Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 183724
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1395 8:58
تعداد بازدید : 846

دستگاه تولید سلول های بنیادی و گیاهی ساخته شد

دستگاه شیکر انکوباتور تلسکوپی برای تولید سلول های بنیادی و گیاهی ساخته شد. محققان دانشگاه آزاد واحد اردبیل با رفع عیوب نمونه های موجود در بازار دستگاه شیکر انکوباتور تلسکوپی برای تولید سل لاین های گیاهی و سلول های سوماتیک عرضه کردند.

محمد ضعیفی زاده، مجری طرح گفت: شیکرها را دستگاه هایی مکانیکی دانست که در رشته های شیمی، بیوشیمی، علوم زیستی و پلیمری استفاده می شوند و ادامه داد: هدف از شیکر کردن، به هم زدن محلول، افزایش حلالیت، افزایش سرعت واکنش و ایجاد محلول یکنواخت است.

ضعیفی زاده با تاکید بر این که شیکرهایی که برای کشت سلول های گیاهی استفاده می شود، نیاز به سیستم هوادهی مناسب و محیط کشت یکنواخت و بدون ضربه دارد، خاطر نشان کرد: به منظور رفع مشکل هوادهی مناسب در سطوح بالا و پایین محیط کشت مایع نیاز به شیکرهای مناسبی بود؛ از این رو در این پروژه تحقیقاتی موفق به طراحی و ساخت شیکر انکوباتور تلسکوپی برای تولید و کشت سلول های جنینی گیاهی شدیم.

وی با اشاره به جزئیات این دستگاه، خاطر نشان کرد: شیکر تولید شده دارای دور پایین (حداکثر 30 دور در دقیقه) است؛ ضمن آن که به دلیل نصب بالن های کشت و هوادهی مناسب، این دستگاه قادر به افزایش سطح هوادهی خواهد بود.

مجری طرح یادآور شد: این دستگاه به دلیل چرخش در دو درجه آزادی برای تولید سل لاین های گیاهی و سلول های جنین سوماتیکی (Somatic Stem Cells) قابل استفاده است. علاوه بر آن این دستگاه در حوزه مهندسی بافت برای تولید سلول های بنیادی و تولید نانو مواد کاربردهای چشمگیر خواهد داشت.

ضعیفی زاده، تک فاز بودن، امکان استریل کردن، سینی های دوار، هوادهی بیشتر، شیک کردن مواد با دور کم و تولید سوسپانسیون یکنواخت و شیکر بدون ضربه به سلول و انکوباسیون نوری را از مهترین مزایای این دستگاه نام برد.

این محقق با بیان این که این دستگاه مجهز به عامل های دمایی، رطوبت، نور و CO2 است، ادامه داد: متدی که در شیکر انکوباتور تلسکوپی ساخته شده پیاده سازی شد، به گونه ای است که مرگ برنامه ریزی شده سلولی (آپوپتوز) در آن قابل اجرا است.

به گفته مجری طرح، دستگاه شیکر ساخته شده ضمن برطرف کردن عیوب نمونه های موجود در بازار، امکان استفاده از تعداد بالن کشت بیشتر را فراهم می کند.

* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :