Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182835
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 14:12
تعداد بازدید : 364

ایران عهده دار 1.5 درصد تولید علم در جهان است

ایران با داشتن یک درصد جمعیت دنیا، 1.56 درصد تولید علم در جهان را عهده دار است.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور گفت: ایران با داشتن یک درصد جمعیت دنیا، 1.56 درصد تولید علم در جهان را عهده دار است.

 نصرالله ضرغام روز شنبه در دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در سالن همایش دانشگاه شهید بهشتی افزود: این پیشرفت ها مرهون سعی و تلاش محققان و برنامه ریزی مسئولان و دست اندرکاران است.
وی به پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از طرح های پژوهشی اشاره کرد و گفت: این مجموعه تنها با داشتن 20 درصد بودجه تحقیقاتی، 5.6 درصد تولید علم در کشور را عهده دار بوده است.
ضرغام از ثبت اختراعات بین المللی توسط این مجموعه خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته 91 اختراع در سطح جهانی در این مجموعه ثبت شد.

** تشکیل 21 هسته علمی در دانشگاه های کشور
وی با اشاره به قرار داشتن تشکیل هسته های علمی در دانشگاه ها در دستور کار این مجموعه، گفت: در سال گذشته 21 هسته علمی در دانشگاه های کشور تشکیل شد که ایجاد فضای مناسب برای توسعه فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی در کنار توجه به اخلاق و معرفت از مهم ترین اهداف این هسته های علمی است.
وی حمایت از پژوهش سراهای مدارس را از دیگر فعالیت های صندوق اعلام کرد و توضیح داد: نهادینه شدن علم در کودکی می تواند پایه و اساس توسعه تحقیقات، علم و فناوری در دانشگاه ها باشد.
رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از حمایت این صندوق از رساله های مقطع دکتری که در چارچوب اولویت های تحقیقاتی کشور باشند، خبر داد و گفت: فعالیت های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد نیز مورد حمایت این مجموعه قرار می گیرد.
دانشگاه شهید بهشتی از اول تا سوم خرداد ماه میزبان دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک ایران است، رویدادی که محققانی از آمریکا، کانادا، آلمان، انگلیس، فرانسه، سوئد، هلند، ایتالیا، هند، قطر و عراق در آن حضور خواهند یافت و هدف از برگزاری آن، ارائه تازه ترین دستاوردها در حوزه فناوری های نوین و پیشرفت های فناوری در ژنتیک، ذخایر ژنتیک، سلول های بنیادی و هم اندیشی پیرامون اخلاق، قوانین و سیاست ها اعلام شده است.


* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :