Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182285
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 15:21
تعداد مشاهدات : 257

ایران پیشتاز رشته علوم اعصاب درخاورمیانه است

در میان کشورهای آسیای میانه ایران در جایگاه بالاتری قرار دارد

تهران- ایرنا- رییس کارگروه علوم اعصاب ستاد شناختی معاونت علمی گفت: در منطقه خاورمیانه درعلوم اعصاب بسیارپیشرفته هستیم و هیچ کشوری در منطقه همپای ایران در این رشته نیست، در میان کشورهای آسیای میانه نیز ایران در جایگاهی بالاتر قرار دارد.

سعید سمنانیان در زمینه اهمیت حوزه علوم اعصاب افزود: علوم اعصاب شناختی وجوه متنوعی را شامل می شود و در واقع علمی بین رشته ای است که رشته هایی همچون پزشکی، روانشناسی و فلسفه را دربرمی گیرد، بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع کارگروه علوم اعصاب درستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی معاونت علمی راه اندازی شد.
سمنانیان بیان کرد: در این کارگروه طرح های حوزه علوم اعصاب مورد بررسی قرار می گیرد و قصد داریم زمینه های علوم اعصاب شناختی را در کشور ساماندهی کنیم، در بدن تمام موجودات سلول های مختلفی وجود دارد دو رده از این سلول ها یعنی عصب و عضله سلول های تحریک پذیر هستند که در نوروساینس به مباحث مرتبط با اعصاب پرداخته می شود.
وی اظهارکرد: عصب از دو بخش سلسله اعصاب مرکزی و سلسله اعصاب محیطی تشکیل شده پس مغز، نخاع و اعصابی که در قسمت های مختلف بدن پخش می شوند تمام اعمال و حرکت بدن را کنترل می کنند، پس این مسئله که مغز انسان به چه صورت فعالیت می کند حیطه فعالیت علوم اعصاب است.
سمنانیان درباره جایگاه کشورمان درحوزه علوم اعصاب گفت: ایران در این حوزه نسبت به کشورهای پیشرفته فاصله دارد اما درمنطقه خاورمیانه در این رشته بسیار پیشرفته هستیم و هیچ کشوری در منطقه همپای ایران در این رشته نیست در آسیا نیز تنها کشورهای آسیای جنوب شرقی همچون کره، ژاپن و چین حرفی برای گفتن در این حوزه را دارند در کشورهای آسیای میانه ایران جایگاهی بالاتر قرار دارد.
رییس کارگروه علوم اعصاب ستاد توسعه علوم وفناوری های شناختی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری اظهارکرد: باید بدانیم این بافت دویست گرمی در جمجمه پیچیده ترین پدیده در عالم کائنات است که بشر خیلی کم از مغز اطلاعات دارد بنابراین مسیری طولانی برای شناخت آن در پیش دارد.
وی ادامه داد: حوزه علوم اعصاب برای پیشرفت نیاز به توجه مسئولان، تربیت نیروی انسانی متخصص در سطح کلاس جهانی، چاپ مجلات مناسب، انتشار فعالیت متخصصان حوزه در مجلات تخصصی در دنیا ، فراهم شدن تجهیزات مورد نیاز محققان برای تحقیقات و حضور ایران در کنگره های بین المللی دارد.

* ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :