Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182980
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1395 13:45
تعداد مشاهدات : 400

الگوی مقاومت ایران یک استثناست

قرار گرفتن ایران در برابر آمریکا در نهایت این کشور را تبدیل به یک بازیگر مثبت و قابل اعتماد کرده است.

کارشناس قرقیزی مسائل سیاسی آسیای مرکزی گفت: آمریکا در موضوع افراط و افراط گرایی، بدنبال منافع خود بوده و همه کشورهای منطقه از جمله آسیای مرکزی در طرح کلان این کشور برای جنجال آفرینی قرار دارند.

میزگردی با حضور «محمد حسین عابدینی» کارشناس مسائل آسیای مرکزی، «مارس ساریف» کارشناس علوم سیاسی قرقیزستان، «ادیل عثمان بیک اف» کارشناس مسائل افغانستان و «گاینا کلادزینسکایا» متخصص امور ادیان قرقیزستان برگزار کرد.

سخنرانان این جلسه با استفاده از آمار مطرح شده به حضور بیش از 500 شهروند قرقیز در صفوف داعش در سوریه، این موضوع را تهدید اصلی برای دولت خود با بازگشت این افراد به وطن شان دانستند و از احتمال وقوع عملیات خرابکارانه توسط افراطیون در داخل کشور سخن گفتند.

این در حالی است که کارشناسان مذکور با توجه به ناکافی بودن اقدامات دولت جهت کاهش نقش مبلغان افکار سازمان های تروریستی بر توجه و اطلاع رسانی صحیح و به موقع تأکید کردند.

الگوی مقاومت ایران یک استثنا است

«مارس ساریف» کارشناس علوم سیاسی قرقیزستان در این میزگرد درباره موضوع افراط گرایی در آسیای مرکزی و همچنین حضور قوی ایران با دارا بودن توانایی برای مشارکت در فرآیند استقرار نظم سخن گفت.

وی اظهار داشت: امروز جهان با برنامه جدید نظم حکومتی جهانی که مستقیم توسط دولت های غربی هدایت می گردد، مواجه است ضمن آنکه در این فرآیند کشورهای اسلامی به عنوان ابزاری برای رسیدن به این نظام محسوب می شوند که در این بین ایران یک استثناء است.

ساریف ادامه داد: با مستثنی بودن ایران از این قاعده، این کشور نیز در موضع قدرت و به عنوان بازیگری قوی با دولتی کارآمد که دارای توانایی لازم برای شرکت در فرآیند استقرار نظم است، ظهور کرده و به گفته «کارل مارکس» در گذشته فلاسفه ای که سعی در تعریف نظم این جهان را داشتند در حال حاضر با مشق متغیری از نظم جهان روبرو هستند.

این کارشناس افزود: به عنوان مثال مادامی که کشورهای آسیای مرکزی در اتحادیه شوروی قرار داشتند، ممکن نبود پروژه ساخت منطقه آسیای مرکزی بزرگ راه اندازی شود و کارشناسان غرب قائل به ایجاد منطقه ای شامل افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی و بخشی از چین موسوم به «سینس یانگ» بودند ضمن آنکه با فروپاشی شوروی، توجه واشنگتن به آسیا جلب گردید در حالی که بیست سال گذشته این منطقه به هیچ وجه مورد توجه آنها نبود.

مارس ساریف در خصوص ارتباط بحران های مالی موجود در غرب با منطقه آسیای مرکزی و توجه آنها به این منطقه به ذکر چند مثال پرداخت و گفت: برای از بین بردن بحران اقتصادی در کشورهای غربی آنها نیازمند ایجاد جنگی بزرگ با استفاده از سلاح هسته ای بودند که در حال حاضر احتمال آن ضعیف است و آنها به ایجاد جنگ های کوچک در سراسر دنیا برای ایجاد هرج ومرج در مناطق مختلف بسنده کردند و اگر به آغاز فرآیند فروپاشی شوروی نگاهی دقیق بیاندازیم معلوم می شود که شروع جنگ جهانی دوم نیز با انتخاب یک نفر به نام «پاویل وایتیلا» لهستانی به سمت پاپ بود که به خرابی بخش غربی شوروی منجر شد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این اگر به شروع درگیری در یوگسلاوی نگاه کنیم در آن زمان یک فرد آلمانی به سمت ریاست سازمان اطلاعاتی آمریکا انتخاب شد که به نظر من همه این اتفاقات به طور تصادفی نبودند و در حال حاضر که پاپ مسیحیان یک فرد آرژانتینی است، یعنی آمریکا به سمت آمریکای جنوبی متمرکز شدند و ما شاهد تحولات اعتراضی در وینسول و برزیل خواهیم بود.

کارشناس علوم سیاسی قرقیزستان عنوان کرد: شرایط داخلی کشورهای مذکور برای ایجاد چنین تجمعاتی اعتراضی آماده بودند اما در این فرآیندها عوامل خارجی نیز تأثیر قابل توجهی داشتند.

مارس ساریف ضمن اشاره به تلاش برای برقراری اجباری نظم حکومتی جدید توسط برخی کشورها و ناکارآمدی روش های آنها اضافه کرد: در خصوص نظم نوین جهانی و نقش ایران باید بیشتر صحبت کرد، آیا ایران به رقم تلاش غرب در این بازی بزرگ حاضر به ایفای نقش است؟

وی ادامه داد: قرار گرفتن ایران در برابر آمریکا در نهایت این کشور را تبدیل به یک بازیگر مثبت و قابل اعتماد کرد، اما در اینجا یک سؤال مطرح است که چرا تیم اوباما با وجود اعتراض شدید نخبگان آمریکا به روند صوری حمایت از ایران ادامه می دهد؟

سعودی؛ مشکل منطقه خاورمیانه است

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تلاش آمریکا در موضوع برجام، ایران را برای تبدیل شدن به رهبری در منطقه یاری کرده است و از طرفی شریک خود در خاورمیانه یعنی عربستان سعودی را رها می نماید ضمن آنکه با مرور زمان چنین وضعیتی برای امنیت در منطقه تأثیرات منفی خواهد داشت زیرا رها کردن عربستان نیز به ایجاد هرج و مرج منجر می شود و همه اقدامات سعودی ها را در جهت ایجاد تلاش ها برای درگیری ها افزایش می دهد.

مارس ساریف در ادامه اظهار داشت: از سوی دیگر کردها نیز توسط جریان های مختلف پشتیبانی و تقویت می شوند که این عامل برای عملیات های خرابکارانه داخلی در ترکیه و ایران استفاده می شوند، اما ایران هم به تمایل ناگهانی علاقمندی آمریکا برای همکاری پی برده است و می داند که وضعیت منطقه نه تنها توسط کشورهای غربی بلکه توسط تهران هم مانیتورینگ می گردد و در همه فرآیندها مشارکتی فعال دارد.

وی افزود: با اینکه اوباما از عملیات روسیه در سوریه پشتیبانی می کند اما در سخنرانی های خود می گوید که حمایت روسیه از شیعیان علوی سوریه است و به همین خاطر ایران با وجود نظام حکومتی دمشق، از شیعه حمایت می کند و در حقیقت روسیه را متهم به پشتیبانی از شیعیان می کند تا این جنگ را درگیری شیعه و سنی جلوه دهد حال آنکه 95 درصد مسلمانان روسیه سنی هستند و یا اینکه از یک سو اوباما عملیات نظامی روسیه را در سوریه مؤثر می خواند و از سوی دیگر سعی در دامن زدن به اختلافات داخلی کشور روسیه دارد.

کارشناس علوم سیاسی قرقیزستانی تصریح کرد: اینجا روشن می شود که آمریکا از هر اتفاق و یا حادثه ، به عنوان ابزاری در تحقق برنامه خود استفاده خواهد کرد.

داعش محصول سیاست های غلط حکام خاورمیانه است

وی عنوان کرد: داعش محصولی تولید شده در غرب نیست بلکه عواقب طبیعی  سیاست های غلط حکام در خاورمیانه است که ژنرال ها و نظامیان دیگر عراق و سوریه در آن حضور دارند و شهروندان کشورهای آسیای مرکزی نیز به دنبال کشف اسلام به دنبال آن مهاجرت می کنند، رد پای آمریکا در ایجاد داعش دیده می شود و همزمانی حضور آنها و بهار عربی در نهایت حوادث تلخی مانند تشکیل داعش را موجب شده است.

مارس ساریف خاطرنشان کرد: بر طبق اطلاعات رسمی در صفوف داعش بیش از 500 شهروند قرقیزستان که اغلب ازبک های ساکنان منطقه جنوبی هستند، شرکت دارند که برگشت این افراد به قرقیزستان از طریق افغانستان بسیار خطرناک است ضمن آنکه آمریکا از عدم نظارت در شمال افغانستان خبر داد که در این خصوص احتمال جمع شدن شبه نظامیانی که تعداد زیادی از شهروندان کشورهای آسیای مرکزی هستند در میان سربازان داعش وجود دارد.

وی در پایان گفت: نمی توان گفت که آمریکا ایجادکننده همه درگیری ها و تنش ها است اما آنها تلاش زیادی برای استفاده از اختلافات موجود در سراسر جهان از جمله اعتراضات مردم قزاق علیه اجاره دادن زمین به چینی ها، مسائل سیاسی قرقیزستان، وضعیت مذاهب ازبکستان و تاجیکستان و غیره می کنند.* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :