Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182794
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 10:52
تعداد بازدید : 385

تصفیه پساب های رنگی با نانوجاذب جدید محققان کشور

محققان کشور موفق به سنتز نانوجاذبی در مقیاس آزمایشگاهی شدند که قادر است مواد آلاینده رنگ زا را از پساب های صنعتی حذف کند. یکی از منابع عمده آلودگی زیست محیطی در سراسر دنیا، پساب های صنایع نساجی است. این پساب ها طیف وسیعی از آلاینده ها را شامل می شود که پیچیدگی های ساختاری زیادی دارند. یکی از مشکلات جدید پساب ها، حضور رنگ زاها هستند. رنگ ها ازجمله خطرناک ترین گروه های ترکیبات شیمیایی یافت شده در پساب های صنعتی هستند. حضور این ترکیبات با کاهش نفوذپذیری نور و به دنبال آن ایجاد اختلال در فرایند فتوسنتز در منابع آبی همراه خواهد بود. همچنین این ترکیبات موجب بروز انواع بیماری ها ازجمله سرطان و بیماری های پوستی در انسان و حیوان می شوند.

فاطمه امام جمعه شهیدی، محقق طرح با ذکر این نکته که ترکیب متیل بلو یکی از رایج ترین و پرکاربردترین ترکیبات رنگی شیمیایی در صنایع نساجی است، در مورد اهداف دنبال شده در این طرح گفت: هدف از انجام این طرح سنتز و معرفی یک نانوجاذب جدید جهت حذف پساب های رنگی صنعت نساجی و به طور خاص متیل بلو بوده است. همچنین شرایط بهینه استفاده از این نانوجاذب مورد بررسی قرار گرفته است.

این محقق در خصوص مزایای عمده نتایج طرح افزود: استفاده از این نانوجاذب موجب افزایش سرعت فرایند تصفیه پساب و کاهش هزینه های مربوط به آن خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح یک نانوجاذب سیلیسی با حفره های نانومتری موسوم به SBA-15 سنتز و به وسیله گروه های ایمین اصلاح شده است. سطح ویژه بالای این نانوجاذب موجب می شود این نانوجاذب عملکرد بسیار خوبی در جذب ماده آلاینده متیل بلو داشته باشد. قدرت این نانوجاذب در 8=pH به بالاترین حد خود یعنی 99/15 درصد رسیده است.

این طرح در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد فاطمه امام جمعه شهیدی و با راهنمایی دکتر قاسم رضانژاد بردجی از دانشگاه پیام نور قزوین انجام شده است. این پایان نامه که با همکاری سازمان حفاظت از محیط زیست قزوین انجام شده، تحت عنوان پایان نامه مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز رسیده است.


* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :