Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184090
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 10:52
تعداد بازدید : 389

زینب حمیدی تبار دانشجوی مجری طرح

ژن تحمل به شوری در گیاه پسته به ثبت رسید

در این تحقیق ژن ACTIN برای نخستین با در دنیا در پسته ایزوله و توالی یابی شد.
پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات در آنالیز ژن های درگیر در تحمل اسمزی در ارتباط با تنش شوری و بیان ژن های مرتبط با آن در گیاه پسته موفق به توالی یابی این ژن و ثبت آن شدند.

زینب حمیدی تبار دانشجوی مجری طرح با اشاره به جزئیات این طرح توضیح داد: شوری یکی از عوامل محیطی مهم و موثر در کمیت و کیفیت عملکرد گیاهان است که امروزه به دلیل گرم شدن کره زمین و به تبع آن محیط زیست و کاهش میزان بارندگی، این پدیده روز به روز در حال افزایش است.

وی با اشاره به اینکه عملیات به زراعی به همراه اصلاح ژنتیکی گیاهان در کاهش مشکلات این پدیده محیطی مؤثر است، افزود: در این تحقیقات که با عنوان «آنالیز ژن های درگیر در تحمل اسمزی گیاه پسته Pistacia vera L » اجرایی شد، به بررسی تنش شوری و بیان ژن های مرتبط با تنش شوری دو رقم پسته EBR1 و « بنه» پرداخته شد.

حمیدی تبار، پسته EBR1 را رقمی دانست که در ایران کشت می شود و رقم بنه را نژاد وحشی پسته معرفی کرد.

وی ادامه داد: در این تحقیق تنش شوری بر اساس ظرفیت مزرعه طی مدت 21 روز بر روی هر  دو رقم پسته اعمال شد.

مجری طرح با اشاره به نتایج به دست آمده از این تحقیق اضافه کرد: در آنالیز واریانس، اختلاف معنی داری بین ارقام پسته مشاهده نشد ولی اختلاف معنی داری در مورد تنش اعمال شده مشهود بود.

این محقق واحد علوم تحقیقات با بیان این که در این تحقیق ژن ACTIN برای اولین با در دنیا در پسته ایزوله و توالی یابی شد، یادآور شد: این ژن در   National Center for Biotechnology Information یا (NCBI) با کدjz898211 به ثبت رسید.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن جهت بررسی مکانیزم تحمل شوری در پسته بیان دو ژن مرتبط با تنش شوری بررسی و با توجه به نتایج بیان ژن، مشاهده شد. ژن NAC در زمان اعمال تنش افزایش بیان معنی داری در حد 3.55 پیدا شد ولی در ژن SOS تفاوت معنی داری مشاهده نشد.

این تحقیق با راهنمایی دکتر آسا ابراهیمی و دکتر مهدی رهایی و به مشاوره دکتر رضا عزیزی نژاد اجرایی شد.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :