Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182832
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 13:44
تعداد مشاهدات : 232

ایران مهد تنوع ژنتیک است

ایران نشان دهنده تنوع بسیار زیاد این گونه ها در کشور است. این تنوع ژنتیکی یکی از منابع اصلی پایه تولید و منشاء تامین غذا، دارو و مواد مهم صنعتی و نساجی شناخته می شود. رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بیش از هفت هزار و 500 گونه گیاهی تاکنون در ایران شناسایی شده است، افزود: ایران مهد تنوع ژنتیک است.

دکتر علی اکبر ولایتی روز شنبه در دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: شناسایی این تعداد گونه گیاهی در ایران نشان دهنده تنوع بسیار زیاد این گونه ها در کشور است.
وی با بیان اینکه ایران زادگاه و مرکز پیدایش بسیاری از گونه های مهم در حوزه کشاورزی و غذایی است، افزود: این تنوع ژنتیکی یکی از منابع اصلی پایه تولید و منشاء تامین غذا، دارو و مواد مهم صنعتی و نساجی شناخته می شود.
ولایتی با اشاره به اینکه حفاظت و بهره برداری از این منابع به عنوان انفال یک وظیفه و تکلیف ملی است، اظهار کرد: این منابع جزء منابع بین نسلی محسوب می شود و به فرزندان و نسل های بعدی نیز تعلق دارد.
وی بر لزوم حفاظت از این منابع تاکید کرد و گفت: حفاظت از منابع و ذخایر ژنتیک باید با رویکرد حفاظت ملی برای جلوگیری از دست اندازی بیگانگان به ملت و منافع ملی باشد اما در داخل و برای ایرانیان چنین رویکردی فاقد کارآمدی است.
ولایتی تولید غذای بیشتر از زمین کمتر و با بهره برداری بیشتر از منابع آبی، کاهش سموم شیمیایی خطرناک، ایجاد کیفیت بهتر در غذا، کاهش گازهای گلخانه ای و افزایش تنوع زیستی و تولید مولکول های مهم و باارزش پزشکی در گیاهان را از دستاوردهای علم ژنتیک و به ویژه مهندسی ژنتیک در کشاورزی دانست.
وی ادامه داد: تهیه نقشه های دقیق ژنتیک، تشخیص پزشکی سریع و قاطع، تشخیص بیماری های پیش از تولد، انگشت نگاری DNA، تولید واکسن ها و داروهای نوترکیب و تولید دارو در حیوانات تراریخته بخشی از تحولات شگرف در حوزه ژنتیک و مهندسی ژنتیک هستند.
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به پیشرفت های چشمگیر ایران در حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: ایران در اغلب تخصص های پزشکی حرف اول را در منطقه می زند.
ولایتی افزود: افزایش تعداد دانشجویان پزشکی، افزایش تعداد دانشکده های پزشکی، ارتقای کیفیت علم پزشکی و ایجاد تخصص های مختلف در این حوزه نقش مهمی در ایجاد این امر مهم داشته است.
وی با اشاره به این که در اوایل انقلاب مردم مجبور بودند برای برخی از اعمال جراحی به خارج از کشور عزیمت کنند، اظهار کرد: فقط در مرکز مسیح دانشوری تاکنون 200 پیوند قلب انجام شده است.
ولایتی با بیان این که اصلاح نژاد ژنتیک، کشور را در حوزه های کشاورزی و دامداری به سمت خودکفایی سوق می دهد، گفت: اصلاح ژنتیک سبب بهره وری بیشتر از منابع می شود.
وی اظهار کرد: با صرف هزینه های نه چندان زیاد در پژوهش های ژنتیک می توانیم کشور را به سوی خودکفایی سوق دهیم و به موفقیت های بزرگی دست یابیم.
ولایتی به دستاوردهای مرکز مسیح دانشوری در حوزه میکروب مقاوم به سل اشاره کرد و افزود: علاوه بر این، فعالیت هایی در حوزه های دیگر صورت گرفته که دستاوردهای آنها در راستای اصلاح و بهبود زندگی شهروندان است.
دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک ایران از امروز یکم تا سوم خردادماه در سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی درحال برگزاری است.
* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :