Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182836
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 14:15
تعداد بازدید : 163

ایران از پیشتازان رهاسازی گیاهان تراریخته است

ایران جزو اولین کشورهایی است که در رهاسازی گیاهان تراریخته اقدام کرده است. عضو هیات علمی دانشگاه تهران به پیشرفت های کشور در حوزه ژنتیک اشاره کرد و گفت: ایران جزو اولین کشورهایی است که در رهاسازی گیاهان تراریخته اقدام کرده است.

کتر منصور امیدی روز شنبه در دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در سالن همایش های دانشگاه شهید پزشکی افزود: تولد حیوانات تراریخته و پنبه و برنج دست کاری شده ژنتیکی از دیگر اقداماتی است که توسط محققان ایرانی انجام شده است.
وی با اشاره به این که علیرغم این فعالیت ها، توجه کافی به حوزه ژن پلاس صورت نمی گیرد، گفت: برخی از گونه های جانوری مانند مرغ مرندی، اسب عرب، کرد و ترکمن و گاو سیستانی در حال نابودی هستند که باید اقدامات جدی برای مقابله با این کار صورت گیرد.
وی با اشاره به این که ایران زادگاه گندم است، گفت: در سال 1308 اقدام به جمع آوری نمونه های بومی گندم برای شناسایی خواص ژنتیکی و اصلاح ژنتیکی آن صورت گرفته است.
امیدی افزود: در این راستا، حدود 60 هزار نمونه از سراسر کشور جمع آوری و متعاقب این کار بانک ژن گندم در کشور راه اندازی شده است.
وی مطالعه بر روی گونه های چغندر قند را از دیگر اقدامات محققان این حوزه دانست و گفت: محققان این حوزه همچنین بر روی ژن پلاس های جنگل و مراتع فعالیت هایی را انجام داده اند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: پس از بانک ژن گندم، بانک ژن حبوبات ایران به کمک متخصصین آمریکایی راه اندازی شده است.* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :