Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 183683
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1395 12:36
تعداد مشاهدات : 399

سینمای ایران یکی از بهترین های جهان است

معتقدم سینمای ایران یکی از بهترین سینماهاست. به نظرم سینمای ما جزو 5 سینمای برتر دنیاست.

اصغر فرهادی کارگردان ایرانی با اعلام اینکه من به واسطه فیلم هایم سفرهای زیادی به دیگر کشورها داشته ام اما معتقدم سینمای ایران یکی از بهترین سینماهاست، گفت: خیلی ها در حسرت سینمای ما هستند و من شخصاً قدر این سینما را در مقایسه با سایر سینماها می دانم.

  آیین تقدیر از «اصغر فرهادی» کارگردان فیلم فروشنده و دیگر عوامل این فیلم روز سه شنبه 11 خردادماه با حضور مسئولان سینمایی و سینماگران در خانه سینما برگزار شد.
«رضامیرکریمی» مدیرعامل خانه سینما به عنوان سخنران نخست برنامه با دفاع از فیلم «فروشنده» فرهادی گفت: امسال در کن به فیلمی جایزه داده شد که سرمایه داری را زیر سوال می برد و به نوعی بیانیه بود و مانند این فیلم هم فیلم هایی بود. اگر فروشنده سیاه نمایی است پس آنها چه هستند؟ شهادت می دهم «فروشنده» فیلمی اخلاق گرا و بر پایه مضامین اخلاقی است. چسباندن این اتهامات به سینمای ایران درست نیست.
مدیرعامل خانه سینما افزود: در زمانی که همه دنبال دو قطبی کردن هستند، هنری که مانع این دو قطبی شدن می شود سینماست و ارزشمند است که باعث آن اصغر فرهادی است که با حضور خود در سالن از او ممنون هستیم.
همچنین در ادامه این برنامه «حجت الله ایوبی» رئیس سازمان سینمایی نیز با اعلام اینکه «بنده به عنوان یک ایرانی مانند همه خوشحال هستم و شعف خودم را نیز اعلام کرده ام» اظهار کرد: ابتدا برای تغییر و تحولی که در خانه سینما به وجود آمده، از دوستان تشکر می کنم.
وی ادامه داد: مردم به سراغ سینما آمدند؛ در داخل و خارج از سینما فوق العاده بوده است. روی صحبتم بیش تر به دوستانم در عرصه سیاست است که ببینند رقیبان ما چقدر هزینه کرده اند برای ایران هراسی؛ مثلاً عربستان سعودی جزو همین کشورهاست که تلاش کرده اند نام ایران را به سربلندی نبرند. حال ببینید چقدر باید هزینه کنیم تا نام ایران با سربلندی یاد شود.
ایوبی تصریح کرد: سینماگران ما این کار را انجام دادند؛ هر روز سینماگران ایران در جشنواره های مختلف یک جایزه گرفته اند. مقاله های مختلف در مورد ایران نوشته شده است و از صنعت سینمای ایران و کشور ایران به نیکی یاد کرده است. آنها مجبور شده اند از ایران خوب بنویسند. این اتفاقات با دستان خالی سینماگران رخ داده است.
رئیس سازمان سینمایی گفت: این افتخار برای همه سینمای ایران است؛ مردم ستاره های خود را دوست دارند؛ مردم باید ستاره داشته باشند؛ نخواهید که این ستاره ها نباشند. هیچ آسمانی بدون ستاره دیدنی نیست. ستاره هایی در حوزه ادب، فرهنگ و دین.
وی تأکید کرد: برگزاری چنین جلساتی یک نیاز ملی است؛ همچنین بهتر است دنبال این نباشیم که ستاره هایمان افول کند؛ وجود آنها به نفع همه است؛ البته بهتر است خودمان حاشیه ها را بزرگ نکنیم. اتفاقات خوب زیادی رخ داده است.
«سعید عقیقی» نایب رئیس کانون فیلمنامه نویسان خانه سینما نیز در این آیین به نمایندگی از سایر همکاران خود در سخنانی گفت: نشریات را که مرور می کردم متوجه شدم بعد از بازیگران، فیلمنامه نویسان ایرانی توانستند بیش ترین جوایز بین المللی را برای سینمای ایران از آن خود کنند.
وی افزود: در شرایطی که به فیلمنامه نویسی در سینمای ایران همواره انتقاد وجود داشته است، این آمار برایم تعجب آور بود. به نظرم مشکل اصلی ما فیلمنامه نیست؛ بلکه به قبل از آن مرتبط می شود. ما یک مشکل استراتژیک داریم؛ فیلمنامه نویسی ایران از جشنواره های ونیز، برلین و کن جایزه دریافت کرده است.
در ادامه این آیین مصطفی مه کام، رحمانی، مهدوی فر، مقصودی و سعید عقیقی لوح یادبود کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران را به فرهادی تقدیم کردند.
اصغر فرهادی کارگردان فیلم فروشنده بعد از دریافت لوح یادبود در سخنانی با اشاره به اینکه این احترامی که به سینمای ما قائل هستند، مربوط به شرایط فعلی نیست؛ بلکه روندش از سال ها پیش این گونه بوده است، گفت: آیا کسی شک دارد که فیلم سینمایی «گاو» اگر در آن زمان به جشنواره کن می رفت می توانست نخل بگیرد؟ در آن زمان شرایط این طور نبوده، اما امروز راه برای حضور در جشنواره ها باز شده است.
وی افزود: من به واسطه فیلم هایم سفرهای زیادی به دیگر کشورها داشته ام؛ معتقدم سینمای ایران یکی از بهترین سینماهاست. به نظرم سینمای ما جزو 5 سینمای برتر دنیاست.
فرهادی در ادامه با اشاره به سخنان «جیم جارموش» کارگردان مطرح سینمای جهان گفت: چرا باید این کارگردان سینمای ایران را باغ سینمای جهان بنامد، او که تعارف ندارد، یک عده قلیلی تیشه برداشتند و بر سر سینما می زنند که به نظرم از یک نگاه سیاست زده است.
او ادامه داد: باید دقت داشته باشیم با این حداقل آزادی، سینماگران ما توانسته اند این افتخارات را به دست بیاورند که برای همه جای تعجب دارد.
این کارگردان سینمای ایران تأکید کرد: خیلی ها در حسرت سینمای ما هستند؛ بعد برخی می گویند چرا سینمای ما شبیه هالیوود نیست. اگر قرار بود شبیه آنها باشید، چرا انقلاب کردید. شخصاً قدر این سینما را در مقایسه با سایر سینماها می دانم.
فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی بتازگی در سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کن موفق شد جایزه نخل طلایی در دو بخش بهترین بازیگر مرد به هنرمندی سید شهاب حسینی و بهترین فیلمنامه را از آن خود کند.


* خبرگزاری ایرنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :