Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184072
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 9:58
تعداد مشاهدات : 441

امکان تولید ارزان گاز هیدروژن برای صنایع پتروشیمی در کشور فراهم شد

محققان دانشگاه گیلان با انجام یک پژوهش آزمایشگاهی، نانوکاتالیستی برای تولید ارزان و سریع گاز هیدروژن برای صنایع پتروشیمی و مواد شوینده تولید کردند.

 با وجود اینکه هیدروژن دومین عنصر فراوان در طبیعت است، اما به دلیل میل ترکیبی بالای آن، به صورت عنصری در دسترس نیست و این ماده را می توان از سوختن مواد فسیلی نظیر زغال سنگ، نفت و گاز به دست آورد.

امروزه فرایندهای مختلف دیگری نیز جهت تولید هیدروژن معرفی شده و مورد ارزیابی قرار گرفته است با این وجود در حال حاضر 98 درصد از کل هیدروژن تولید شده در جهان از احتراق سوخت های فسیلی حاصل می شود.

محصولات تولید شده ناشی از سوختن هیدروژن در حضور هوا و حرارت فقط آب است، بنابراین این گاز علاوه بر کاربردهای فراوان در صنایع مختلف، می تواند به عنوان یک سوخت پاک مورد استفاده قرار بگیرد.

در این زمینه تحقیقاتی در دانشگاه گیلان اجرایی شد. دکتر محمدحسن لقمانی، مجری طرح، هدف از انجام این طرح را سنتز یک نانوکاتالیست کار آمد برای تسریع مؤثر واکنش تولید گاز هیدروژن ذکر کرد و ادامه داد: تولید هیدروژن به کمک نانو ذرات موجب رفع نیاز به استفاده از منابع فسیلی می شود و از آنجایی که ذخیره گاز هیدروژن در سیلندر با خطر انفجار همراه است، استفاده از این روش، شرایطی را فراهم می کند تا گاز هیدروژن در حین تولید در محل موردنظر همزمان مصرف شود.

وی با بیان این که سدیم بوروهیدرید یک ماده معدنی است که بیشترین مقدار هیدروژن را در بین هیدریدهای فلزی دارد، یادآور شد: با استفاده از فرایند هیدرولیز کاتالیستی می توان گاز هیدروژن را از این ماده آزاد کرد از این رو در این تحقیقات از نانوذرات کبالت بورید به عنوان کاتالیست در فرایند هیدرولیز سدیم بوروهیدرید استفاده شد.

به گفته این محقق، نانو ذرات کبالت بورید به دلیل انرژی سطح بالا تمایل دارند به شکل کلوخه تجمع کنند و در این طرح نیز با استفاده از تری فنیل فسفین و یون های لانتانیم و زیرکونیم، نانو ذرات کبالت بورید بدون تجمع سنتز شدند. استفاده از این نانوکاتالیست های پایدار شده موجب می شود بازده فرایند هیدرولیز به بیش از 95 درصد افزایش یابد.

مجری طرح اضافه کرد: در این پروژه تحقیقاتی نانو کاتالیست کبالت بورید در شرایط رفلاکس و در جو گاز آرگون سنتز و به منظور پایدار کردن آن از تری فنیل فسفین استفاده شد و در ادامه نانو ذرات سنتز شده مشخصه یابی شدند.

وی اضافه کرد: گاز هیدروژن در صنایعی چون صنعت پتروشیمی و همچنین صنایع کوچکتر نظیر کارخانه های تولید روغن خوراکی، مواد شوینده و چسب مورد استفاده قرار می گیرد.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر محمدحسن لقمانی و دکتر عبدالله فلاح شجاعی اعضای هیأت علمی دانشگاه گیلان است و نتایج آن در مجله International Journal of Hydrogen Energy به چاپ رسیده است.

* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :