Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182773
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 10:9
تعداد بازدید : 345

آینده دانشگاه آزاد اسلامی امیدوار کننده است

دانشگاه آزاد اسلامی میدان وسیعی را برای تحقیق و پژوهش و رشد و پیشرفت کشور فراهم کرده است و می تواند با کمک مردم در دنیا تاثیرگذار باشد.  آیت الله هاشمی رفسنجانی در مراسم سی و چهارمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور جمع کثیری از مدیران، مسوولان و چهره های علمی و دانشگاهی کشور در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، به بازدید نسبتاً طولانی خود از جشنواره فرهیختگان و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: روز شیرینی بود، چرا که در طول بازدید خود از نزدیک با آخرین دستاوردهای جالب و علمی دانشجویان و پژوهشگران این دانشگاه آشنا شدم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اظهار خرسندی از آخرین تولیدات علمی و تحقیقاتی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور، گفت: این دانشگاه وارد مرحله کاملاً جدیدی شده است و رسالت اصلی دانشگاه با تحقیقات و پژوهش انجام می شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، نیاز افراد جامعه به علم و دانش و توسعه کشور را هدف اصلی و عمده تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی توصیف کرد و افزود: اگر بخواهیم شان اسلام و مکتب اهل بیت(ع) را مراعات کنیم، باید به توسعه علم و دانش بپردازیم، چرا که اولین آیات نازل شده بر پیامبر اکرم(ص) نیز تاکید بر خواندن، نوشتن و قلم دارد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، با ابراز تاسف از اینکه در سال های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به 60 درصد مردم بی سواد بودند، گفت: در آن سال ها که دانشگاه ها تعطیل شدند، در شورای عالی انقلاب فرهنگی ستادی ایجاد کرده بودیم که برای رفع نیاز به تحصیل مردم به خصوص قشر جوانان چاره اندیشی کنیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به شرایط بحرانی کشور در دهه 60 به خاطر جنگ تحمیلی و عدم توانایی پاسخگویی دولت به نیاز و میل جوانان به ادامه تحصیل، اظهار داشت: در آن ستاد به این نتیجه رسیدیم که دولت به این زودی نمی تواند مشکل را حل کند و ما باید به اقیانوس مردم متصل شویم و از خود آنان برای رفع این مشکل کمک بگیریم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره مجدد به بازدید خود از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: اختراعات، اکتشافات و دستاوردهای قابل توجه و مهم این نمایشگاه که حاصل تلاش دانشجویان، محققان و پژوهشگران این دانشگاه است، انسان را به آینده امیدوار می کند.
وی با بیان اینکه براساس سند چشم انداز 20 ساله، توسعه کشور باید دانش محور باشد، گفت: یکی از راه های تحقق این امر ارتباط دانشگاه و صنعت با یکدیگر است و این مساله مورد خواست و تاکید مقام معظم رهبری نیز است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، تجاری سازی تولیدات و دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی را مورد تاکید قرار داد و افزود: این دانشگاه از طریق توسعه شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری باید تولیدات محققان خود را در اختیار صنعت قرار دهد
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به سامانه اکسپو برای فروش محصولات علمی ـ پژوهشی و سامانه ساها برای تعامل با شبکه های آزمایشگاهی اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی میدان وسیعی را برای تحقیق و پژوهش و رشد و پیشرفت کشور فراهم کرده است و می تواند با کمک مردم در دنیا تاثیرگذار باشد.
رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هیچ کس در دانشگاه آزاد اسلامی مالکیت و یا سهمی ندارد و زمانی که می خواستیم این دانشگاه را وقف کنیم برای عدم دست درازی برخی به این دانشگاه بود. همانطور که مسجد برای کسی نیست و متعلق به عموم مردم است، دانشگاه آزاد اسلامی نیز برای مردم است.
وی، نیت خیر و تکیه به مردم را اساس کار در دانشگاه آزاد اسلامی دانست و افزود: کار در اینجا به خاطر خدا، خدمت به اسلام و مکتب اهل بیت(ع) و در جهت رشد و پیشرفت علمی و فرهنگی کشور است. آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه کسی از دانشگاه آزاد اسلامی استفاده شخصی نمی کند، خطاب به تندروها و مخالفین بی منطق که همواره در کمین هستند، گفت: بیایید و از نزدیک با دستاوردهای ارزشمند این دانشگاه آشنا شوید.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با قدردانی از زحمات رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و همه افرادی که برای دانشگاه آزاد اسلامی تلاش می کنند، گفت: اگر روحیه اخلاص و عمل چند برابر شود، این دانشگاه موفق تر می شود.
پیش از سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، دکتر واشقانی فراهانی، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تبریک ولادت امام زمان (عج) و آزادی خرمشهر، گزارشی از فرآیند برگزاری چهارمین جشنواره فرهیختگان و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری ارائه و از شرکت مسئولان و مدیران در این مراسم قدردانی کرد.
دکتر حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز تعداد دانشجویان این دانشگاه آزاد اسلامی را حدود یک میلیون و 600 هزار نفر دانست و افزود: نسبت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به کل دانشجویان کشور 37درصد و نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی حدود 30درصد است. طبق سند چشم انداز 1404، 30درصد از دانشجویان کشور باید در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنند که دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری به این هدف مهم دست یافته است.
وی گفت: در حال حاضر دانشگاه دارای 42 رشته در مقطع دکتری حرفه ای، بیش از 8هزار و 700 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 2هزار و 700 رشته در مقطع دکتری تخصصی و 8هزار و 816 رشته کارشناسی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: وجود 44درصد اعضای هیات علمی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی، نشان دهنده وزن علمی قابل توجه این دانشگاه است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی ازچهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی نیز بازدید کرد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در این بازدید ضمن رونمایی از سامانه جامع داشبورد مدیریتی دانشگاه آزاد اسلامی، از 34 محصول تجاری شده یا در آستانه تجاری شدن قرار دارند و همچنین از محصولات پژوهشی برخی از غرفه های مراکز استان ها بازدید کردند و در جریان روند و مراحل تجاری شدن محصولات پژوهشی قرار گرفتند.
در ادامه مراسم با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی از برگزیدگان جشنواره فرهیختگان تقدیر شد و محمدعلی به نژادی از واحد تبریز به عنوان برگزیده نشان نقره جایزه امام خمینی(ره) و رامین یوسفی، از واحد مسجدسلیمان به عنوان برگزیده نشان برنز جایزه امام خمینی(ره) معرفی شدند.

* روزنامه جمهوری اسلامی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :