Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182727
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1395 12:53
تعداد بازدید : 445

ایران رتبه چهارم جهان را در برخی رشته های علمی دارد

در رشد علمی جزء 20 کشور اول دنیا هستیم و در برخی رشته ها نیز رتبه چهارم را از آن خود کرده ایم.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در رشد علمی جزء 20 کشور اول دنیا هستیم، رتبه تولید محصولات علمی ایران در دنیا را 17 دانست.

حمید اکبری پیش از ظهر امروز در چهاردهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی و نهمین جشنواره ملل دانشجویان غیر ایرانی با بیان اینکه به نظر می رسد دانشجویان غیر ایرانی نیز فرهنگ رشد جمعیت را رعایت کرده اند، در ادامه اظهار کرد: در 40 سال گذشته از سال 1975 در انتشارات بین المللی و تولید دانش در علوم پزشکی بیش از 63 درصد تولید علم در این حوزه را داشتیم.

وی رتبه تولید محصولات علمی ایران در دنیا را 17 دانست و گفت: در تولید محصولات علمی نسبت به منطقه جلوتر هستیم و در ارجاعات مقالات نیز رتبه 24 را با توجه به تمام محدودیت ها و فشار های خارجی در کار، به خود اختصاص داده ایم.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در رشد علمی جزء 20 کشور اول دنیا هستیم و در برخی رشته ها نیز رتبه چهارم را از آن خود کرده ایم.

وی با تأکید بر اینکه از لحاظ مشارکت در تولید علم شاهد رشد هر ساله کشور در این بخش هستیم، یادآور شد: سال 1976 جایگاه تولیدات علمی جمهوری اسلامی 0.07 درصد بود که در سال 2015 این رقم به 1.53 رسید.

اکبری ادامه داد: آمار های بعدی نشان از این دارد که به عدد 2 نزدیک می شویم که به معنای جایگاه خوبی در تولیدات علمی در دنیاست.

وی با بیان اینکه انتشار مقالاتی در ISI نیز داریم، بیان کرد: در سال های اخیر رشد سریعی در انتشار مقالات علوم پزشکی داشته ایم به طوری که در مقالات منتشر شده رتبه بالایی داریم.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت به همکاری با دانشگاه های سایر کشورها اشاره کرد و گفت: با وجود عدم رابطه خوب با آمریکا در سیاست، در زمینه استفاده از فرصت های علمی ارتباط خوبی با سایر کشور ها و دانشگاه ها داریم، زیرا جهان تشنه شنیدن حرف علمی با اصول اخلاقی است.

وی تصریح کرد: تعداد زیادی از دانشمندان کشورمان در بین یک درصد دانشمندان دنیا هستند که در علوم پزشکی نیز دانشمندان خوبی داریم.

اکبری دانشجویان مرتبط با علوم پزشکی را حدود 5 میلیون دانشجو در رشته های مختلف برشمرد و افزود: این تعداد در دانشگاه دولتی است و تعدادی نیز در ده ها دانشکده خصوصی تحصیل می کنند و در هر استان حداقل یک دانشگاه داریم.

وی به وجود 50 دانشگاه علوم پزشکی در کشور اشاره کرد و یادآور شد: بیش از 190 هزار دانشجو در مراکز علوم پزشکی در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: در دانشگاه ها مراحل تخصص و فوق تخصص را داریم که دانشجویان غیر ایرانی می توانند با تحقیق و شناخت در این مقاطع مشغول تحصیل شوند.

وی با تأکید بر اینکه به لحاظ جمعیت تعداد بالا و متخصصان خوب در دانشگاه های علوم پزشکی جایگاه خوبی داریم، اظهار کرد: ایران برای عرضه در این حوزه حرف های بسیاری برای گفتن دارد.

اکبری ادامه داد: هیأت علمی از اصول اصلی و زیربنای توسعه علمی وزارت علوم است که شاهد سرانه یک به 11 هیأت علمی در این بخش هستیم، از سوی دیگر رشد پذیرش دانشجو نیز داشتیم.
* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :