Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 183846
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1395 13:38
تعداد بازدید : 480

تولید نانوکامپوزیت هایی برای حذف آلاینده های دارویی و تصفیه پساب

محققان دانشگاه تبریز با همکاری پژوهشگران دانشگاه آتا ترک موفق به تولید نانوکامپوزیت هایی برای حذف مواد دارویی موجود در پساب صنایع داروسازی شدند.

در دهه های اخیر با افزایش صنعتی شدن زندگی مردم، حجم بالای آلاینده های دارویی از دغدغه های اصلی دولت ها شده است. درصورتی که آلاینده های دارویی موجود در پساب صنایع داروسازی بدون تصفیه وارد محیط زیست شوند، موجب اختلال در اکوسیستم آبی می شوند.

این آلاینده ها با توجه به ساختار خود در مقابل روش های تصفیه فیزیکی مانند جذب سطحی توسط کربن فعال، انعقاد و فیلتراسیون غشایی مقاوم هستند. روش سونوکاتالیستی با استفاده از کاتالیست های ناهمگن یک روش سریع با عملکرد آسان و با صرفه اقتصادی است که با طیف وسیعی از مواد آلاینده آلی بدون ایجاد مواد جانبی خطرناک واکنش می دهد.

دکتر علیرضا ختائی، مجری طرح هدف از این تحقیق را طراحی یک کاتالیست مناسب با مساحت سطح بالا جهت افزایش راندمان فرایند تخریب مواد آلی موجود در پساب ها ذکر کرد و گفت: برای این منظور نمونه هایی از یک نانوکامپوزیت طراحی شده و عملکرد آن در حذف ماده دارویی ناپروکسن مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی فرآیند سونوکاتالیستی با استفاده از کاتالیست های ناهمگن را یکی از روش های کارآمد فراِیندهای اکسایش پیشرفته دانست و یادآور شد: این روش برای حذف آلاینده های آلی موجود در پساب های صنایع مختلف خصوصاً پساب های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

ختائی با اشاره به نتایج عملکردی نانوکامپوزیت های تولیدی مذکور ادامه داد: نتایج آزمون BET بر روی نانوذرات اکسید روی سنتز شده در بستر زئولیت طبیعی مونتموریلونیت، افزایش مساحت سطح نانوذرات ZnO/MMT را در مقایسه نانوذرات اکسید روی نشان می دهد.

مجری طرح با بیان این که در این پژوهش نانوکامپوزیت ZnO/MMT طی فرآیند هم رسوبی تهیه شده است، اظهار کرد: مشخصه یابی ساختاری این نانوکاتالیست توسط روش های مختلف پراش اشعه ایکس (XRD) و میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)، الکترونی روبشی (SEM) و مساحت سطح سنجی (BET) صورت گرفته است. سپس عملکرد نانو کامپوزیت تهیه شده جهت حذف ماده دارویی ناپروکسن با استفاده از فرایند سونوکاتالیستی هتروژن مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته وی این نانو کاتالیست برای حذف مواد رنگ زای موجود در فاضلاب خروجی صنایع نساجی و رنگرزی به کار می رود و کاتالیست های متشکل از نانوکامپوزیت های مذکور در مقایسه با نمونه های رایج از روشی سبز تهیه شده و دارای حساسیت و بازدهی بالاتر و هزینه تولید کمتری است.

دکتر علیرضا ختائی عضو هیأت علمی و خانم عاطفه کریمی دانشجوی دکترای دانشگاه تبریز و محققانی از دانشگاه آتاتورک کشور ترکیه در انجام این طرح همکاری داشته اند. نتایج این کار در مجله Ultrasonics Sonochemistry به چاپ رسیده است.

*خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :