود و همچنین ابزار مورد استفاده در ابعاد هندسی مشخصی ایجاد شدند. سپس نانو ذرات Al2O3 در شیارهایی که برای این منظور در محل اتصال آلیاژهای پایه ایجاد شده بودند، قرار گرفتند. پس از آن، فرایند جوشکاری با پارامترهای مشخصی انجام گرفت. این محقق اضافه کرد: مقایسه بین نتایج آزمون های مربوط به اتصالات تقویت شده و نشده با نانو ذرات بیانگر بهبود مقاومت به خوردگی، مقاومت به سایش و سختی اتصالات تقویت شده است. نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش های مهندس مهدی سعیدی، مهندس محسن برموز از دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه تهران و دانشجویان دکترای دانشگاه صنعتی اوکلند و دکتر محمدکاظم بشارتی گیوی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است، در مجله Materials Research به چاپ رسیده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :