Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 183719
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1395 21:34
تعداد بازدید : 790

می گفتند نمی توانیم / رهبر معظم انقلاب اسلامی

می گفتند آقا! نمی شود؛ بی خود زحمت نکشید، بی خود تلاش نکنید. آمده بودند به بنده اثبات کنند و بنده را قانع کنند که ما نمی توانیم.

من فراموش نمی کنم در سال های اوائل دهه ی ۶۰ که بنده رئیس جمهور بودم، ما در یک نقطه ای از کشور که نمی خواهم بگویم کجا، یک نیروگاه گازی نصفه کاره داشتیم؛ ما اصرار می کردیم، می گفتیم به آنها که این نیروگاه را باید خودمان تمام کنیم؛ مسئولانی آمدند پیش من - بعضی شان زنده اند، بعضی شان هم خدا رحمت کند، از دنیا رفته اند - می گفتند آقا! نمی شود؛ بی خود زحمت نکشید، بی خود تلاش نکنید. آمده بودند به بنده اثبات کنند و بنده را قانع کنند که ما نمی توانیم؛ بایستی از آن شرکت سازنده یا یک شرکت دیگر در دنیا، بخواهیم بیاید؛ در بحبوحه ی جنگ بود، دوره ی جنگ، دوره ی فشارهای فراوان، دوره ی تحریم های سخت.

 امروز شما جوان های این کشور، فعّالان این کشور و مدیران جهادیِ باارزش، توانسته اید خودتان را به رتبه ی بالای ساخت نیروگاه های گازی - یعنی رتبه ی ششم دنیا - برسانید؛  یک شرکتی در آمریکا، شرکتی در آلمان، شرکتی در فرانسه، شرکتی در ایتالیا، شرکتی در ژاپن، ششمین در دنیا شما هستید؛ و شما نیروگاه های گازی را دارید می سازید؛ این خیلی مهم است. آن سال ها به ما می گفتند نمی شود، امّا با پشتکار، با همّت، با توکّل به خدای متعال، با تشویق نیروهای بااستعداد، با عزم راسخی که مدیران ما به کار بردند، این کار اتّفاق افتاد. من می خواهم بگویم عزیزان من! شما این سطحی را که امروز هستید، بکنید ده برابر؛ آن هم قابل اتّفاق افتادن است، آن هم خواهد شد. بعضی چیزها را همّت های کوتاه و نگاه های نزدیک بین نمی توانند درک کنند و بفهمند، چون طبیعت انسان را نمی شناسند؛ چون کمک الهی را نمی فهمند؛ چون قدر و قیمت عزم راسخ را درک نمی کنند و استعدادهای درونی خود ما را انکار می کنند. این هم جزو بلاهایی است که سر ملّت ما آمد؛ سال های متمادی تسلّط فرهنگی و سیاسی و اقتصادی بیگانگان بر این کشور، این را باورانده بود که ایرانی استعداد ندارد؛ ببینید چه خیانت بزرگی است! استعداد ایرانی از متوسّط استعداد دنیا بالاتر است؛ جوان ایرانی، استعداد ایرانی، جزو درجات بالای استعداد بشری در همه ی دنیا است؛ آن وقت این را این جور وانمود می کردند که نه، اینجا استعداد نیست. این مربوط به قبل از انقلاب است و متأسّفانه تا سال هایی از شروع انقلاب هم بودند کسانی که هنوز این تفکّرات غلط در ذهنشان ریشه داشت.

* بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگران در گروه صنعتى مپنا  1393/2/10


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :