Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184002
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1395 10:30
تعداد بازدید : 303

علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سواد آموزی

بیش از 700 هزار افغان طی 30 سال گذشته در ایران آموزش دیدند

طی 30 سال گذشته، بیش از 700 هزار اتباع کشور افغانستان در ایران آموزش دیده اند.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: طی 30 سال گذشته، بیش از 700 هزار اتباع کشور افغانستان در ایران آموزش دیده اند.

 علی باقرزاده در نشست مشترک با محمد رحیمی معاون سواد آموزی وزارت معارف افغانستان که در ساختمان شماره یک سازمان برگزارشد، افزود: 10 سال پس از صدور فرمان تاسیس سازمان نهضت سواد آموزی توسط امام خمینی(ره)، سند جهانی «آموزش برای همه» (ای اف ای) - EFA - در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت: امام خمینی(ره) در پیام خود به مناسبت تاسیس سازمان نهضت سواد آموزی در کشور، با سواد شدن را مهمتر از مسکن و بهداشت عنوان کردند.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به آموزش 700 هزار نفر از اتباع افغانستان در ایران از طریق برنامه های این سازمان ادامه داد: نرخ باسوادی جمعیت اتباع افغانستان در ایران طی این مدت از شش درصد به بیش از 62 درصد افزایش یافت.
وی با تاکید بر اینکه در اوایل انقلاب، بیشتر اتباع افغانستان در ایران باسواد و تحصیل کرده بودند، افزود: در سال های اخیر وضعیت سواد معکوس شده و اغلب مهاجرین اتباع افغانستان بی سواد و یا کم سواد هستند.
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه خدمات جمهوری اسلامی ایران فقط منوط به سوادآموزی نمی شود، ادامه داد: ایران در آموزش رسمی بیش از 300 هزار دانش آموز در مدارس کشور طی چند سال گذشته سازماندهی کرد و در سال جاری نیز حدود 430 هزار دانش آموز اتباع افغانستان در کلاس های درس مدارس ثبت نام کرده اند.
باقرزاده همچنین به دیدار رئیس جمهوری افغانستان با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری دستور دادند تا اتباع افغان همانند هموطنان ایرانی در مدارس ثبت نام شوند و هیات دولت نیز ماه گذشته این موضوع را تصویب کرد و به عنوان یک مصوبه اجرایی ابلاغ شد.* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :