Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184048
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1395 15:27
تعداد بازدید : 1416

محمدتقی جعفری مدیر عامل شرکت دانش بنیان طیف آزمون اسپادانا

دستگاه اسپکترومتری طیف سنج تحرک یونی تولید شد

این دستگاه عموما در تست و آنالیز مواد شیمیایی کاربرد دارد.
شرکت دانش بنیان طیف آزمون اسپادانا، با بیش از ۱۶ سال فعالیت در عرصه تحقیق، طراحی و ساخت انواع دستگاه‎های آزمایشگاهی از جمله طیف سنج تحرک یونی موفق شده است تجهیزات گوناگونی را در این حوزه تولید و نیاز کشور به واردات دشوار و بعضا غیر ممکن این تجهیزات را برطرف کند.

طیف آزمون اسپادانا، یکی از شرکت های کشورمان که در عرصه طراحی و ساخت انواع دستگاه های آزمایشگاهی فعالیت می کند، موفق شده است طیف گسترده ای از محصولات این حوزه از جمله طیف سنج تحرک یونی (Ion Mobility Spectrometry, IMS) با انواع منابع یونیزاسیون تخلیه کرونا، الکترواسپری و پلاسمای سرد و همچنین تولید انواع دستگاه های جفت شده IMS با تکنیک های کروماتوگرافی گازی و مایع (GC-IMS و HPLC-IMS) به بازار فناوری عرضه کند.

محمدتقی جعفری، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، با بیان این که این دستگاه ها عموما در تست و آنالیز مواد شیمیایی کاربرد دارد، افزود: ساخت این دستگاه ها به یه صورت تنها یا کوپل با دستگاه های گوناگون کرماتوگرافی، منجر به تولید طیف متنوعی از محصولات آزمایشگاهی شده است.

وی افزود: این محصولات دارای حساسیت بالایی بوده و امکان تولید چنین دستگاهی به آسانی برای همه کشورها میسر نیست زیرا یکی از نخستین استفاده ها از این دستگاه در آنالیز مواد منفجره و گازهای شیمیایی بوده و به همین دلیل، ممنوعیت فروش آن را در پی داشت و ضمنا با توجه به تحریم ها، واردات این تجهیز، به سادگی امکان پذیر نیست.

این فعال فناور، با اشاره به بیش از ۱۶ سال تجربه تحقیق در زمینه اسپکترومتری تحرک یونی، ثبت چندین ثبت اختراع و چاپ ده‎ها مقاله ISI در برترین مجلات بین المللی، اظهار کرد: بالغ بر ۳ سال است که به بازار تجاری ورود پیدا کرده ایم و محصولاتی را بازار ارائه کرده ایم.

این فعال فناور، در خصوص عملکرد دستگاه IMS تولید شده توسط این شرکت گفت: عملکرد این دستگاه، مشابه اسپکترومتر جرمی (MS) بوده و تاکنون توسط این گروه در آنالیز انواع ترکیبات شیمیایی از جمله مواد مخدر، مواد منفجره، باقیمانده سموم کشاورزی، انواع داروهای پزشکی در محیط‎های بیولوژیکی، انواع آلاینده‎های گازی در اتمسفر و دیگر ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته است.

جعفری، با اشاره به سابقه بیش از ۲۰ ساله ساخت این دستگاه در ایران گفت: از آنجایی که این دستگاه، ممکن نیست تولید آن در کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه تمام قطعات این دستگاه در کشور تولید می شود و به جرات می توان گفت این دستگاه هم پای نمونه خارجی و به طور کامل در کشورمان تولید می شود.

مدیر عامل طیف آزمون اسپادانا، با اشاره به کاربردهای متنوع این دستگاه گفت: این تجهیزات جزو تجهیزاتی است که هم نیاز دانشگاه در زمینه‎های تحقیقاتی و پژوهشی به خوبی بر طرف می کند و نیز برای بخش های تحقیق و توسعه شرکت های تولید مواد شمیایی، شرکت های وابسته به وزارت نفت و شرکت های دارویی و همچنین انداز ه گیری آلاینده های زیست محیطی از دیگر کاربردهای این دستگاه است.

مدیر عامل طیف آزمون اسپادانا، با تاکید بر ضرورت حمایت از محصولات داخلی برای ادامه روند تحقیق و پزوهش گفت: در بسیاری از آزمایشگاه ها، مشاهده می کنیم تجهیزاتی گران قیمت به دلیل عدم امکان واردات تجهیزات کم ارزش و نبود خدمات تعمیر و نگهداری، گوشه آزمایشگاه ها بدون استفاده خاک می خورند که این امر ناشی از عدم وجود خدمات مناسب تجهیزات وارداتی است و وجود حمایت برای تولید از محصولات را دوچندان می کند.

جعفری با استقبال از روند حمایتی معاونت علمی و فناوری در راستای توسعه و تقویت شرکت های دانش بنیان خاطرنشان کرد: این حمایت ها باید با چشم باز و دقیق صورت بگیرند و با توجه به اهمیت بالای کیفیت محصولات و خدمات، می بایست شرکت هایی که در ارائه خدمات مطلوب کوتاهی می کنند از دایره حمایت ها حذف شوند. توجه و حمایت های دقیق و مستمر می تواند روند توسعه شرکت های دانش بنیان را تقویت کند.


* خبرگزاری ایران توانا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :