Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182322
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1395 10:38
تعداد مشاهدات : 281

بهبود عملکرد رادیاتور خودروها با نانو سیال ها توسط محققان مشهدی

محققان دانشگاه فردوسی مشهد و مالایای مالزی در یک طرح مشترک آزمایشگاهی مایع حاوی نانوذرات تولید کردند

محققان دانشگاه فردوسی مشهد و مالایای مالزی در یک طرح مشترک آزمایشگاهی مایع حاوی نانوذرات تولید کردند که می توان از آن به عنوان خنک کننده موتور خودرو در رادیاتور خودروها به منظور افزایش کارایی و عملکرد خنک کنندگی آن استفاده کرد.

مساله انتقال حرارت یکی از مسائل مهم در بسیاری از صنایع از جمله صنایع نفت و گاز، صنایع تولید انرژی، غذایی و هسته ای به شمار می رود. در بین صنایع مختلف، صنعت خودروسازی به دلیل درآمدهای قابل توجه، یکی از مهمترین بخش های اقتصاد محسوب می شود و پیشرفت در این صنعت بر صنایع دیگر نیز تأثیرگذار است.

یکی از اهداف اساسی صنعت خودروسازی دستیابی به موتورهایی با بازدهی بالاتر است که در این زمینه بازدهی حرارتی رادیاتورها می تواند راه رسیدن به این هدف را هموار کند. تاکنون رویکردهای متفاوتی از جمله بهینه سازی ابعاد رادیاتورها، اضافه کردن فن های بیشتر و استفاده از کانال های میکرونی جهت بهبود عملکرد رادیاتورها مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفته است.

در این راستا محقق دانشگاه فردوسی مشهد روشی را برای بهبود عملکرد رادیاتورها ارائه کردند. مهندس مهدی شنبدی مجری طرح در این باره گفت: در این تحقیقات سیال جدیدی با هدایت حرارتی بالا به منظور استفاده در سیستم خنک کننده خودرو سنتز شد که این سیال دارای پایه ای از خانواده نانوساختارهای کربنی است.

وی استفاده از این نانوسیال در سیستم خنک کننده موتور خودرو را موجب بهبود عملکرد و افزایش بازدهی موتور خودرو دانست و ادامه داد: این امر کاهش هزینه مربوط به مصرف انرژی را به دنبال خواهد داشت ضمن آن که تولید این نانوسیال نیز با استفاده از روشی ساده و کم هزینه صورت گرفته است.

شنبدی با بیان این که در این نانو سیال از گرافن استفاده شده است، خاطرنشان کرد: گرافن به دلیل خواص ترموفیزیکی خوب خود از جمله هدایت حرارتی بالا می تواند جهت افزایش ضریب انتقال حرارت سیالات مورد استفاده قرار گیرد؛ اما یکی از معایب آن که کاربرد آن را با محدودیت مواجه کرده عدم تمایل به پراکندگی همگن در فاز مایع است. به این معنی که نانو صفحات گرافن تمایل زیادی به اتصال به یکدیگر از خود نشان می دهند.

مجری طرح اضافه کرد: ازاین رو در این طرح با جانشینی نیتروژن به جای کربن در ساختار گرافن از به هم چسبیدگی این نانوصفحات ممانعت شد و یک سیال حاوی آب و اتیلن گلایکول و نانوصفحات گرافنی مچاله شده نیتروژن دار سنتز شده که قابلیت بالایی در خنک کردن موتور دارد.

به گفته وی، در این طرح ابتدا گرافن نیتروژن دار شده با سطح فعال بسیار بالا سنتز و سپس به طراحی سیستم بهینه رادیاتور خودرو پرداخته شد.

در ادامه یک سیال همگن حاوی گرافن مچاله شده نیتروژن دار و مخلوطی از آب و اتیلن گلایکول به دست آمد و در نهایت نیز خواص ترموفیزیکی این نانوسیال سنتز شده از قبیل ویسکوزیته، هدایت و ظرفیت حرارتی و هدایت الکتریکی مورد بررسی قرار گرفت.

این تحقیقات حاصل تلاش های مهندس مهدی شنبدی دانشجوی دکترای دانشگاه فردوسی مشهد و مهندس احمد امیری دانشجوی دکترای دانشگاه مالایای مالزی است.

نتایج این تحقیقات در مجله Chemical Engineering Journal به چاپ رسید.


* ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :